• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Māja - graustsPašvaldības kā bija ar "izsistiem logiem", tā paliks. Foto: LETA/protesti.lv

Tuvojas jauna recesija? Valdība atstāj pašvaldības «bada maizē»

Politiskais isteblišments piepeši konstatējis, ka Latvijā atkal nav naudas. Tas ir, ieroču žvadzināšanai un miltārajai infrastruktūrai pietiek, valsts pārvaldei pietiek, činavnieku algām un prēmijām pietiek, pat Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbinieku uzkrājumiem pietiek, bet mediķiem, skolotājiem un pašvaldībām nepietiek!

Dzintars Zaļūksnis

Nu, skaidrs, ka ne jau varonīgā cīņa pret “netīro naudu” te vainojama – premjers Arturs K. Kariņš ir paziņojis, ka šī cīņa turpināsies līdz pēdējā centa aizplūšanai no Latvijas finanšu sektora. Tātad pie vainas ir pilsoņi, kas joprojām atļaujas visādos veidos atbalstīt ēnu sektoru. Te nu tas ir! Latvijas iedzīvotāju iesaiste nelegālajā darba tirgū un nelegālas izcelsmes produktu pirkšanā joprojām ir augsta, izpētījis “Business Against Shadow Economy” (BASE) valdes loceklis un Stokholmas Ekonomikas augstskolas Rīgā profesors Arnis Sauka.32% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju norādījuši, ka viņu draugu vai paziņu lokā ir cilvēki, kuri vai nu strādā bez darba līguma vai arī pēdējo 12 mēnešu laikā ir saņēmuši aplokšņu algas. Lietuvā šādi atbildējuši 30%, Igaunijā – 25%, bet Zviedrijā – tikai 7% respondentu. Kauns! TomērSauka atzīst, ka Latviju situācija šajā jomā uzlabojas, jo pētījumā, kas ar identisku metodoloģiju tika veikts 2015. gadā, norādītais draugu un paziņu logs bija par četriem procentpunktiem lielāks – 36%.

Tātad šie burlakas nebūs tie īstie, kas ceļa malā uzglūn sirdsšķīstajiem nodokļu piedzinējiem, noskauzdami krietnu gabalu nodokļu naudas: ja tie būtu viņi, tad ēnu ekonomikas atbalstītāju būtu kļuvis vairāk nevis mazāk.

Kas tad? Būtībā atliek tikai viens variants: negausīgās un korupmētās pašvaldības! Tāpēc iepriekšējo vienošanos par pašvaldībām atvēlētās nodokļu masas daļas atstāšanu pēdējo triju gadu līmenī (19,6%) tālredzīgais Kariņš ir braši anulējis un pateicis, ka pašvaldību budžetiem no nodokļiem novirzīs 19,4%, informē Latvijas Pašvaldību savienība (LPS). Tas ir līmenis, kāds nav bijis kopš “veiksmes stāsta” iestāšanās. Jā, un visvarenais Kariņš, protams, neuzskata, ka viņam ir spēkā 2017. gada vienošanās starp LPS un Ministru kabinetu par to, ka “pašvaldību kopējie ieņēmumi no nodokļiem turpmāk nebūs mazāki par 19,6% no valsts konsolidētā kopbudžeta ieņēmumiem” (šeit). Būs gan, pajoliņi!

Jo tas jau ir ierakstīts 2019. gada budžeta projektā, tātad gandrīz vai akmenī iecirsts. LPS naivi uzskata, ka atkāpe no 19,6% būs tikai šogad. Par pašvaldību budžetiem novirzāmo nodokļu apmēru nākamajiem gadiem tikšot sākta jauna diskusija. Un kas tad tajā mainīsies, vai drīkst jautāt?

Ja nu vienīgi ekonomiskais vējš vēl krasāk iegriezīsies pret pašvaldībām.

Tavs komentārs par rakstu: