• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Zirnekļu tīkliKaut kas nav kārtībā ar Latvijas ekonomiku. Foto: Pinterest

SVF kaut kas nepatīk Latvijas ekonomiskajā attīstībā

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF, International Monetary Fund) samazinājis Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozes šim un nākamajam gadam: SVF jaunākajā pārskatā par pasaules ekonomikas perspektīvām (World Economic Outlookšeit) prognozē, ka Latvijas ekonomika šogad pieaugs par 3,7% un nākamgad – par 3,3%.

Aprīlī publiskotajās pavasara prognozēs SVF Latvijas IKP pieaugumu šogad prognozēja 4%, bet nākamgad – 3,5% apmērā (šeit).

Inflācija Latvijā šogad un nākamgad prognozēta attiecīgi 2,7% un 2,4% apmērā (pašlaik tā ir 3,2% – šeit). Atbilstoši SVF aprēķiniem bezdarbs saruks līdz 7,9% šogad un 7,8% nākamgad, salīdzinot ar 8,7% pērn, bet kārtējo maksājumu kontā šogad tiks reģistrēts deficīts – 2% no IKP, bet nākamgad tas pieaugs līdz 2,6%.

No Baltijas valstīm identisku IKP pieaugumu kā Latvijā šogad SVF sagaida Igaunijā, kur tas arī tiek prognozēts 3,7% apmērā. Nākamgad Igaunijā SVF sagaida 3,3% ekonomikas izaugsmi. Aprīlī SVF lēsa, ka Igaunijā šogad un nākamgad IKP palielināsies attiecīgi par 3,9% un 3,2%. Inflācija Igaunijā šogad un nākamgad tiek gaidīta attiecīgi 3% un 2,5% apmērā, savukārt kārtējo maksājumu kontā šogad tiek prognozēts pārpalikums 2,2% no IKP, kas nākamgad saruks līdz 1,1%. SVF Igaunijā sagaida bezdarba līmeņa pieaugumu līdz 6,7% šogad un 6,9% nākamgad, salīdzinot ar 5,8% pirms gada.

Savukārt Lietuvā SVF šogad prognozē ekonomikas izaugsmi 3,5% apmērā, kas nākamgad palēnināsies līdz 2,9%. Aprīļa prognozē tika teikts, ka Lietuvā šogad ekonomikas izaugsme gaidāma 3,2% apmērā, kas nākamgad palēnināšoties līdz 3%. Inflāciju SVF Lietuvā šogad sagaida 2,5% apmērā, bet nākamgad - 2,2%. Kārtējo maksājumu kontā pārpalikums šogad tiek prognozēts 0,3% apmērā no IKP, bet nākamgad tas tiek lēsts sabalansēts. Bezdarbs Lietuvā, pēc SVF aplēsēm, šogad samazināsies līdz 6,5%, bet nākamgad kritīsies līdz 6,3%, salīdzinot ar 7,1% pērn.

Eirozonā kopumā SVF prognozē 2% IKP pieaugumu šogad, bet nākamgad tiek lēsta ekonomikas izaugsmes palēnināšanās līdz 1,9%. Inflāciju 19 valstu veidotajā vienotās valūtas zonā SVF gan šogad, gan nākamgad sagaida 1,7% apmērā. Kārtējo maksājumu kontā tiek prognozēts 3% no IKP pārpalikums šogad un 2,9% pārpalikums nākamgad. Savukārt bezdarbs eirozonā šogad samazināsies līdz 8,3%, bet nākamgad kritīsies līdz 8%, teikts SVF rudens prognozēs.

Tavs komentārs par rakstu: