• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Juta Strīķe. Foto: Ieva Čīka/LETA

Tiesa liek atjaunot Strīķi KNAB priekšnieka vietnieces amatā

LETA

Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa šodien atcēla Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka Jaroslava Streļčenoka lēmumu par savas vietnieces Jutas Strīķes atbrīvošanu no amata.

Spriedums tika pasludināts slēgti, un žurnālisti to nevarēja noklausīties.

"Tiesas spriedums ir loģisks un likumsakarīgs. Ja es pieļautu, ka rīkojums par manu atbrīvošanu ir tiesisks, tad nekad to nepārsūdzētu tiesā. Būšu darbā tiesas norādītājā laikā," uzsvēra Strīķe.

No plašākiem komentāriem viņa pagaidām atturējās.

Pēc sprieduma pasludināšanas KNAB priekšnieka vietniece Ilze Jurča norādīja, ka spriedums viņu ir ļoti izbrīnījis. Uz jautājumu, vai Strīķe rīt atgriezīsies darbā, Jurča apstiprināja, ka spriedums paredz Strīķes nekavējošu atgriešanos darbā. To apstiprināja arī Strīķes advokāte Ilona Jirgena.

Jurča vēl izteicās, ka pašlaik iestādei nav zināms "status quo" un uz kā pamata tiesa tika zaudēta. Viņa arī minēja, ka attiecībā uz to, ka Strīķei nekavējoties ir jāatgriežas darbā, ir jākonsultējas ar juristiem, kāda būs biroja rīcība šajā situācijā. "Šeit ir virkne diskutējamu jautājumu, jo pati uzteikuma būtība bija negatīvais novērtējums un neatbilstība ieņemamajam amatam," pauda Jurča.

Biroju esot samulsinājis arī tas, ka vēl vakar tiesa atdeva atpakaļ to pierādījumu paketi, "skaidri pasakot, ka novērtēšana kā tāda šajā procesā vērtēta netiks", sacīja Jurča, piebilstot, ka KNAB ir jāsaprot, kas tad ticis vērtēts šajā procesā un kādi bija argumenti, ar ko pamatots spriedums.

Jirgena žurnālistiem norādīja, ka šajā lietā daudz kas bija atkarīgs no prokuratūras atzinuma, kas Strīķei bija pozitīvs. Prokurors atzina, ka darba uzteikums nav tiesiski pamatots un tāpēc atceļams, piebilda Jirgena.

Advokāte piebilda, ka ir ļoti priecīga par lietas iznākumu, bet ļoti labi saprot, ka tā ir tikai pirmā instance.

Jirgena piebilda, ka tāpat Strīķei tiks atlīdzināti aptuveni 5000 eiro par laiku, kamēr viņa nebija darbā.

Jurča norādīja, ka pilns spriedums būs pieejams 24.aprīlī un tas noteikti tiks ļoti rūpīgi izvērtēts. Spriedumu pēc tam var pārsūdzēt 20 dienu laikā Rīgas apgabaltiesā.

Sprieduma pārsūdzēšana nemaina sprieduma izpildi.

Jurča patlaban ir KNAB priekšnieka pienākumu izpildītāja, jo Streļčenoks līdz rītdienai atrodas komandējumā Austrijā. Savukārt nākamnedēļ viņam paredzēts komandējums Francijā.

KNAB amatpersonu un darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Kristīne Griga norādīja, ka tiesas spriedumu par labu Strīķei bija gaidījusi. Griga minēja, ka arodbiedrība jau iepriekš kopš pirmās Strīķes atlaišanas reizes birojam bija norādījusi uz virkni pārkāpumu no priekšnieka puses, tāpēc bijis paredzams, ka tiesvedības gala rezultāts būs par labu Strīķei, un tas neesot īpašs pārsteigums.

Vaicāta par iespējamību Streļčenokam atlaist Strīķi ceturto reizi, Griga teica, ka pagaidām par šādu notikumu modelējumu komentārus nesniegs.

Lieta līdz tiesai nonāca pēc tam, kad Streļčenoks 7.februārī trešo reizi uzteica darbu savai vietniecei Strīķei, bet šoreiz valdības vadība strīdā neiejaucās un Streļčenoka rīkojumu neatcēla.

Pirmo reizi Streļčenoks Strīķi no amata atbrīvoja pērn 20.decembrī, taču iepriekšējais premjers Valdis Dombrovskis (V) 7.janvārī šo lēmumu atcēla. 14.janvārī Streļčenoks Strīķi atbrīvoja atkārtoti, un 21.janvārī Dombrovskis paziņoja par atkārtotu Streļčenoka rīkojuma atcelšanu un Strīķes atjaunošanu amatā. Otrreiz atjaunojot Stīķi amatā, Dombrovskis uzdeva nodrošināt komisijas izveidošanu KNAB priekšnieka vietnieku novērtēšanai. Lai arī Dombrovskis uzdeva komisijā iesaistīt sadarbības partnerus, tajā darbojās Streļčenoks, viņa palīdze Māra Priedīte un vietniece Ilze Jurča.

Trešo Streļčenoka rīkojumu par Strīķes atbrīvošanu pašreizējā Ministru prezidenta Laimdota Straujuma (V) neatcēla, norādot, ka tajā nav konstatēti būtiski publisko tiesību procesuālie pārkāpumi, kuru dēļ Ministru prezidents būtu tiesīgs rīkoties. Ņemot vērā, ka starp pusēm pastāv darba tiesiskās attiecības, konflikts būtu jārisina tiesas ceļā, uzskatīja valdības vadītāja.

KNAB bija vēlējies, lai šī lieta pēc piekritības tiktu nosūtīta izskatīšanai Rīgas apgabaltiesā, tomēr tika nolemts, ka lietu arī turpmāk skatīs Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā. KNAB arī bija pieteicis noraidījumu tiesnesei Mairai Griķei saistībā ar to, ka Strīķe savulaik esot vizējusi pret Griķi vērstu iesniegumu. Tiesnese par šādu faktu esot bijusi ļoti pārsteigta.

Streļčenoks pats bija ieradies uz pirmo tiesas sēdi, bet KNAB priekšnieks no jebkādiem komentāriem pirms tiesas sēdes atturējās. Tikmēr Strīķes advokāte Jirgena, jautāta par lietas iznākumu, pauda, ka "slikts ir tas kareivis, kas negrib kļūt par ģenerāli". Kā trešā persona lietā piedalās arī KNAB Amatpersonu un darbinieku arodbiedrība, ko tiesā pārstāvēja Signe Bole. Viņa norādīja, ka arodbiedrība ir ieradusies, lai aizstāvētu Strīķes intereses, un uzskata, ka viņu nedrīkstēja atbrīvot no amata. Tāpat uz tiesas sēdi bija uzaicināta arī prokuratūra. Prokurore Liene Januševska sacīja, ka prokuratūra ir uzaicināta, lai sniegtu savu atzinumu.

Tikmēr Streļčenoks jau meklē cilvēku, kuru likt Strīķes ieņemtajā amatā. Vispirms uz šo amatu tika izsludināts konkurss, taču kandidāti, kas tajā pieteicās un kas pamatā nāca no KNAB, tika izbrāķēti. Pēc tam atklājās, ka Streļčenoks šim amatam uzrunājis savu bijušo kursa biedru, Drošības policijas (DP) izmeklētāju Aldi Višņevski, kurš jau iesniedzis atlūgumu un DP vairs nestrādā, bet KNAB vēl nestrādājot.

Tavs komentārs par rakstu: