• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Putins ar pistoli un austiņāmVladimirs Vladimirovičs Putins: ko jūs, lūdzu, teicāt? Foto: Reuters

Trampa administrācija izplata «Putina sarakstu», bet neievieš jaunas sankcijas pret Krieviju

Lai arī ASV prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) administrācija ir publiskojusi ilgi gaidīto sarakstu ar Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam (Владимир Путин) pietuvinātiem cilvēkiem, kurā iekļauti 114 Krievijas politiķu un 96 tā dēvēto oligarhu vārdi, tomēr jaunas sankcijas pret Krieviju nav noteikusi.

Šāds administrācijas lēmums ir izpelnījies kritiku liberāļu vidū, kuri pārmet Trampam, ka tiekot ignorēta “Kongresa vēlme piemērot sankcijas Krievijai par tās jaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās”.

Skaidrojot, kāpēc Krievijai nav piemērotas jaunas sankcijas, Valsts departaments pauž pārliecību, ka pērn Kongresā pieņemtais likums par jaunām sankcijām pret Krieviju jau ir palīdzējis ievērojami samazināt Krievijas bruņojuma tirdzniecību.

Savukārt tā saucamais “Putina saraksts” (Putin List) esot veidots ar domu identificēt personas, kas guvušas labumu Putina valdīšanas laikā, bet iekļaušana sarakstā nenozīmē automātisku sankciju piemērošanu šīm personām. Turklāt sarakstā iekļauti arī vārdi, kuri tur neiederas. Piemēram, pārtikas produktu mazumtirgotāja “Magnit” (Магнит) dibinātājs Sergejs Gaļickis (Сергей Галицкий) un interneta uzņēmums “Yandex” (Яндекс) dibinātājs un vadītājs Arkādijs Voložs (Аркадий Волож) – viņi savus panākumus guvuši bez Krievijas valdības atbalsta.

Sarakstā ietiilpināti 42 Putina palīgi, valdības ministri, arī premjerministrs Dmitrijs Medvedevs (Дмитрий Медведев) un ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs (Сергей Лавров), kā arī Krievijas Federālā drošības dienesta (Федеральная служба безопасности, ФСБ) un Krievijas armijas izlūkdienesta (Главное разведывательное управление, ГРУ) vadītāji.

Sarakstā iekļauti arī lielo valstij piederošo uzņēmumu vadītāji, tajā skaitā Krievijas naftas kompānijas “Rosneftj” (Роснефть) un Krievijas lielākās bankas “Sberbank” (Сбербанк) vadītāji, kā arī 96 turīgi cilvēki, kurus Krievijā pieņemts dēvēt par oligarhiem.

Kā norāda aģentūra AP, sarakstā atrodami visi Putina administrācijas darbinieki, kuru vārdi minēti Kremļa (Кремль) oficiālajā mājaslapā, visi valdības locekļi un paši bagātākie Krievijas cilvēki, kas parasti tiek minēti žurnāla “Forbes” krievu miljardieru saraksta augšgalā. Viņu vidū ir miljardieri Romāns Abramovičs (Роман Абрамович) un Mihails Prohorovs (Михаил Прохоров), kurš 2012. gadā kandidēja prezidenta vēlēšanās, kā arī alumīnija magnāts Oļegs Deripaska (Олег Дерипаска), kurš bijis saistīts ar Trampa bijušo vēlēšanu kampaņas vadītāju Polu Menafortu (Paul Manafort).

ASV Finanšu ministrija (Department of the Treasury, USDT) aplēsusi, ka katram no šiem “oligarhiem” pieder aktīvi vismaz miljarda ASV dolāru vērtībā.

ASV Finanšu ministrija esot pabeigusi sarakstu arī ar Krievijas uzņēmumiem, kas vismaz daļēji pieder valstij, bet šis saraksts ir slepens un pieejams vienīgi Kongresam.

Reaģējot uz “Putina saraksta” publiskošanu, Krievijas vicepremjers Arkādijs Dvorkovičs (Аркадий Дворкович) Krievijas žurnālistiem teica, ka neesot pārsteigts arī par sava vārda atrašanos šajā sarakstā. Dvorkovičs ironiski norādīja, ka šis saraksts izskatoties pēc grāmatas “:Kas ir kas?” (krievu: Кто есть кто? angļu: Who is Who?). Krievija uz to nereaģēšot, bet “valdība sekos līdzi situācijai”.

Krievijas parlamenta augšpalātas – Federācijas padomes (Совет федерации) – Starptautisko lietu komisijas (Совет по международным отношениям) priekšsēdētājs Konstantīns Kosačovs (Константин Косачев) sociālajā tīklā “Facebook” paziņoja, ka ASV izlūkdienestiem acīmredzot nav izdevies atrast kompromitējošus materiālus par Krievijas politiķiem, tāpēc tie “nokopējuši Kremļa telefonu grāmatu”. Kosačevs kritizēja ASV valdību par kaitēšanu Krievijas un ASV attiecībām, norādot, ka “sekas būs toksiskas un mazinās iespējas uz sadarbību turpmākajos gados”. Viņš paziņoja, ka “Putina saraksts” atspoguļo ASV administrācijas “politisko paranoju”.

Tavs komentārs par rakstu: