• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Medmāsiņa ar potiVai "behemotam" ir jābaidās no šīs potes? Tas būs jālemj katram pašam. Foto: Getty Images

Trīs pozitīvas ziņas jeb «Kovidpanikas» cēlāji beidzot sagaidījuši «brīnumvakcīnu»

Lai arī Eiropas Zāļu aģentūra (European Medicines Agency, EMA) tikai 21. decembrī – turklāt pēc smaga Eiropas Komisijas (EK) spiediena – spriedīs par pirmās pretkoronavīrusa vakcīnas (amerikāņu Pfizer” un vācu “BioNTech” kopīga izstrādājuma) legalizēšanu Eiropas Savienības teritorijā, Veselības ministrija (VM) steidz ziņot, ka vakcinācija pret “Covid-19” Latvijā varētu sākties jau 28. decembrī.  

Dzintars Zaļūksnis

Tas sakrīt ar EK prezidentes Urzulas fon Leienas (Ursula von der Leyen) solīto, ka eiropiešu potēšana pret “2020. gada mēri” sākšoties 27., 28. un 29. decembrī. Uzsveru: par to tiek runāts tā, it kā EMA vakcīnu jau būtu apstiprinājusi. Tātad varam būt pārliecināti, ka apstiprināšana būs visai formāla, jo “tā vajag”?

Par spīti šaubām par vakcīnas efektivitāti un, galvenais, drošību, šī kopumā ir pozitīva ziņa Nr.1. Vismaz tādā nozīmē, ka tie pilsoņi, kas pakļāvušies kovidpanikai, beidzot varēs pārstāt klaigāt, jo viņiem būs jāuzrauga citam cits, lai kādam neienāk prātā pēc brīnumvakcīnas līst bez rindas. 28. decembrī, kā sola VM, sāks darboties veseli (vai tikai – kā nu kurš to uztver) desmit vakcinācijas kabineti. Sākumā tajos potes varēs saņemt mediķi, kas strādā ar “Covid-19” pacientiem un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieki, pēc tam policisti, sociālie darbinieki, pedagogi un citi sevišķi apdraudētie. Tā ir pozitīva ziņa Nr. 2: dakteriem, māsiņām un vispār profesionāļiem būs izdevība praksē pierādīt, cik ļoti viņi uzticas Big Pharma zinātniekiem. Un rādīt piemēru tumsonīgiem indivīdiem, kurus kovidpanikas cēlāji mēdz dēvēt par kovidiotiem. Visādā ziņā gan cēlājiem, gan idiotiem tiesības vakcinēties iestāsies 2021. gada otrajā ceturksnī. Vismaz tā plāno VM.

Tiesa gan, var izrādīties, ka EZA par vakcīnas reģistrēšanu tomēr nelemj kā vajag – tā tomēr, ziniet, ir riskanta padarīšana. Pat veselības ministre Ilze Viņķele atļaujas bilst, ka, redz, “vakcinācijas uzsākšana nav sacensība uz ātrumu”. Tomēr te nu jums pozitīvā ziņa Nr 3: Latvija esot izdarījusi visu (vienalga, kas ar to domāts), lai “būtu gatava vakcīnu saņemt, organizēt tās izplatīšanu un piedāvātu to saņemt pirmajai sabiedrības grupai, kas šobrīd ir visneaizsargātākā”.

To, vai vakcinēšana patiešām būs brīvprātīga, vai arī Viņķele to tikai sola, patiesībā gatavojot, piemēram, smagus ierobežojumus tiem, kas potēties nesteigsies, mēs vēl redzēsim. Iespējams, tā būs pozitīva ziņa Nr 4. Bet tikpat labi tā var būt negatīva ziņa Nr.1.

Pagaidām VM sagaida, ka EZA drīzumā reģistrēs arī citu ražotāju – piemēram, "Moderna" un "AstraZeneca" – vakcīnas, kuras Latvijā varētu nonākt nākamā gada janvārī. To garantē Nacionālie bruņotie spēki, kuri apņēmušies nodrošināt vakcīnu loģistiku.

Atkal jāsaka: vienalga, kas ar to domāts.

Tavs komentārs par rakstu: