• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Piktogramma ar nosvītrotu cilvēciņu tālrunī.Cilvēks šodien tiek aizliegts! Foto no: aa.com.tr

Uztrauc nevis «kovids», bet ar to saistītie ierobežojumi

Pirms pāris dienām piedalījos kovidaptaujā. Tā nebija “Gemius” rīkota anketēšana, uz kuras iegūtajiem datiem atsaucas, piemēram, LETA. Taču, spriežot pēc rezultātiem, šo aptauju metodika un standarta atbildes uz standarta jautājumiem varētu būt stipri līdzīgas. Kā cilvēks, kurš ikdienā laiku pa laikam nodarbojas ar šādām aptaujām, varu saderēt, ka tām šoreiz ir viens un tas pats pasūtītājs, kura mērķis – iegūt rezultātu, kas argumentētu jaunu ierobežojumu noteikšanu.    

Dzintars Zaļūksnis

Svarīgākais jautājums gan “Gemius”, gan manis aizpildītajā anketā bija satraukums par “Covid-19” izplatību, ko lūdza novērtēt skalā no 0 līdz 10 punktiem. Te nu man nācās kādu brīdi padomāt. Ja runa ir par koronavīrusa SARS-CoV-2 un tā izraisītās slimības “Covid-19” izplatību, tad jāsaka, esmu pietiekami padzīvojis un pietiekami daudz vīrusu pārdzīvojis, lai šis man varētu sagādāt bažas, ko novērtētu augstāk par 1 balli.

Turpretim, ja runājam par šīs sērgas izplatības divām blaknēm: 1) varas komunikāciju (propagandu), kas vērsta uz baiļu režīma uzkurināšanu; 2) sociālajiem ierobežojumiem, ko valdība ar sadistisku prieku nosaka, – tad satraukumu par tām varu vērtēt pat ar 9-10 ballēm.

Diemžēl anketās formulētie jautājumi šos abus radikāli dažādos satraukuma motīvus nenošķīra. Rezultātā, lai nesamelotos un tajā pašā laikā nepalīdzētu būtībā fašistisku metožu izmantošanai medicīniska rakstura problēmas risināšanā, novērtēju savu satraukumu ar “3”.

Taču pieņemu, ka daudzi no anketas aizpildītājiem šo niansi neuztvēra (tā, lai gan svarīgākā, nebija vienīgā, kam jāpievērš uzmanība,– reti gadās, ka, lai atbildētu uz jautājumiem, neiekrītot anketas sastādītāju izvietotajās lamatās, vairāk nekā pusē gadījumu nācās izvēlēties nevis kādu no piedāvātajiem atbildes variantiem, bet gan ierakstīt pašam savu – t.i., izjaukt kvantitatīvās aptaujas skaitlisko harmoniju).   

Visādā ziņā, veicot šādas aptaujas, kurās jautājumi un standarta atbildes formulētas ar šādu tendenci, nekādus realitātei atbilstošus rezultātus iegūt, protams, nav iespējams. Toties LETA ar tīru sirdsapziņu var likt virsrakstu “Pieaug iedzīvotāju satraukums par Covid-19 izplatību”. Galvenais taču ir iegūt valdību atbalstošu rezultātu! Gan valdība zinās, kā to izmantot visas sabiedrības labā.

Tavs komentārs par rakstu: