• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Donalds Tramps tribīnēTramps apsūdz Irānu kodolvienošanās pārkāpšanā. Foto: Susan Walsh/AP

Tramps gatavo ieganstu karam pret Irānu

ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) ir paziņojis, ka ASV izstājas no 2015. gadā noslēgtās Irānas kodolvienošanās, kas esot “katastrofāla Savienotajām Valstīm”. Vašingtona atjaunos visas sankcijas, kas tika mīkstinātas kodollīguma ietvaros, kā arī noteiks Teherānai jaunus ekonomiskos ierobežojumus.

Tramps apsūdz Teherānu urāna bagātināšanā un aizliegtu ieroču izstrādāšanā; tas neatbilstot kodollīguma noteikumiem. “Tagad mums ir pārliecinošs apstiprinājums, ka Irānas apgalvojumi [par to, ka tā neizstrādā kodolieročus] ir meli,” paziņoja Tramps, piebilzdams, ka pret Irānu vērsto sankciju atjaunošanu ASV sāk “nekavējoties”. Tas noticis par spīti pagājušajā nedēļā izplatītajam ANO paziņojumam, ka tās rīcībā nav pierādījumu tam, ka Irāna varētu būt pārkāpusi kodolvienošanos.

ASV prezidents uzsver, ka gadījumā, ja “Irāna turpinās kodoldarbību”, šo valsti “sagaida problēmas”, ar kādām tā “agrāk nav saskārusies”. Tramps uzskata, ka Irānai nāksies noslēgt jaunu kodolvienošanos, un ASV esot “gatavas sarunām”.

Tomēr citi vienošanās dalībnieki ir atkārtoti aicinājuši ASV nespert šādus soļus.

Līgumu bez ASV un Irānas ir parakstījušas arī Krievija, Ķīna, Vācija, Lielbritānija un Francija, un visas šīs valstis ir apliecinājušas, ka smagi panākto vienošanos vēlas saglabāt.

Arī Eiropas Savienība (ES) otrdien sarunās ar Teherānu vēlreiz pauda atbalsta kodollīgumam ar Irānu.

Lielbritānijas, Vācijas un Francijas pārstāvji, kā arī augsta ranga ES amatpersona Briselē tikās ar Irānas ārlietu ministra vietnieku Abasu Aragči (angļu: Abbas Araghchi) un “izmantoja šo iespēju, no jauna apliecinot savu atbalstu tam, lai visas puses turpina pilnā mērā un efektīvi īstenot šo vienošanos”, teikts ES paziņojumā. ES ir gatava ievērot vienošanos, “kamēr Irāna ievēro savas saistības”, pēc sarunām apliecināja avots Vācijas Ārlietu ministrijā.

Francijas prezidents Emanuels Makrons (Emmanuel Macron) ir paziņojis, ka ASV atteikšanās no kodolvienošanās var novest pie kara. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs (Сергей Лавров) uzskata, ka Tramps ar savu lēmumu ir atņēmis pasaulei vienu no svarīgākajiem dokumentiem, kas nepieciešams kodolieroču neizplatīšanas režīma uzturēšanai.

Savukārt Irānas prezidents Hasans Rūhānī (angļu: Hassan Rouhani) ir apliecinājis, ka Irāna varētu palikt kodollīgumā ar pasaules lielvarām, arī ja ASV no tā izstājas.

Tavs komentārs par rakstu: