• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Krišjānis KariņšKomandoram K.A.Kariņam gan naudas, gan tās deficīta ir vairāk kā jebkad bijis. Foto: Ministru kabinets

Uzmini nu! Nodokļus maksājam dūšīgi, bet valsts budžetā miljarda robs

Atceroties “Covid-19” vakcīnu milzīgos iepirkumus (InfoTOP.lv par to rakstīja šeit), vairs neliekas dīvaini, ka valsts budžetā 11 mēnešos izveidojies vairāk nekā miljarda eiro robs jeb, gudri izsakoties, deficīts. Par spīti tam, ka Krišjāņa Artura Kariņa stūrētā lidojošā sile, lai naudas būtu tik, cik nekad nav bijis, no starptautiskajiem kreditoriem ir paņēmusi miljardu aizdevumus, bet nodokļus mēs maksājam, ka švirkst. 

Dzintars Zaļūksnis

Valsts kase ziņo, ka nepilna gada laikā [kovidapstākļos] kopējā konsolidētā valsts budžeta deficīts ir uzaudzis līdz 1,03 miljardiem eiro. Tas ir par 490,5 miljoniem vairāk nekā pērnā gada 11 mēnešos. Patiesībā deficīts ir vēl kādu nieku lielāks: ja pieskaitām 50 miljonus vērto valdības ieplānoto palīdzību pandēmijā cietušajiem, deficīts ir 1,08 miljardi eiro. Visādā ziņā līdz gada beigām tāds tas arī būs, ja ne vairāk.

Šā gada 11 mēnešos valsts budžets ir palielinājies par 1,2 miljardiem eiro jeb par 12%, salīdzinot ar pandēmijas pirmo gadu. Izdevumi ir auguši par 1,7 miljardiem (16%) un sasnieguši 12,5 miljardus eiro.

Pārtulkojot no politiskās valodas latviski, tas nozīmē, ka 13. Saeima atspērusies taisīja šā gada budžetu, tomēr komandora K.A.Kariņa lidojošajai silei Valsts budžeta likums nav likums, bet tāds papīrītis, kuru var uzkārt uz nagliņas tualetē, jeb, kā uz [gaisa]kuģiem pieņemts teikt, GALVĀ (šeit).   

Taču interesantākais ir tas, ka – par spīti pandēmijai un ierobežojumiem! –  nodokļu ieņēmumu plāns ir pat pārpildīts. 2021. gada janvārī-novembrī nodokļos iekasēts kopumā 9,1 miljards eiro, kas ir par 888 miljoniem jeb 10,9% vairāk nekā 2020. gada 11 mēnešos. Neskatoties uz epidemioloģisko ierobežojumu pastiprināšanu, arī šā gada novembrī samaksāto nodokļu kopējā masa ir izrādījusies par 7,4% lielāka nekā pērnajā novembrī.       

Finanšu ministrija ziņo, ka šā gada 11 mēnešos lielāki nekā pērn izrādījušies ieņēmumi no praktiski visiem svarīgākajiem nodokļiem – piemēram, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) ieņēmumi šogad palielinājušies par 330,1 miljonu eiro jeb 14,3 procentpunktiem un sasnieguši 2,6 miljardus eiro.

Taču lidojošās siles radījumiem ar to izrādījies stipri par maz. Komandors K.A.Kariņš un viņa zvaigžņotā komanda acīmredzami ir aizmirsuši, ko nozīmē atskaitīties parlamentam, kurš, taisnību sakot, to aizmirsa pirmais. Rezultāts ir tāds, kāds nu tas ir.

Visbeidzot, atbilstoši tās pašas Finanšu ministrijas ziņām pašvaldību budžetā pašlaik vērojams proficīts 43,3 miljonu eiro apmērā. Kā tā, jūs jautāsiet? Pašvaldības neiepērk (bet iepirkušas neziedo nabagiem) kovidvakcīnas. Tā ir mana versija par to, kas notiek Latvijā.

Tavs komentārs par rakstu: