• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Pikets pret emigrāciju no AustrumeiropasCik vergu tirgū maksā viens Eiropas emigrants? Un, galvenais, kas var samaksāt? Foto: Reuters

«Tik, cik būs uguņu uz katra kalna...» jeb Kādu dziesmu dzied «troikas» partijas

Kad runa ir par Latvijas depopulāciju, valdošo partiju “troikas” propagandisti allaž sāk skaļi dziedāt par “brīvo darbaspēka tirgu” un “iespējām, ko latviešiem dod atvērtā Eiropa”. Propagandai patīk ikvienu parādību attēlot tikai “baltu” vai tikai “melnu”. Taču abstrakta “darbaspēka brīva pārvietošanās” nenozīmē neko – tā jāvērtē konkrētas valsts, konkrētas tautas kontekstā. Kāda man daļa, cik miljardus Lielbritānijas ekonomikai dod Latvijas pilsoņi, ja šā procesa otra puse ir fakts, ka latviešu tauta iznīkst?

Dzintars Zaļūksnis  

Troikas koalīcijai, kas Latvijā šādā vai tādā formā valda kopš “Latvijas ceļa” laikiem, ļoti netīk atzīt, ka liberālās politikas latviskā interpretācija ir panākusi to, ka Latvija pēc neatkarības atgūšanas ir zaudējusi piekto daļu savu pilsoņu.

Aprēķini par to ir dažādi, pilnīgi precīzu skaitļu nav. Tomēr arī nopietnu pētījumu rezultāti uzrāda ap 20% “iztrūkumu” posmā no 1990. līdz 2017. gadam. Piemēram, pētījumu centrs “Pew Research Center”, kas migrāciju globālos mērogos pēta vairākus gadu desmitus, ir aplēsis, ka pašlaik ārpus Latvijas dzīvo 370 000 Latvijā dzimušu cilvēku (šeit). Šajā skaitlī, protams, nav ietverti tie, kas tā arī palikuši svešzemju kapos.  

Nav brīnums, ka arī demogrāfiskās prognozes atšķiras. Tā Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) prognozē, ka 2030. gadā Latvijā būs palikuši ap 1,8 miljoni iedzīvotāju; atbilstoši “Eurostat” aprēķiniem, mūsu būs palikuši ne vairāk kā 1,73 miljoni, bet pētījumu centrs “Certus” uzskata, ka sākot ar 2026. gadu emigrācija apsīks, un 2030. gadā Latvijā joprojām dzīvos ap 1,88 miljoniem iedzīvotāju (šeit).            

Vīnes Vitgenšteina centrs (Wienner Wittgenstein Centre) nupat publiskotā pētījumā vēlreiz konstatējis, ka emigrācijas rezultātā strauji sarūk iedzīvotāju skaits gandrīz visā austrumu un centrālajā Eiropā (šeit). Taču tikai GANDRĪZ, tātad ne visā. Tas ir netiešs apliecinājums, ka politiskais režīms VAR samazināt valsts depopulāciju. Vienīgās šā reģiona valstis, kas kopš 1990. gada piedzīvojušas nelielu (2-3% robežās) iedzīvotāju skaita pieaugumu, ir Čehija, Slovākija un Slovēnija. Tikai Čehija šajā laikā vairākos mikroekonomiskajos parametros ir praktiski sasniegusi Eiropas Savienības (ES) vidējo dzīves līmeni. Tātad par spīti mūsu propagandistu apgalvojumiem arī nabadzīgākā valstī – kāda neapšaubāmi ir Latvija – depopulācija nav dabisks, bet gan politiķu veicināts process.

Protams, Rietumeiropas bagātās valstis klusībā priecājas par šo vergu tirgu, kurš tajās nodrošina iedzīvotāju un darbaspēka pieaugumu par spīti kopumā negatīvajai demogrāfijai. No otras puses, ES “jaunākajās māsas” 1990.-2017. gadā par to ir samaksājušas ar “miera laikos bezprecedenta” (austriešu pētnieku formulējums) iedzīvotāju skaita sarukumu.

Vislielākais iedzīvotāju skaita samazinājums konstatēts (alfabēta kārtībā) Bulgārijā, Latvijā, Lietuvā, Moldovā, Bosnijā-Hercegovinā un Kosovā, kur iedzīvotāju skaits sarucis par 20% un vairāk. Turpretim, pateicoties imigrācijai, iedzīvotāku skaits kopš 1990. gada ir ievērojami palielinājies Šveicē (pieaugums par 26%), Spānijā (20%) un Zviedrijā (17%).

Vai latviešu tautai un Latvijas valstij ir izredzes izdzīvot, ja nemainās nu jau 27 gadus valdošā koalīcija? Uzskatu, ka šis jautājums ir retorisks: troikas partijas ceturtdaļgadsmita laikā pietiekami skaidri ir pierādījušas, kādu dziesmu tās dzied.

Visādā gadījumā tā nav “Pērkona” dziesma ar Māra Melgalva vārdiem: “Tik, cik būs uguņu uz katra kalna, tik mēs arī šeit dzīvosim...”

Vai varbūt dziesma ir tā pati, tikai Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), “Vienotības” un – it sevišķi – pašpasludinātās nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK politikāņi jūtas pietiekami labi pildām savu aizokeāna kungu doto virsuzdevumu – attīrīt Latvijas teritoriju no latviešiem. Tāpēc viņiem nav kauns.

Tavs komentārs par rakstu: