• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Dānijas iznīcinātāji pavada Krievijas izlūklidmašīnu TOS ietvaros veiktā lidojumāDānijas iznīcinātāji pavada Krievijas izlūklidmašīnu TOS ietvaros veiktā lidojumā. Foto: Krievijas Aizsardzības ministrija

Tramps: ASV izstāsies no Atvēro debesu līguma

ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump), apsūdzot līguma nosacījumu pārkāpšanā Krieviju, ir paziņojis, ka Savienotās Valstis izstājas no Atvērto debesu līguma (The Treaty on Open Skies, TOS).

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas un ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus

TOS ir līgums, ko 1992. gadā parakstīja 35 valstis Eiroatlantiskajā un Eirāzijas telpā, tostarp ASV un Krievija. Tas ir viens no svarīgākajiem pasākumiem uzticības gara nostiprināšanai Eiropā pēc Aukstā kara. Šis dokuments ir spēkā no 2020. gada un tā dalībvalstīm atļauj atklāti ievākt informāciju par citu dalībvalstu bruņotajiem spēkiem un to veiktajiem pasākumiem, tostarp praktiski neierobežoti veikt avioizlūkošanu virs militārajiem objektiem. Līguma ideja: jo vairāk konkurējošās armijas zinās cita par citu, jo mazāka iespēja, ka tās iesaistīsies savstarpējos konfliktos. Nav noslēpums, ka valstis TOS ietvarā atļaujas lidojumus izmanto, lai izpētītus arī savu iespējamo pretinieku vājās vietas.

Tramps savu rīcību skaidro tā: “Es domāju, ka mums ir ļoti labas attiecības ar Krieviju. Taču Krievija līgumu neievēro. Kamēr viņi to neievēros, mēs izstājamies.” Viņu esot saniknojis tas, ka Krievija liedz ASV lidmašīnām veikt lidojumus virs apgabaliem – Kaļiņingradas, atsevišķos reģionos Ukrainas un Gruzijas pierobežā –, kuros, kā uzskata Vašingtona, Maskava izvietojot vidēja darbības rādiusa kodolieročus, kas apdraudot Eiropu.

ASV aizsardzības ministrs Marks Espers (Mark Esper) jau martā pārmeta Krievijai, ka tā pārkāpusi TOS, liedzot ASV un citām valstīm veikt līguma atļautos lidojumus un pauda bažas, ka TOS pašreizējā formā ir pārstājis darboties.

NATO sabiedrotie un partneri (tostarp Ukraina) cenšas pierunāt ASV neizstāties no līguma. Savukārt Maskava ir paziņojusi, ka arī tā “turpinās ievērot” TOS.    

Pasaules plašsaziņas līdzekļi (sk, piemēram, “Reuters”) uzskata, ka izstāšanās no TOS varētu būt viens no ieganstiem, ko ASV cenšas atrast, lai neatjaunotu 2010. gadā noslēgto jauno Stratēģiskā bruņojuma ierobežošanas līgumu (New Strategic Arms Reduction Treaty, new START), kura termiņš ir beidzies februārī un ar kuru ASV un Krievijai noteikti kodolarsenālu griesti ievērojami zemākā līmenī nekā Aukstā kara laikā. Tramps uzskata, ka šajā līgumā ir jāiesaista arī Ķīna, kura konsekventi noraida šo ASV priekšlikumu.

Tavs komentārs par rakstu: