• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Virpuļviesuļa nopostītā saimniecība Bērzpils pagastāVirpuļviesuļa nopostītā saimniecība Balvu novada Bērzpils pagastā. Foto: Kristiāns Drāke/Twitter

Sveiciens no Amerikas jeb «Pūces reformu» gaidot

Pasaules 20 attīstītāko valstu (G20) forumā, kas nupat notika Japānā, centrālais plašākai publikai paredzētais jautājums bija klimata pārmaiņas. Amerikas Savienotās Valstis (ASV) šajā ziņā palika konsekventas – prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) bija vienīgais, kas atteicās parakstīt kopīgo dokumentu, tādējādi turpinot ASV “nepievienošanos” šīs problēmas risināšanai.  

Dzintars Zaļūksnis

Mūsu politiskais isteblišments līdz šim droši vien bija sadrūvējies, ka Latvijā, atšķirībā no ASV, kur ir sava virpuļviesuļu aleja (Tornado Alley), šī dabas parādība nav bijusi raksturīga.

Jeronimo! Beidzot mēs esam acīmredzami tuvinājušies Amerikai! Gulbenes-Balvu līnijā, šķiet, veidojas Latvijas virpuļviesuļu josta. Nu, ko teikt, pilnīga laime, par ko, esmu pārliecināts, ir gādājuši arī mūsu aizokeāna labvēļi, atsakoties atteikties no kripatas komforta, ko noteikti nāktos darīt, ja ASV piedalītos citu valstu cīņā pret klimata izmaiņām. Lai nu kā, tagad mēs varam skaidri nojaust, ka vispirms pie mums ieceļo virpuļviesuļi. Turpretim amerikāņu pārticība droši vien aizkavēsies turpat, aiz Atlantijas okeāna.

Lai būtu kā būdams (jo šīs lietas mēs diezin vai spēsim manīt), virpuļviesuļu parādīšanās Balvu novada Bērzpils pagastā ir īsts pārbaudes akmens Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) un tās fīreram Jurim Pūcem, kurš piepūtis vaigus, lai ķertos klāt teritoriālajai reformai, maksimāli centralizējot valsts varu un attālinot to no ierindas pilsoņa (lai gan deklarētie “reformas” iemesli un mērķi ir pilnīgi pretēji).

Kāda starpība ir starp deklarētajiem principiem un skarbo realitāti, nupat skaidri parādīja viens vienīgs amerikānisks virpuļvieslis, kurš nevis pāri Gaiziņam uz Burvju zemi pēc Sudraba kurpītēm aiznesa meitenīti Dacīti un viņas sunīti Duksīti, bet gan vienkārši nomizoja priedes un nopostīja trejas saimniecības Bērzpils pagastā, divās noraujot ēku jumtus, bet trešajā ārdoties visai pamatīgi – trīs minūšu laikā virpuļviesulis zemnieku saimniecībā no kopumā septiņām ēkām iznīcināja sešas, tostarp dzīvojamo ēku. Tā gadās.

Un, re, kur tas indikators, kas parādīs Pūces utainumu vai – tieši otrādi – tālredzību. Brīdi pirms iecerētās pašvaldību reformas izrādījies, ka “pagastam līdzekļu nav”. Patiesībā nav ne tikai līdzekļu, bet arī speciālistu un tehnikas, kas varētu palīdzēt cietušajām saimniecībām. Tāpēc “kaut kad pirmdien” tikšot rakstīts iesniegums Balvu novada domei par līdzekļu un celtnieku piešķiršanu.

Ko šajā laikā darīs zemnieki? Māc nelabas aizdomas, ka šo jautājumu savā prātā apdomā tikai Bērzpils pagasta pārvaldes vadītāja Biruta Bogdane. Jo augstāk birokrātiskajā hierarhijā šis jautājums pacelsies, jo bālāks un formālāks tas kļūs. Iespējams, cietušās saimniecības palīdzību sagaidīs. Kaut kad,– kad no tām attālinātā vara pieņems attiecīgus lēmumus. Bet nebrīnīsimies, ja pirms tam zemniekiem nāksies ne tikai veikt dažādas birokrātiskas manipulācijas, bet arī uzklausīt vīzdegunīgus padomus par to, ka “vajadzēja taču to visu apdrošināt”...  Visvairāk cietušo saimniecību dabas stihija esot pilnībā iznīcinājusi. “Palikuši tikai lopi un cilvēki,” stāsta tās īpašnieks. Vietējā vara ir bezspēcīga, jo tās vienkārši nav!

Laiks rit, kopš sestdienas, 6. jūlija plkst. 15 (šajā laikā ārdījās virpuļviesulis) tas rāda, kādā bedrē ir iebraukuši Latvijas vīzdegunīgie politikāņi. Katra stunda, kas paiet līdz attiecīgā lēmuma pieņemšanai un palīdzības nonākšanai cietušajās saimniecībās, šo bedri vēl vairāk padziļina.

Vai varbūt Pūces kantoris no tiesas grasās prasīt palīdzību Amerikai? Kad slotaskāts plauks...

Tavs komentārs par rakstu: