• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Donalds TrampsDonalds Tramps: jūs, ko, nesaprotat, kurš te ir galvenais? Foto: Getty/thenewdaily.com.au

Tramps apvainojas un atsauc savu parakstu zem G7 sanāksmes komunikē

ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) pēc G7 valstu līderu Kanādas samita noslēguma atsauca ASV atbalstu samita komunikē. Šis ir pirmais tāds gadījums “lielā septiņnieka” vēsturē. Tomēr negaidīts drīzāk bija Trampa paraksts zem dokumenta nekā šā paraksta denonsēšana.

Jau lidmašīnā, ar kuru Tramps devās uz Singapūru, lai tiktos ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čoninu (angļu: Kim Jong-un), viņš tviterī apsūdzēja Kanādas premjerministru Žastinu Trido (Justin Trudeau) “negodīgumā” un atsauca Vašingtonas atbalstu samita beigu paziņojumam, kurā pausta apņemšanās cīnīties ar protekcionismu.

Tramps apvainojās par Trido teikto samita noslēgumā, proti, ka jaunie ASV muitas tarifi, kas noteikti Kanādai, Meksikai un Eiropas Savienībai (ES), aizbildinoties ar nacionālās drošības apsvērumiem, ir aizvainojoši, un ka “kanādieši ir pieklājīgi un saprātīgi, bet neļaus sev kāpt uz galvas”. Trido norādīja, ka Kanādas atbildes soļi pret ASV stāsies spēkā 1. jūlijā, kaut arī tas nav “nekas tāds, ko mēs gribētu darīt”.

Tramps to uzvēra kā apvainojumu un nekavējās ar atbildi. “Ņemot vērā Žastina melīgos paziņojumus viņa preses konferencē un faktu, ka Kanāda nosaka milzīgus tarifus mūsu, ASV fermeriem, strādniekiem un uzņēmumiem, es esmu uzdevis mūsu ASV pārstāvjiem neatbalstīt komunikē, kamēr mēs izvērtējam tarifus automobiļiem, kas pārpludina ASV tirgu,” atrodoties savā lidmašīnā, tviterī ierakstījis Tramps.

Kanādas premjera birojs noraidīja Trampa pārmetumus. “Premjerministrs nepateica neko tādu, ko viņš nebūtu iepriekš teicis publiski vai privātās sarunās ar Trampu,” norādīja Trido birojs.

Jāsaka gan, ka arī pirms tam Tramps samitā nebija izcēlies ar “priekšzīmīgu uzvedību”: bez sašutumu izraisījušajām muitas nodevām Tramps vēl arī pamanījās vienpusējā kārtā izstāties no Parīzes vienošanās klimata jautājumos un lielvaru vienošanās par Irānas kodolprogrammu.

Neraugoties uz Trampa lēmumu atsaukt ASV atbalstu G7 samita komunikē, ES joprojām atbalsta šo noslēguma dokumentu, sacīja Eiropadomes prezidents Donalds Tusks (Donald Tusk). “Vācija atbalsta saskaņoto komunikē,” uzsvēra arī Vācijas kancleres Angelas Merkeles (Angela Merkel) oficiālais pārstāvis.

Tavs komentārs par rakstu: