• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Krūzīte ar UR simbolikuUR informācija gandrīz 30 gadus ļāva pelnīt privātiem uzņēmumiem. Tagad nāksies nedaudz "pierauties". Foto no: kursors.lv

Uzņēmumu reģistra informācija kļūst vispārpieejama

Pēc gandrīz 30 gadus ilguša privātajam sektoram piešķirta monopola rīcībā ar Uzņēmumu reģistra (UR) uzkrāto informāciju, Latvijas politikāņi beidzot ir izdarījuši grozījumus likumā Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru, padarot šo informāciju daļēji vispārpieejamu.      

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus   

Grozījumi stājas spēkā otrdien, 7. janvārī, un nozīmē to, ka turpmāk daļēji bez maksas būs pieejama 30 gadu laikā UR 14 reģistros uzkrātā informācija.  

Informācija pieejama vietnē info.ur.gov.lv, kuras izveidošanai iztērēti  aptuveni 500 000 eiro.

Reģistru atvēršanas rezultātā publiski pieejama kļūst vēsturiskā un aktuālā informācija no kopumā 14 reģistriem par vairāk nekā 650 000 tiesību subjektiem – sabiedrībām ar ierobežotu atbildību, akciju sabiedrībām, biedrībām u.c., kā arī būs pieejami juridiskie fakti, piemēram, komercķīlas, laulību līgumi u.c. informācija. Publiski bez maksas būs pieejama informācija arī no komercreģistra, komercķīlu reģistra, biedrību un nodibinājumu reģistra.

UR galvenā valsts notāre Guna Paidere informē, ka UR reģistros esošā informācija tiek sadalīta trīs līmeņos. Pirmā ir tāda informācija, kas pieejama bez maksas un bez autentifikācijas. Otrajā ir tāda informācija, kas pieejama bez maksas, bet tās iegūšanai interesentam būs jāreģistrējas ar e-parakstu vai caur portālu Latvija.lv. Savukārt trešajā līmenī esošā informācija ir nepubliskojami dokumenti, kuriem interesents par maksu varēs piekļūt, nosūtot pieprasījumu UR, kas izvērtēs – sniegt vai nesniegt šo informāciju. 

Bez maksas pieejama lielākā daļa UR reģistros esošās informācijas, pēc aptuvenām aplēsēm – apmēram 70% dokumentu. Paidere prognozē, ka nevajadzētu būt problēmām ar nepubliskojamās informācijas iegūšanu, bet tad interesantam ir jārēķinās, ka šis pakalpojums būs par maksu – deviņi eiro par dokumentu, kā arī tās saņemšana aizņems līdz trim darba dienām.

UR mērķis ir ar laiku pilnībā atteikties no izziņu sniegšanas klātienē, to nodrošinot tikai elektroniski.

Lai gan Paidere uzsver, ka UR mērķis nav konkurēt ar privāto sektoru un jaunais pakalpojums nevarētu kļūt par konkurentu līdzšinējiem UR informācijas atkalizmantotājiem SIA „Lursoft IT”, SIA „Firmas.lv”, SIA „Crefo Rating” un AS „Kredītinformācijas birojs”, ir skaidrs, ka līdz ar privātā monopola izbeigšanos šiem uzņēmumiem varētu rasties nopietnas eksistenciālas grūtības, kuru pārvarēšanai nāksies būtiski pārkārtot informācijas plūsmas un biznesa organizāciju. 

Tavs komentārs par rakstu: