• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vēja parks ZiemeļjūrāIroniski: enerģētisko krīzi ES ir izraisījuši klimatiskie apstākļi, par kuriem tā rūpējas Eiropa. Foto: Peter Byrne/ZUMA Press

Timermanss: ES klimata politika ir «iecirsta akmenī»!

Eiropas Komisija (EK) par galveno enerģētiskās krīzes iemeslu Eiropas Savienībā (ES) uzskata nelabvēlīgus tirgus apstākļus: energoresursu pieprasījums ir lielākais pēdējo 25 gadu laikā – tādu viedokli pauda EK viceprezidents Franss Timermanss (Frans Timmermans) savā runā 6. oktobrī, atklājot ES Padomes sanāksmi, kura bija veltīta ekoloģijas jautājumiem.

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Dabasgāzes cena Eiropā 6. oktobrī uzauga līdz jaunam vēsturiskajam rekordam – vispirms līdz $1500 bet drīz pēc tam arī $1600 par 1000 kubikmetriem gāzes, rāda ICE biržas dati.  Sasniegusi maksimumu – $1606 par 1000 m3 – cena sāka koriģēties, un jau 7. oktobrī samazinājās līdz $1000.    

Pēdējos desmit gadus EK ir gādājusi, lai ES izveidotu brīvu elektroenerģijas un gāzes tirgu, atgādināja Timermanss. Paralēli notiek vispārēja pāreja uz zaļo enerģētiku, kura, salīdzinot ar ogļūdeņraža enerģijas nesējiem, pagaidām ražo dārgāku elektroenerģiju. Tomēr EK ir pārliecināta ka nākotnē galu galā tas novedīs pie eneģijas cenu samazināšanās Eiropas mērogos.

“Viss atkarīgs no tirgus nosacījumiem. Pašlaik energoresursu pieprasījums ir sasniedzis pēdējo 25 gadu maksimumu, un tas arī izraisa cenu lēcienu,” paziņoja Timermanss, cenšoties minimizēt EK radītās siltumnīcas gāzu izmešu kvotu tirdzniecības sistēmas nozīmi. “Šī sistēma [cenu lēcienu] ir ietekmējusi ļoti nenozīmīgā mērā, tikai vienas piektdaļas līmenī. Problēma meklējama citur, tirgus apstākļos,” uzskata Timermanss.

Tāpat EK viceprezidents izvairījās starp citiem krīzes iemesliem pieminēt ilgstošo bezvēju, kas septembrī piemeklēja Ziemeļjūras šelfā izvietoto RS vēja ģeneratoru parku zonu. Šis klimatiskais (nevis tirgus) apstāklis izraisīja šo parku ražotās elektroenerģijas apjoma samazināšanos 3-4 reizes, kuras rezultātā Eiropas valstis bija spiestas iedarbināt termoelektrostacijas, lai kompensētu enerģijas deficītu.

EK viceprezidents bija konsekvents un noraidīja žurnālistu minējumus par to, ka enerģētiskā krīze liks ES uz laiku atkāpties no apstiprinātās klimata politikas. “Tas ir izslēgts, ES klimatiskās normas ir “iecirstas akmenī”,” patētiski paziņoja Timermanss.

Tavs komentārs par rakstu: