• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Dana Reizniece-Ozola un Zaļā nāveDana Reizniece-Ozola: Lūdzu, te jums manis sagatavotais pārsteigumu portfelītis! Foto kolāža: LETA/jauns.lv

«Troikas» koalīcija aizejot grasās kārtīgi «iespert» veselības nozarei

Maķenīt dīvaini skan aizejošās finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas piedāvātā paplašinātā metodika, kā sarēķināt, ka jau šogad veselības aprūpei piešķirtais valsts budžeta finansējums ir 4% no iekšzemes kopprodukta. Šī metodika, jāatzīst, pilnībā atbilst troikas koalīcijas politiskajai filozofijai, lai gan, protams, brangi grēko pret realitāti.

Dzintars Zaļūksnis

Taču par to nebūtu jābrīnās, jo koalīcija turpina melst par mediķu algu paaugstinājumu, kas esot piemeklējis visu nozari, lai gan tiem, kam pārdesmit eiro patiešām būtu vajadzīgi visvairāk – sanitāriem, māsu palīgiem, arī daudzām māsām – faktiski ir parādīta ar sviestu apsmērēta piga.

Kamēr nupat Saeimā ievēlētie gurķi ar milzu atbildības neapgrūtinātām sejām plūcas par krēsliem eventuālajā valdībā, vecā labā puikas Māra Kučinska valdība jau ir pieņēmusi un Eiropas Komisijai nosūtījusi savu valsts 2018. gada budžeta plānu. Ja jau 4%, tad 4%! – troikas plānos, protams, ir esošā līmeņa noturēšana– un tas arī ir spoži paveikts, kā jau viss, kam ķeras klāt Latvijas finanšu zvaigzne Reizniece-Ozila.

Rezultātā mūžam bļaurīgā Latvijas Veselības un sociālās aprūpes arodbiedrība (LVSADA) pauž sašutumu par to, ka 2019. gada budžeta projektā nav paredzēts finansējums darba samaksas paaugstināšanai veselības aprūpes nozarē. Paudiet vai nepausiet, pajoliņi, bet sarēķināts tak ir!

Un kur LVSADA ir grābusi, ka “patlaban Latvija ārstu un māsu darba samaksas ziņā gan absolūtos skaitļos, gan attiecībā pret vidējo darba samaksu tautsaimniecībā ir vienā no pēdējām vietām” starp OECD (Organization for Economic Co-operation and Development/Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija) valstīm? Varbūt tādi dati ir OECD un Eiropas Savienībā, bet viņi, āži, taču nerēķina atbilstoši Rezinieces-Ozolas metodoloģijai! Tāpēc nav ko ņemt galvā.

LVSADA var kaukt, cik uziet, ka darba roku trūkuma novēršanai Veselības ministrijas darba grupa esot vienojusies, ka nepieciešams vidējo darba samaksu ārstiem un māsām 2019., 2020. un 2021. gadā paaugstināt par 20% katru gadu. Šiem kaucieniem nav nekā kopīga ar troikas izgudroto matemātiku.

Un pareizi vien ir, ka LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris “ar rūgtumu konstatē”: “Ja pacientam vajadzīgajā brīdī blakus neatradīsies kvalificēta mediķu komanda, pati no sevis nepalīdzēs neviena tehnoloģija, lai cik moderna tā būtu. Pirms vēlēšanām valdība izlikās, ka to saprot.” Saprašana nav fiskāls termins, tik daudz taču vajadzētu saprat pat Kerim!

Par to, ka troikas valdība slepus gatavo kārtējo griezienu veselības aprūpei, liecinot arī citas pazīmes. Atbilstoši Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2014. – 2020. gadam (MK rīkojums Nr. 589, 14.10.2014.) rakstītajam, veselības aprūpes reformas virsmērķis esot palielināt Latvijas iedzīvotāju veselīgi nodzīvoto gadu skaitu un novērst priekšlaicīgu nāvi. Lai to sekmīgi paveiktu, valsts veselības aprūpes budžetam esot vajadzīgs finansējums, kas 2020. gadā sasniegs vismaz 4% no IKP. Hallo, Keri! Jūs pats esat vainīgs, ka rēķinos izmantojat dīvainu metodiku un neredzat, ja 4% ir sasniegti jau šogad. Pateicoties troikas koalīcijai!

Tāpēc var nomierināties ij LVSADA, ij Eiropas Komisija, ij Pasaules Veselības organizācija (World Health Organization, WHO). Kučinska-Reiznieces-Ozolas-Čakšas marsiešu un zemiešu bloks ir īstenojis apņemšanos izpildīt šo principu, kas nostiprināts arī Veselības aprūpes finansēšanas likumā. Kuru, starp citu, Gobzema-Bordāna aktieru un trako mēnesēnu bloks grasās atcelt.

LVSADA veikusi aprēķinus aprēķinus un konstatējusi, ka atbilstoši troikas plāniem, kas veiksmīgi iebāzti jaunās Saeimas portfelītī, 2020. gadā valsts finansējums veselības aprūpei būs tikai 3,1% no IKP. Par to LVSADA informēšot Eiropas Komisijas pārstāvjus.

Lai informē veseli! Arī Einšteina teoriju atzina ne uzreiz, tak Reiznieces-Ozolas metodika nav ne nieka saprotamāka.

Tavs komentārs par rakstu: