• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
EK prezidents Žans Klods Junkers un ASV prezidents Donalds Tramps. Foto: Michael Kappeler/Reuters

Tramps un Junkers izglābj Vācijas autobūvi, bet «uzsēdina» Eiropu uz ASV dabasgāzes un sojas

Radījis ne visai labu iespaidu pēc tikšanās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu (Владимир Путин), ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) ir spoži “revanšējies” Eiropai, no savas puses ne par matu nepiekāpdamies tērauda un alumīnija muitas tarifu jautājumā, toties panākdams, ka Eiropas Savienība (ES) “uzsēžas” uz amerikāņu dabasgāzes un ģenētiski modoficētās sojas “adatas”.

ASV un ES ir panākušas vienošanos par “kopīgiem soļiem tirdzniecības strīda atrisināšanai”, paziņojuši Tramps un Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers (Jean-Claude Juncker) pēc tikšanās Baltajā namā (The White House).

Vienošanās, kuras detaļas gan tiek maz izpaustas, nozīmē to, ka Vašingtona neīstenos draudus par muitas tarifu noteikšanu automašīnām, kas kaitētu Vācijas autobūvniekiem. Abas amatpersonas gan vēlāk solīja, ka strādās, lai “atrisinātu jautājumu” par ASV noteiktajām muitas nodevām tērauda un alumīnija importam, tomēr tas, kā mēdz teikt, ir “ar dakšām ūdenī rakstīts”.

Tikšanās iznākums ir Trampa uzvara: viņš saviem atbalstītājiem bija solījis, ka viņa konfrontējošā tirdzniecības stratēģija būs auglīga. Sarunās ar ES tas ir pierādījies: neko reāli neatcēlis, Tramps ir panācis ES pretsankciju pārtraukšanu.

Tramps ir paziņojis, ka viņš ar Junkeru vienojoes “sākt jaunu fāzi” ASV un ES attiecībās un “strādāt kopā nulles tarifu, nulles netarifu barjeru un nulles subsīdiju virzienā rūpniecības precēm ārpus autoindustrijas”, tomēr tas neko nenozīmē. Starptautiskās sarunās rezultāts bieži mēdz būt pavisam citāds, nekā solīts sākumā.

Svarīgākais ir tas, ka pēc Trampa mutisko draudu atcelšanas ES ir apņēmusies palielināt ASV dabasgāzes un sojas pupu importu. Tieši tāpēc šobrīd rezultāts neapšaubāmi ir 2-0 ASV labā.

Junkera piekāpšanos nostiprina arī viņa paša paustais: “tikmēr, kamēr mēs vedam sarunas … mēs atturēsimies no tālākiem tarifiem un izvērtēsim pastāvošos tarifus tēraudam un alumīnijam”. Lai gan Vācija par šādu iznākumu, bez šaubām var priecāties.

Tramps arī panāca ES apņemšanos sadarboties ar ASV Pasaules tirdzniecības organizācijas (PTO, World Trade Organization, WTO) reformēšanai. Viņš ir žēlojies, ka PTO esot netaisnīga pret ASV, lai gan ASV šajā organizācijā ir guvušas uzvaru vairumā strīdu pret Ķīnu un citām valstīm.

1 Komentāri


 1. Lauku vecis
  2018-07-29

  Ko b;ļaustās. VAI ESAM AIZMIRSUŠI ZVIEDRU TĒRAUDU, SOMU METĀLUS, VĀCU METĀLUS, FRANČU METĀLUS, KURUS LIETOSIM PAŠI UN LAI IET PUPĀS!

Tavs komentārs par rakstu: