• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Redžeps Tajips Erdoans un Vladimirs PutinsRedžeps Tajips Erdoans un Vladimirs Putins ar rokasspiedienu apliecina vienošanos par Sīriju. Foto: Mikhail Metzel/TASS/theguardian.com

Tramps «uzdāvina» Putinam kurdus un Asadu

ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) arī Sīrijā nav izticis bez ekscentriskiem gājieniem. Pateicoties viņa lēmumiem ir izveidojusies situācija, kas ļauj par neseno ASV sabiedroto kurdu aizstāvi kļūt Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam (Владимир Путин). Un Putins nav kavējies šo situāciju izmantot.    

InfoTOP, izmantojot ārvalstu un Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Rezultātā viņš ļoti īsā laikā ne tikai kurdu, bet visas pasaules acīs ir kļuvis par kurdu glābēju un aizbildni. Kamēr pēc Turcijas armijas sāktās ofensīvas pret kurdiem ASV un Eiropas Savienība (ES) mērenā apjukumā vāvuļoja par “stingrām ekonomiskajām sankcijām” pret Ankaru, Putins parunāja ar Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoanu (Recep Tayyip Erdogan) – un, skat, par monstrozu tipiņu padarītais “vatņiku līderis” parādīja, ka sarunas joprojām ir itin efektīvs diplomātijas instruments.

23. oktobrī Ankara pēkšņi paziņoja, ka “nav vajadzības” atsākt ofensīvu pret kurdu kaujiniekiem Sīrijā, jo ASV ir informējušas par to, ka kurdu kaujinieku atvilkšana no pierobežas rajoniem esot “pabeigta”. Interesanta nianse: Erdoans izdara nepārprotamu reveransu Trampam, lai gan ir acīmredzams, ka ASV nopelni šīs krīzes risināšanā ir nelieli.

Pagājušajā nedēļā pēc attiecīgas vienošanās ar ASV viceprezidentu Maiku Pensu (Michael Pence) Turcija bija paziņojusi, ka aptur savu ofensīvu uz 120 stundām, lai šajā laikā kurdu spēki tiktu atvilkti no “drošības zonas”, ko Ankara vēlas izveidot Sīrijā. Taču šis 120 stundu termiņš beidzās 22. oktobrī plkst.22 pēc Latvijas laika – bez redzamiem rezultātiem.

Turpretim pēc vienošanās ar Putinu kurdiem ir iestājies jauns, 150 stundu termiņš, un izskatās, ka šoreiz tas tiek uztverts nopietni.

Britu laikraksts “The Guardian” ziņo, ka Erdogans un Putins vienojušies izveidot Sīrijā “buferzonu” un par šīs zonas paramatriem. Darījumu apņēmies garantēt Putins, kurš nupat ir noraidījis Vācijas ierosinājumu mieru starp Turciju un Sīrijas kurdiem nodrošināt ar ES valstu karaspēka palīdzību.

Savukārt ASV telekanāls CNN izsakās vēl skarbāk: Savienotās Valstis šajā darījumā ir “lielākās zaudētājas” (The US is the biggest loser). Lai nu kā, Krievija ne tikai ir kļuvusi par kurdu faktisko aizstāvi, – prezidenta Hāfeza Bašāra al Asada (angļu: Bashar Hafez al-Assad) sabiedrotā lielvalsts ir arī gandrīz pilnībā pārņēmusi iniciatīvu Sīrijā. Tāds, jādomā, it nemaz nebija ASV un to sabiedroto mērķis, ievedot armiju šajā valstī, lai gāztu Asada “režīmu”.

Tavs komentārs par rakstu: