• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Plastmasas maisiņi piesārņo dabuPārāk daudz pasaulē šādu maisiņu. Pārāk daudz. Foto: Getty Image

Uz veikalu ar audekla tarbiņu

Cilvēkiem patīk pieturēties pie stabiliem paradumiem. Pat tad, ja tie ir kaitīgi. Un, ja kāds – sevišķi valsts – no šiem paradumiem mēģina atturēt, mūsos ar pilnu jaudu sāk darboties dumpinieka gēns. Es jau nu nē! Ejiet jūs visi! Nepiespiedīsiet un viss!... Cilvēcīga reakcija, vai ne? Bet cilvēka prāts ir interesants instruments. Tas ir elastīgs.    

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Man arī nu jau gadus piecus ir kāds paradums: kad eju iepirkties, allaž līdzi ņemu audekla tarbiņu. Vai divas – atkarībā no tā, cik daudz grasos pirkt. Nu jau ir tā, ka, gadās, ieskrējis lielveikalā bez tarbiņas, jūtos, atvainojiet, kā bez biksēm. Tarbiņa ir kļuvusi par tik stabilu paradumu, ka esmu gatavs aktīvi protestēt, ja kāds man mēģinās to atņemt vai aizliegt.   

Tāpēc Saeimas galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Iepakojuma likumā, paredzot no 2019. gada 1. janvāra aizliegt veikaliem bez maksas piedāvāt saviem klientiem plastmasas maisiņus man uztrauc tikai vienā aspektā: vai atkal nav gaidāmi pārspīlējumi. Latvijā taču ierasts, ka vismaz sākumā likuma izpildītāji mēdz to darīt visai dedzīgi. Piemēram, nepiedāvāt papildu iesaiņojumu precei (miltiem, barankām) kuras iesaiņojums ir bojāts vai var padarīt nelietojamus citus pirkumus (zivis, eļļaini ēdieni u.tml.). Cerēt, ka tā nebūs, protams, vajag, tikai veselīgāk būt gataviem, ka tomēr būs.   

Likuma izmaiņas nosaka, ka no 2019. gada 1. janvāra iepakotāji tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņus patērētājiem vairs neizsniegs bez maksas. Par samaksu tātad varēs. Lai mans kāds ute pasaka, ka plānais plastmasas maisiņš maksā vairāk par 10 centiem! Spriežot pēc cenām interneta lielveikalos, tas varētu maksāt 1-2 centus, pat pierēķinot alkatības procentu. Pieņemsim!  

Ierobežojumi attiekšoties uz visu veidu plastmasas maisiņiem neatkarīgi no to materiāla biezuma. Tomēr atkāpe paredzēta ļoti vieglās plastmasas iepirkumu maisiņiem, kuru materiāla biezums nesasniedz 15 mikronus un kuri nepieciešami higiēnas nolūkos vai paredzēti vaļējas pārtikas primārai iepakošanai, kad to izmantošana palīdz novērst pārtikas izšķērdēšanu. Šie maisiņi arī turpmāk tirdzniecības vietās patērētajiem būs pieejami bez maksas.

Iepakotāju pienākums tirdzniecības vietās būs aizvietot vieglās plastmasas iepirkumu maisiņus ar iepakojumu no dabisko šķiedru un bioplastmasas izejmateriāliem un informēt patērētājus par plastmasas maisiņu patēriņa samazināšanas nepieciešamību un alternatīviem iepakojuma veidiem.

Visbeidzot, tiem, kas jau tagad asi nevēlas mainīt savus paradumus. Pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pasūtījuma veiktā pētījumā konstatēts, ka kopējais svars un daudzums plastmasas iepirkumu maisiņiem, kuru viena maisiņa svars nepārsniedz 0,003 kilogramus, 2015. gadā, salīdzinot ar 2010. gadu, bija palielinājies par 57%. Savukārt tiem maisiņiem, kuru viena maisiņa svars ir lielāks par 0,003 kilogramiem, kopējais svars un daudzums pa šo periodu bija palielinājies par 35%.

Plastmasas kuļķene nav stilīga, bet gan reizēm pilnīgi nepieciešama manta. Tāpēc vienīgais, kas mani uztrauc to aizliegšanas sakarā,– vai tirgotāji un politiķi spēs saprast, ka vārdiņi “gribu” un “vajag” nav sinonīmi.

Tavs komentārs par rakstu: