• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Angela Merkele pārdomu brīdīMerkele uzvarējusi. Jāmeklē kompomisi. Foto: Getty Images

Vācijas Bundestāga vēlēšanās uzvarējusi Merkeles partija

Vācijas Bundestāga vēlēšanās uzvarējuši kancleres Angelas Merkeles (Angela Merkel) vadītie konservatīvie, bet pret imigrāciju noskaņotā eiroskeptiķu partija “Alternatīva Vācijai” (Alternative für Deutschland, AfD) ieguvusi trešo lielāko balsu skaitu, liecina pirmdienas rītā publiskotie galīgie vēlēšanu rezultāti.

Pēc visu balsu saskaitīšanas Merkeles vadītie kristīgie demokrāti (Christlich Demokratische Union Deutschlands, CDU) un viņu Bavārijas meitaspartija – Kristīgi sociālā savienība (Christlich-Soziale Union in Bayern, CSU) – ieguvuši 33% balsu, bet sociāldemokrāti (Sozialdemokratische Partei Deutschlands, SPD) – 20,5%. Kristīgajiem demokrātiem tas ir ap 9% “kritums”, salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām, bet sociāldemokrātu rezultāts ir sliktākais šīs partijas 150 gadu ilgajā vēsturē.

AfD svētdien notikušajās vēlēšanās saņēmusi 12,6% balsu un pirmo reizi iekļūs Bundestāgā.

Bundestāgā atgriezīsies Brīvo demokrātu partija (Freie Demokratische Partei, FDP), kas saņēmusi 10,75 balsu. Kreiso ekstrēmistu partiju “Die Linke” («Kreisie») atbalstījuši 9,2% vēlētāju, bet “zaļos” (Bündnis 90/Die Grünen) – 8,9% balsstiesīgo vāciešu.

Sociāldemokrāti, kas ir tradicionālie CDU/CSU sāncenši, bet pašreizējie koalīcijas partneri, jau paziņojuši, ka tagad pāries opozīcijā.

Ja SPD nemainīs savas domas, tas nozīmēs, ka Merkelei, kurai CDU/CSU uzvara nodrošinājusi ceturto pilnvaru termiņu valdības vadītāja krēslā, būs tikai viena izvēle jaunās valdības veidošanā – sadarbība ar FDP un «zaļajiem» jeb tā dēvētā “Jamaikas koalīcija” (Jamaika-Koalition; nosaukums cēlies no šo partiju oficiālo krāsu salikuma: melns, dzeltens, zaļš, kas ir tāds pats kā Jamaikas karogā).

Šāda trejsavienība Vācijā vēl nav pieredzēta, un tās izveidošana, ņemot vērā ievērojamās ideoloģiskās pretišķības, visām trim partijām varētu prasīt vairākus nopietnus kompromisus, un tāpēc koalīcijas sarunas varētu ievērojami ieilgt vai pat beigties bez rezultāta.

Tavs komentārs par rakstu: