• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Latvijas Zinātņu akadēmijas jaunās koncertzāles "Rīga" lustru tīrīšanai pirmo reizi Baltijas valstīs izmanto jaunu metodi - tīrīšanu ar sauso ledu. Latvijas Zinātņu akadēmijas jaunās koncertzāles "Rīga" lustru tīrīšanai pirmo reizi Baltijas valstīs izmanto jaunu metodi - tīrīšanu ar sauso ledu. Foto:Ieva Čīka / LETA

Topošās koncertzāles "Rīga" atjaunošanā tiek izmantots sausais ledus

LETA

Latvijas Zinātņu akadēmijas jaunās koncertzāles "Rīga" 1972.gada ugunsgrēkā cietušo griestu lustru atjaunošana tiek veikta ar Baltijas valstīs ļoti reti izmantotu metodi - tīrīšanu ar sauso ledu, informēja uzņēmuma "Karcher" biroja un mārketinga vadītāja Daira Indričane.

Tīrīšanas pamatā ir sausais ledus, ar kuru tiek apstrādāta tīrāmā virsma ar ātrumu, kas tuvs skaņas ātrumam. Rezultātā netīrumi noslāņojas un viegli tiek notīrīti no virsmas, skaidroja Indričane.

"Šīs metodes priekšrocība ir tā, ka iespējams notīrīt ļoti grūti tīrāmas virsmas, nebojājot oriģinālo vai pamatvirsmu, kā arī tas, ka, šādi tīrot objektus, nerodas blakus atkritumi, kā tas ir, izmantojot ūdeni, smiltis un citas līdzīgas metodes. Ņemot vērā to, ka lustras pie griestiem nostāvējušas teju 60 gadu, papildus tiek izmantota arī tīrīšana ar tvaiku," norādīja Indričane.

Šīs tehnoloģijas izmantošanai ir salīdzinoši lielas izmaksas, tādēļ to pielieto ļoti reti. Galvenokārt to pielieto automašīnu restaurēšanā, pieminekļu, ražošanas līniju, ēku fasāžu un drukas iekārtu tīrīšanā. Nozīmīgos kultūrvēsturiskos objektos sausā ledus izmantošana ir vispiemērotākais risinājums.

"Karcher" vadītājs Baltijas valstīs Edvins Gužausks atzīmē, ka uzņēmums piedalījies visā pasaulē zināmu objektu atjaunošanā. To vidū ir Sv.Pētera laukums Vatikānā, slavenais panorāmas rats "Londonas acs", Riodeženeiro Kristus statuja un citas iespaidīgas būves un kultūrvēsturiski pieminekļi. "Esam pagodināti piedalīties koncertzāles "Rīga" atjaunošanā, jo esam pārliecināti, ka tā sniegs daudz prieka gan Latvijas iedzīvotājiem, gan viesiem, kā arī bagātinās Rīgas un Latvijas kultūras dzīvi," viņš stāsta.

Koncertzāle "Rīga" turpmāk būs Latvijas Zinātņu akadēmijas ēkas lielās zāles nosaukums, jo pēc 42 gadu pārtraukuma šajā zālē atgriezīsies kultūras dzīve. 1955.gadā būvētā ēka un tajā iekārtotā zāle savulaik izcēlās ne tikai ar īpaši grezno interjeru, bet arī ar vienīgo amfiteātri Latvijā, izcilu akustiku un pat orķestra bedri, kas pēc zāles remonta atkal būs pieejama mūziķiem. Kultūras dzīve šajās telpās pārtrūka 1972.gadā, kad īssavienojuma dēļ ugunsgrēkā gāja bojā daļa skatuves un tās iekārtu.

Jūlija vidū jau bija pabeigti aptuveni 50% līdz 60% no koncertzāles "Rīga" labiekārtošanas darbiem, preses konferencē Latvijas Zinātņu akadēmijā pastāstīja producents Juris Millers. Viņš norādīja, ka ir pabeigta griestu atjaunošana, uzlikta pamatskatuve un skatītāju amfiteātra grīda, uz kuras tiks likti krēsli, kā arī uzlieta jauna betona grīda zālē. Zāles remontā vēl priekšā ir sienu, kā arī orķestra bedres atjaunošana un citi mazāki remontdarbi.

Telpu remonts izmaksā 300 000 eiro. Daļu no šīs summas ieguldījis Millers, kā pastāstīja producents, arī ieķīlājot savu dzīvokli. Atlikušos līdzekļus viņš piesaistījis no privātpersonām. Zāles labiekārtošanas remontā neesot ieguldīti ne valsts, ne pašvaldības līdzekļi.

Koncertzālē paredzētas divas kafejnīcas - viena pirmajā stāvā pretī garderobei un otra vestibilā pie lielās zāles. Millers pastāstīja, ka vestibilu paredzēts izmantot arī kā mazo zāli, ja būs nepieciešama telpa mazākiem pasākumiem. Kafejnīcā, iedzīvinot telpās mītošo padomju laiku atmosfēru, tiks pasniegti 70. un 80.gadu kokteiļi pēc oriģinālajām receptēm, kā arī plūmju saldējuma kokteilis, kas daudziem pazīstams no padomju laikiem.

Jau ziņots, ka notiek LZA lielās zāles remonts un labiekārtošana, kas 20.septembrī vērs durvis jau kā koncertzāle "Rīga".

Koncertzāles "Rīga" atklāšanas koncerts iecerēts 20.septembrī ar solistu Daumanta Kalniņa, Intara Busuļa, Ingus Pētersona, "Credo", Jura Jopes u.c. mākslinieku priekšnesumiem. Tam sekos grupas "Credo" 40 gadu jubilejas koncerts, mūzikls "Eslingena" u.c. pasākumi. Kā pirmais pasākums jaunajā koncertzālē paredzēts "Sinfonietta Rīga" ieskaņas koncerts projekta "Baltās naktis" laikā.

Tavs komentārs par rakstu: