• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sieviete saķērusi galvu izmisumāSauciet kā vēlaties, taču tas ir un paliek politiski motivēts profesiju aizliegums! Foto: Pixaby

Top nepotētajiem «aizliegto profesiju» saraksts

1972. gada 28. janvārī Vācijas Federatīvās Republikas kanclers Villijs Brants (Willy Brandt, 1913-1992) parakstīja tā saukto rīkojumu par radikāļiem – "Grundsätze über die Mitgliedschaft von Beamten in extremen Organisationen" [Principiālie pamati par valsts kalpotāju piederību ekstrēmistiskām organizācijām]. Šajā dokumentā bija noteikts, ka cilvēkam, kas kandidē uz amatu valsts pārvaldē, ir pienākums pierādīt, ka viņa “uzskati atbilst VFR konstitūcijai”.

Dzintars Zaļūksnis

Ja amata kandidāts – un, tulkojot normas paplašināti, arī tas, kas amatu jau ieņēma,– to nespēja, viņš darba iespēju/pašu darbu varēja zaudēt. Kā jau tas gadās pat tik sakārtotā valstī kā Vācijā, atsevišķi darba devēji šo rīkojumu izmantoja, lai atsvaidzinātu štatus. Turklāt rīkojums tika attiecināts arī uz policistiem, ugundzēsējiem, mediķiem, skolotājiem, pasniedzējiem –, jo tie taču arī saņem algu no valsts budžeta. Šur tur zināmā mērā ierobežotos apjomos sākās raganu medības.

Galu galā [iespējams] labi domātais dokuments izvērtās par īstu murgu pašiem vāciešiem un medusmaizi padomju propagandistiem. Tomēr aukstā kara karstākajos gados demokrātiskā sabiedrība uz to skatījās caur pirkstiem, jo rīkojums par radikāļiem deva iespēju daudzmaz legāli samazināt komunistu un citu kreiso ietekmi un aģitēšanas iespējas. Lai nu kā, minētais rīkojums faktiski pārstāja darboties 1980. gadā, kaut gan oficiāli tika atcelts tikai 1992.

Jums šķiet, ka tā ir ne visai glīta, tomēr vēsture, kura turklāt uz mums neattiecas? Maldāties!

Gandrīz 50 gadu pēc Villija Branta, 2021. gada 28. septembrī Latvijas Republikas Ministru prezidents Krišjānis A.Kariņš ir uzdevis saviem ministriem un tiem pakļautajiem iestādījumiem apkopot sarakstu ar amatiem, kuru ieņemšanai būs obligāti vajadzīgs kovidsertikāts, kas apliecina gadsmita sērgas izslimošanu (ar derīguma termiņu 6 mēneši) vai [absolūti vēlams] vakcinēšanos pret to. 

Šis uzdevums saistīts ar to, ka tajā pašā 28. septembrī valdība ir pieņēmusi principiāli jaunu Rudens epidemioloģisko regulējumu, atbilstoši kuram gandrīz visi pakalpojumu iekštelpās tiks sniegti tikai tiem – un tos varēs sniegt tikai tie –, kas varēs uzrādīt sadarbspējīgu (beidzot ir tapis skaidrs, ko šis vārds nozīmē!) kovidsertifikātu. Protams, šai neslēptajai segregācijai ir piekabināts cēls mērķis – tas tiekot darīts, lai “apturētu “Covid-19” izplatību”.

Ja salīdzinām ar Villija Branta rīkojumu,– jā, motivācija ir cita, taču instruments viens un tas pats – profesijas aizliegums. Un atkal demokrātiskā sabiedrība – no mūsu pašu tiesībsarga Jura Jansona, kurš acīmredzot godprātīgi atstrādā ordeni un savu pārvēlēšanu amatā, līdz Eiropas Savienības struktūrām – neiebilst.

Tostarp K.A.Kariņš nemaz neslēpj: pieņemtās normas ir skaidrs vēstījums sabiedrībai, ka tiem, kas vēl nav vakcinējušies, pienācis laiks steigšus to izdarīt. Būdams ārprātā pieklājīgs puisis, K.A.Kariņš pat ir izteicis pateicību “visiem, kuri jau ir izdarījuši savu izvēli un ir vakcinējušies pret “Covid-19”.

Tāda, lūk, priecas vēsts, kas, protams, padara saldāku arī eventuālo profesiju aizliegumu.

Tavs komentārs par rakstu: