• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ģimenes siluets ar čemodāniem Un Minsku, uz Minsku... Foto: Adobe Stock

Uz Baltkrieviju pēc «sputņika». Vai ir vērts?

Praktiski katram no mums šobrīd nākas mocīties ar eksistenciālu izvēli vakcinēties vai atturēties? – pat tiem, kas, vecās dzīves cerībā jau ir sapotējušies, neglābjami pienāks brīdis, kad viņi sāks šaubīties, vai tāda vecā dzīve maz atgriezīsies. Un tātad – vai turpināt eksperimentu, ļaujot savā organismā BEZ ATLĪDZĪBAS ievadīt substanci, kuras vienīgā garantija ir propagandas apgalvojumi, ka tā ir droša un pārbaudīta.

Dzintars Zaļūksnis

Ij negrasos pārliecināt tos, kas ir atraduši argumentus par labu potei. Jūs savu izvēli esat izdarījuši, un es turu īkšķi, lai jums nenāktos to nožēlot. Tas, ka manā vecumā un veselības stāvoklī šim eksperimentam ir paaugstināts risks, ir mana un tikai mana darīšana, jo katrs cilvēks ir unikāls. Viss, ko es varu – sagaidīt brīdi, kad mūsu ikdienā atgriezīsies... Nē, nevis zaudētās tiesības (no tām esmu atvadījies uz visiem laikiem), bet gan elementāra loģika, kura līdz ar kovidšova/kovidpanikas sākumu ir labākajā gadījumā pārdēvēta par sazvērestības (angl: conspiracy) teoriju

Vienalga, kas un ar kādiem mērķiem ir iecerējis pārmācīt visu cilvēci, mani mierina doma, ka, pirmkārt, informācijas un tehnoloģiju attīstība vēl nav sasniegusi pietiekamu līmeni, lai bez problēmām izskalotu smadzenes lielum lielākajai daļai sabiedrības, ieskaitot klusos malā stāvētājus. Otrkārt, vienmēr būs kāda grupiņa cilvēku, kuri pietiekami paļausies uz skaidro saprātu un pieredzi, neielaižot apziņā graujošos saukļus par ticēšanu zinātnei, ārstu nemaldīgumu un veselu cilvēku bīstamību apkārtējiem.

Tiesa, šī grupiņa, izskatās, kļūst arvien plānāka. Pašlaik no tās grasās atšķelties tie, kas sociāli politisku (ne medicīnisku!) faktoru ietekmē ir gatavi potēties ar kaut ko citu – piemēram, Krievijā izstrādāto vakcīnu “Sputnik V”. Taisnības labad jāsaka, ka tā nav nedz sliktāka, nedz labāka par citiem vājprātīgā steigā radītajiem preparātiem. Tehnoloģiski tā ir māsa “AstraZeneca” piedāvājumam, kurš pēc skandāliem ar letālu trombu veidošanos tika steidzīgi nosaukts par “Vaxzevria”.

Principā katrai no pretkovida vakcīnām pašlaik ir savi trūkumi un spēcīgākas puses, tikai mums, prastajiem ganāmpulka dzīvnieciņiem, konkrēta informācija nav pieejama – sak, ar “Jenssen” labāk nevakcinēties jaunām sievietēm, ar “AstraZeneca” – jauniem vīriešiem, bet ar “Pfizer/BioNTech” un “Moderna” izstrādājumiem – senioriem, turklāt bērniem piemērotas vakcīnas pagaidām vienkārši nav! Manuprāt, šādas informācijas neesamība vien liecina par to, ka kaut kas nav kārtībā.

Un šādā šļurā Baltkrievija no 15. jūlija sāk “vakcīnu tūrismu”: 73 valstu pilsoņi – tostarp arī Latvijas pilsoņi un nepilsoņi – varēs apmeklēt šo valsti, lai sapotētos pret “Covid-19”. Baltkrievijas prezidents Aļaksandrs Lukašenka (Аляксандр Лукашэнка) ir parakstījis ukazu Nr. 251, kurā paredzēts, ka vakcīnu tūristi šajā valstī piecas dienas drīkst uzturēties bez vīzas.

Man nav ne jausmas, kādi ir to cilvēku apsvērumi, kuri gatavi ielaisties ar Krievijā radīto sputņiku, tomēr šur tur dzirdu, ka tādu esot daudz (mazāk – ar ķīniešu “Sinopharm” vakcīnu, lai gan loģiski būtu, ja palielinātos pieprasījums tieši pēc tās, jo Ķīnā mums nezināmu iemeslu dēļ “Covid-19” problēma lielos vilcienos vairs nepastāv).

Rau, šiem cilvēkiem Lukašenka ir pavēris iespēju, jo Latvijā šīs vakcīnas nav reģistrētas. Uzsveru – pats par sevi tas nav nedz kaitīguma, nedz derīguma rādītājs, jo runa ir nevis par medicīniskiem un farmakoloģiskiem, bet gan sociāliem un politiskiem argumentiem.

Lukašenka nav nekāds labdaris, ne jau Baltkrievijas valsts segs vakcīntūristu potēšanas izdevumus – tas ir maksas pakalpojums, un divu devu pote, kā lēš baltkrievu žurnālisti, varētu maksāt 50-60 ASV dolāru. Plus, protams, divi braucieni uz kaimiņvalsti.

Baltkrievijas Veselības ministrija (Міністэрства аховы здароўя) šobrīd ir noteikusi, ka viespotēšana notiks 82 medicīnas iestādēs visā valstī.

Tiem, kas vēlas poti saņemt Baltkrievijā, tas būs īsts tests ar jautājumu kāpēc potējos? Proti, baltkrievu potei nedarbosies sociālie faktori: Latvijas Veselības ministrija brīdina, ka ar “Sputnik V”, “Sputnik Light” (tā būšot pieejama no septembra) un “Sinovac” potētie uz Eiropas Savienībā paredzētajām sociālajām privilēģijām var necerēt, t.i., kovidsertifikātu viņi nesaņems.

Tāpēc, ja potēšanos jūs uzskatāt par sociālo ierobežojumu atcelšanas nevis veselības saglabāšanas līdzekli, uz Baltkrieviju pēc vakcīnas braukt jums pavisam noteikti nav jēgas.

Lai vakcinēts cilvēks varētu brīvāk piedalīties pasākumos (Busuļa, Aminatas, Dona koncertu atcelšana liecina, ka šis vakcinēšanās atbalsts var izrādīties visai šķidrs) un saņemt to apliecinošu sertifikātu, viņam, jāpotējas ar ES un Latvijā atzītām vakcīnām.

Vārdu sakot, kad sputņiku reģistrēs Eiropas Zāļu aģentūra (European Medicine Agency)…  

Tavs komentārs par rakstu: