• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vēlēšanu urna un biļetensKas aizgāja, tas nobalsoja. Pārējiem nav tiesību čīkstēt. Foto: LETA

Uz vēlēšanām ieradušies tikai apmēram 55% balsstiesīgo pilsoņu

13. Saeimas vēlēšanās 6. oktobrī un trīs iepriekšējās dienās kopā nobalsojuši aptuveni 54% balsstiesīgo Latvijas pilsoņu. Tas ir mazāk nekā 12. Saeimas vēlēšanās pirms četriem gadiem, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotie dati par 1004 no kopumā 1076 vēlēšanu iecirkņiem.

Aktivitātes rādītājs gan varētu mazliet palielināties, ņemot vērā, ka vēl tiks apkopoti dati par ārvalstu vēlēšanu iecirkņiem, no kuriem atsevišķos balsošana vēl turpinās. CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars ir apliecinājis, ka Latvijā pilsoņu aktivitāte bijusi mazāka nekā 12. Saeimas vēlēšanās, toties esot palielinājies balsotāju skaits ārvalstīs.

Pagaidām CVK ir sarēķinājusi, ka 13. Saeimas vēlēšanās nobalsojuši 835 814 vēlētāji, kas ir 53,99% no visiem balsstiesīgajiem. 12. Saeimas vēlēšanās piedalījās kopumā 58,85% vēlētāju, un tās bija vismazāk apmeklētās parlamenta vēlēšanas neatkarīgās Latvijas vēsturē.

Pieredze rāda, ka – atšķirībā no citām valstīm – Latvijā pie iecirkņiem veiktās aptaujas (t.s. exit poll) ir samērā kļūdainas, tāpēc par “tīru monētu” nevajadzētu uzskatīt arī aģentūras LETA, Latvijas Televīzijas (LTV), Latvijas Radio un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) veikto pētōjumu, tomēr pašlaik tas ir vienīgais, kas aptuveni ieskicē spēku samēru. Atbilstoši tam 13. Saeimas vēlēšanās vēlētāju lielāko atbalstu varētu būt guvušas partijas “Saskaņa” (19,4%), “Attīstībai/Par!” (13,4%), nacionālā apvienība ““Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK” (12,6%), Jaunā konservatīvā partija (JKP, 12,4%), “KPV LV” (11,5%), Zaļo un zemnieku savienība (ZZS, 9,7%) un “Jaunā vienotība” (6,9%).

Mazāk par 5%, bet vairāk par 2% (tādējādi iegūstot valsts finansējumu) varētu būt ieguvušas Latvijas Reģionu apvienība, Latvijas Krievu savienība (LKS) un “Progresīvie”.

Tomēr InfoTOP.lv atgādina, ka exit poll rezultātos iepriekšējās vēlēšanās allaž mazāku rezultātu uzrāda “nelatviskās” partijas, kas nozīmē ne tikai to, ka “Saskaņai” galu galā varētu izrādīties krietni vairāk nekā 20% balsu, bet LKS, iespējams, ir tuvu 5% barjeras pārvarēšanai. Tomēr kopumā izskatās, ka valdošā koalīcija 13. Saeimā, lai arī plašāka, politiskā virziena ziņā diezin vai atšķirsies no pašreizējās.       

Tavs komentārs par rakstu: