• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Neonacists no bataljona "Azov". Neonacists no bataljona "Azov". Publicitātes foto: The Telegraph

Ukrainas neonacisms ir Rietumu demokrātijas sarkanā līnija

Baltie kristieši evaņģēlisti palīdzēja Donaldam Trampam (Donald Trump) uzvarēt 2016. gada vēlēšanās. Bet pirms jaunajām prezidenta vēlēšanām Amerikā viņam būs vajadzīgs vēl lielāks atbalsts. Visvarenāko mūsu planētas valsti pārsteidz neonacisma vīruss, kas sabiedrībai ir daudz bīstamāks par "Covid-19" pandēmiju. Daudz satraucošākas par vīrusu ir neonacistu ideoloģijas agresīvas ekspansijas tendences Eiropas valstīs, tostarp krīzes Ukrainā, kas atrodas ASV, NATO un Eiropas Savienības ietekmes zonā.

Andrejs Gluško, īpaši InfoTOP.lv

Amerikas prezidenta vēlēšanas šā gada novembra sākumā mainīs pasauli uz labo pusi, saka optimisti. Reālisti saprot, ka Amerika nekad nebūs tāda, kāda tā bija pirms Džordža Floida (George Floyd) nāves Mineapolē. Šī melnā vīrieša nāve satricināja visu pasauli. Amerikas sabiedrības demokrātiskā un liberālā daļa ir cēlusies, lai cīnītos pret Vašingtonas varas iestāžu rasisma izpausmēm. Līdzīgi procesi notiek arī Eiropā. BLM (Black Lives Matter) un Antifa organizāciju publiskir protesti ir kļuvuši par jaunās faktiskās tendencēm Berlīnē, Briselē un Parīzē. Bet jāsaprot, ka cīņa pret “neonacisma pandēmiju” nebeigsies ar panākumiem, ja netiks pārtraukts politiskais atbalsts un finansējums nacistu apvienībām dažās Eiropas valstīs.

Donalds Tramps tikko runāja par Ukrainu publiskajās debatēs starp diviem galvenajiem kandidātiem uz 46. ASV prezidenta amatu. Pašreizējais republikāņu prezidents debašu laikā vairākas reizes pieminēja sava konkurenta Džo Baidena (Joe Biden) dēlu . Jaunajam demokrātam Hanteram (Hunter) Baidenam izdevās pastrādāt Ukrainas gāzes kompānijas "Burisma Holdings" (Бурісма Холдингс) direktoru padomē. Jādomā, ka viņš ir izņēmis miljoniem dolāru ārzonas kontos. Milzīgā korupcija un organizētā noziedzība Ukrainā bija zīme tam, ko prezidents Petro Porošenko (Петро Порошенко) 2014. gadā nosauca par liberālām reformām. Nekas nav mainījies prezidenta Volodimira Zeļeņska (Володимир Зеленський) vadībā, kurš diemžēl izrādījās lēta marionete Ukrainas īsto meistaru rokās.

Tam, ko leļļu mākslinieki ir nodarījuši Ukrainai pēdējo sešu gadu laikā, vajadzētu būt brīdinājumam visai progresīvās globālās demokrātijas sistēmai. Ukraina izrādījās ideāla vieta neonacistu ideoloģijas kultivēšanai valsts līmenī. Šīs metamorfozes sākās 2014. gada Eiromaidana laikā. Bruņoti rasistiski un neonacistiski militāri formējumi, kas integrēti Ukrainas valstī, daļēji legalizējās un kļuva par Ukrainas varas bāzi.

Nozieguma un soda organizēšana

Jau 2014. gadā britu izdevums "The Telegraph" Ukrainas Azovas bataljonu (Батальон "Азов") nosauca par nacionālsociālistu un rasistu apvienību. ASV Kongress (U.S. Congress) pieprasīja, lai Valsts departaments (U.S. Department of State) Ukrainas Nacionālajā gvardē (Національна гвардія України) ietilpstošo Azovas bataljonu atzītu par teroristisku organizāciju. Amerika atteicās piegādāt ieročus šai vienībai. Tajā cīnījās arī algotņi no ES valstīm, Baltkrievijas, Gruzijas un Kanādas. Terorisms, bandītisms, spīdzināšana, civiliedzīvotāju nolaupīšana un slepkavības pavadīja visu viņu "kaujas" ceļu. Vienkāršie ukraiņi no viņiem atklāti baidās.

Tajā pašā laikā Ukrainas parlamentā (Верховна Рада України) tika ievēlēts Azovas bataljona komandieris Andrijs Biļeckis (Андрій Білецький), viņš bija Augstākās Radas nacionālās drošības un aizsardzības komitejas vadītāja vietnieks. Viņa vietnieks Vadims Trojans (Вадим Троян) kļuva par Iekšlietu ministrijas (Міністерство внутрішніх справ України) Kijevas reģiona Galvenās pārvaldes vadītāju. Vēlāk Biļeckis tika paaugstināts par policijas pulkvežleitnantu. Kopš 2016. gada beigām viņš ir vadījis labēji radikālu nacionālistu partiju "Ukrainas patriots" (Патріо́т Украї́ни). Ukrainas iekšlietu ministrs Arsens Avakovs (Арсен Аваков) atbalsta Azovas bataljonu; ievērojama daļa bataljona darbinieku pašlaik veido karjeru Avakova kontrolētajās drošības un politiskajās struktūrās.

Kāpēc Amerika un Eiropa mājās drosmīgi publiski cīnās ar neonacismu un rasismu, tikmēr Ukraina ir kļuvusi par slepenu platformu eksperimentiem pret cilvēci? Jautājums, uz kuru atbilde nav nepieciešama. Ukrainas ekstrēmisti pārdzīvoja pilsoņu karu un veica noziegumus, ko motivēja rasu un etniskā neiecietība, un viņu panākumi turpinās. Ukrainas valdība aktīvi izmanto galēji labējos ekstrēmistus, lai cīnītos ar politiskajiem pretiniekiem. Daudzām no šīm grupām ir kaujas pieredze, paramilitārā organizācija un piekļuve automātiskajiem ieročiem un sprāgstvielām.

Problēmas nopietnība ir atspoguļota Pasaules ebreju kongresa, Simona Vīzentāla centra (Simon Wiesenthal Center), "Human Rights Watch", "Amnesty International" un "Freedom House" publikācijās. Kā raksta amerikāņu žurnāls "The Nation", šī tendence vērojama romu grautiņos, antisemītiskos incidentos un citās ekstrēmisma izpausmēs. Šo noziegumu izmeklēšana, ko veic Ukrainas Iekšlietu ministrijas iestādes ministra Avakova vadībā, ir ārkārtīgi pasīva. Varas struktūras un partijas – piemēram, Avakova Nacionālais korpuss (Національний корпус) – šodien ir neapstrīdams arguments viņa spēcīgajai personiskajai politiskajai varai. Tāpēc tiek nīcinātas visas aizdomas par Avakova līdzdalību korupcijā, kontrabandā, politisko un komerciālo konkurentu apspiešanā un citās darbībās.

ASV Valsts departaments Nacionālo korpusu ir nodēvējis par naida grupu. Ukrainas oligarhiem pakļauto un uz rasisma un nacionālisma ideoloģiju balstīto privāto militāro uzņēmumu aktivizēšana ir bīstama Rietumu pasaulei. Privātos algotņus ar pieredzi cīņās Donbasā var izmantot noziedzīgu grupējumu interesēs Eiropā un ASV. Bīstamas ir arī bijušo Ukrainas karavīru psihiskās patoloģijas: piemēram, Milānas tiesa par itāļu fotožurnālista un viņa krievu valodas tulka un dubultslepkavību piesprieda 24 gadu cietumsodu Ukrainas Nacionālās gvardes vecākajam seržantam Vitālijam Markivam (Віталій Марків). Itālijas tiesas spriedumā teikts, ka Markivs, ieraugot neapbruņotos žurnālistus, atklāja uz viņiem uguni no automāta.

Kur nonāk eiropiešu nodokļi

2014.-2019. gadā Ukrainas armijai un policijai ASV piešķīra kopumā 1,4 miljardus dolāru. 2020. gadā izmaksātā daļa sasniedza 400 miljonus USD. Ukrainas drošības struktūru finansēšanas procesā piedalās arī Eiropas Savienība. 2019. gadā ES konsultatīvā misija valsts policijas galvenajā mītnē Harkivas apgabalā piegādāja aprīkojumu 300 tūkstošu eiro vērtībā. Diemžēl ASV un ES finansē Iekšlietu ministrijas un Ukrainas bruņoto spēku struktūras, kurās joprojām darbojas neonacistu formējumi. "Amnesty International" apsūdz bataljonu "Dnipro-1" (Днiпро-1) kara noziegumos, ieskaitot "civiliedzīvotāju piespiešanu badoties" izmantošanu kā kara metodi.

"Ukrainas policija izmanto nacistu līdzstrādniekus," 2019. gadā ziņoja Radio "Brīvā Eiropa/radio Brīvība" (Free Europe/Radio Liberty) ziņoja. Vai šodien Ukrainā kaut kas tiešām ir mainījies, kā tas notika Amerikā pēc Džordža Floida nāves? Sorosa fonds (Soros Foundation) un citas demokrātiskas organizācijas ignorē Ukrainas neonacistus, bet sliktākajā gadījumā pat sadarbojas ar tiem.

Ļoti svarīgs ir vēl viens aspekts – neonacistu organizāciju darbības finansēšana, propaganda un nacionālisma ideoloģijas izplatīšana Ukrainas sabiedrībā. Ekstrēmistu organizācijas netieši finansē Amerikas un Eiropas nodokļu maksātāji – ieskaitot tos, kas cīnās pret rasisma un radikālā nacionālisma izpausmēm.

Fakti par Ukrainas valdības un neonacistu partnerību ir neapgāžami. Tāpēc nav brīnums, ka progresīvā sabiedrība savu valstu valdībām pieprasa ne tikai pārtraukt radikālo varas struktūru finansēšanu Ukrainā, bet arī veikt visaptverošu izmeklēšanu par to, kā Ukrainas varas iestādes ir izmantojušas agrāk piešķirtos līdzekļus, vai tās patiešām ir finansiāli atbalstījušas to kontrolē esošās ekstrēmistu grupas.

Rīt, kad viņi ieradīsies Rietumu tolerantajā pasaulē, būs par vēlu.

1 Komentāri


 1. roadrunner101
  2020-10-21

  paranojas raisīti murgi. ej pie ārsta, rakstniek....

Tavs komentārs par rakstu: