• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sivēns pie tāfelesArī siles radījumi māk rēķināt. Attēls no: tvtropes.org

Vai «lidojošā sile» turpinās dreifēt Latvijas orbītā II

Šī rakstu sērija (pirmais materiāls šeit) paredzēta tiem, kas nav apmierināti ar valdošās koalīcijas jeb, izsakoties tiešāk, ar komandora Krišjāņa A. Kariņa pilotētās lidojošās siles politiku, rīcību un – attiecīgi arī stāvokli, kādā atrodas Latvija un tās iedzīvotāji. Ar valsts virzību apmierinātajiem iesaku netērēt laiku un šos rakstus nelasīt, tā vietā aģitējot savus draugus un radus balsot par kādu no lidojošās siles partijām vai – tas būs vienkāršāk, bet izraisīs to pašu efektu,– vēlēšanu dienā tupēt mājās, neko nedomāt un nedarīt: arī šī izvēle būs makten tīkama tieši valdošās koalīcijas partijām.

Dzintars Zaļūksnis

Lidojošās siles ekipāžai – “Jaunajai vienotībai”, “Attīstībai/PAR!” pašpasludinātajiem Konservatīvajiem un Nacionālajai apvienībai – ir bijuši gan lieliski apstākļi, gan pietiekami daudz laika, lai iecementētu savu varu.

13. Saeima lielāko daļu sava pilnvaru laika ir ākstījusies, nodarbodamās ar pāris nemaskoto un nepotēto deputātu represēšanu un spaidīšanu, šā balagāna laikā visu lēmējvaru atdodot Ministru kabinetam.

Situācijas dramatismu (vai komismu – kā uz to paskatās) pastiprina tas, ka Satversmes tiesa, policija, prokuratūra un tiesībsargs savās bļodiņās viru pasmeļ tajā pašā silē. Turpat stūrītī piemetušies arī it kā sabiedrisko mediju (bet patiesībā oficiozu) redaktori un žurnālisti.

Patiesi, tik stabila Latvijas politiskā sostēma nav bijusi nekad! Ja vēl naudiņa nāktu, ka nemetas... Taču to siles lopiņi cer sagādāt bezmaz perpetuum mobile režīmā, ja vien viņiem ļaus arī turpmāk nekontrolēti virpuļot.

Un cerībām ir brangs pamats: aprēķini rāda, ka lidojošajai silei nebūs īpaši jāpiepūlas un pavisam noteikti nevajadzēs izspēlēt rezerves variantu – motivējot ar kovica ento vilni, atcelt vēlēšanas. Nu, vai pārcelt tās uz labākiem laikiem.

Ir reālas iespējas visu nokārtot jau 1. oktobrī. 

Šā gada sākumā Latvijas Republikā bija aptuveni 1,5 miljoni balsstiesīgu pilsoņu jeb vēlētāju. 13. Saeimas vēlēšanās elektorāta aktivitāte sasniedza 54,55%, tātad balsot ieradās ne vairāk, kā 810 tūkstoši pilsoņu. Kādas ir reālās prognozes, ja aktivitāte atkal būs tikpat zema? 

60 000 ir nodarbināti valsts budžeta institūcijās – ministrijās, tām pakļautās iestādēs un tā sauktajās neatkarīgajās iestādēs – Saeimā, prokuratūrā, tiesās, Valsts kontrolē, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā, Finanšu un kapitāla un tirgus komisijā, Konkurences padomē u.tml. (šeit).

Šie cilvēki veido lidojošās siles elektorāta pamatu un vēlēšanu iecirkņos ierodas disciplinētāk nekā pārējie vēlētāji –, jo no esošā stāvokļa saglabāšanas ir atkarīga viņu labklājība. Kopā ar viņu ģimenes locekļiem un draugiem, manuprāt, varam lēst vismaz 100 000 aktīvu balsotāju.

Vēl 110 000 Latvijas iedzīvotāju ir nodarbināti pašvaldībās. Te stāvoklis nav tik vienkāršs: par drošiem koalīcijas partiju vēlētājiem varam uzskatīt tikai tos, kuru pilsētas vai novada domes vada šo partiju pārstāvji. Precīzi to izrēķināt grūti, bet apmēram trešdaļa varētu būt. Kopā ar ģimenes locekļiem – vēl vismaz 60 tūkstoši.

Ne mazāk kā 400 000 pilsoņu Latviju ir pametuši. CVK gan ārvalstīs reģistrējusi vien nedaudz vairāk par 115 tūkstošiem vēlētāju, taču lidojošā sile tālredzīgi nav piešķīrusi pietiekami naudas vēlēšanu iecirkņu organizēšanai ārvalstīs. Šur tur būs, bet pārsvarā, lai nobalsotu, būs jāmēro patāls ceļš. Maigi izsakoties, ne visiem būs motivācija to darīt.

13. Saeimas vēlēšanās tā nebija. Kas mainījies? Lidojošā sile vairs nevar paļauties, ka lielākā daļa ārvalstīs dzīvojošo pilsoņu ir stabils valdošo partiju un to atvasinājumu elektorāts.

Tāpēc jāpanāk, lai pie urnām ierodas pārsvarā tie klaida latvieši, kas par savu pilsoņa pienākumu uzskata balsot par “Jauno vienotību”, “Attīstībai/PAR!”, Nacionālo apvienību vai Konservatīvajiem. Tieši tas tiek panākts, maksimāli apgrūtinot balsošanas procedūru klātienē. Savukārt balsošana pa pastu pati par sevi ir lielisks manipulēšanas instruments valdošo spēku rokās.

Vārdu sakot, cik būs lidojošās siles adeptu ārpus Latvijas, grūti, pat neiespējami noteikt. Pieņemsim, ka tās varētu būt ap 50 000 balsu.

Tātad kopā šīs trīs pozīcijas – valsts iestāžu darbinieki, pašvaldību nodarbinātie un ārvalstīs dzīvojošie: aptuveni 210 000 balsu. Tas ir stabils, nesatricināms lidojošās siles elektorāts. Tie ir ap 14% no visiem balsstiesīgajiem. 28%, ja vēlēšanās piedalīsies puse visu pilsoņu. Gandrīz 47%, ja uz vēlēšanām vīžos atnākt tikai 30%. Jo šī grupa vēlēšanu iecirkņos ieradīsies kaut vai rāpus.

Nākamais punktiņš. Aprēķinos jāņem vērā arī tie, kas būs nobalsojuši par “mūžīgajā opozīcijā” tupošo “Saskaņu” vai Latvijas krievu savienību, ar kurām demonstratīvi “nedraudzējas” neviena no latviskajām partijām, bet kuras tīri matemātiski efektīvi darbojas valdošo spēku labā. 13. Saeimas vēlēšanās par “Saskaņas” sarakstu balsoja mazliet vairāk par 167 tūkstošiem vēlētāju, par LKS – vēl 27 tūkstoši jeb kopā 23% (šeit). 

Tātad, ja vēlētāju aktivitāte atkal būs ap 50%, pašreizējiem Saeimas “ilgdzīvotājiem” un toksiskajai opozīcijai kopā garantēta vairāk nekā puse balsu – 51%!

Turklāt skaitļi skaidri rāda: jo zemāka vēlētāju kopējā aktivitāte, jo procentuāli vairāk mandātu iegūs ar stabilāko elektorātu operējošā lidojošā sile!

Piemēram, ja vēlēšanu iecirkņos ieradīsies tikai 40% balsstiesīgo, valdošā koalīcija + toksiskā opozīcija kopā iegūs ap 66% deputātu mandātu. Savukārt, ja vēlētāju aktivitāte nepārsniegs 30%, lidojošā sile pat bez “Saskaņas” un LKS palīdzības iegūs gandrīz pusi no balsīm, un tas nozīmē vairāk nekā pusi no deputātu vietām.

Jo  trūkstošos procentus lidojošās siles partijas savāks no to partiju elektorāta, kuras nepārvarēs 5% barjeru.

13. Saeimas vēlēšanās šādi tika pārrēķināti vairāk nekā 7% balsu. It kā nav daudz, tomēr ar to pilnīgi pietiek, lai valdošās koalīcijas “atražošana” notiktu bez īpašas piepūles.

Taču nevajag slīgt pesimismā: šai sistēmai ir savas vājās vietas, un tās iespējams izmantot, lai mainītu valdošās koalīcijas sastāvu, bet lidojošo sili palaistu kosmosā pa pieskares orbītu. Par to – nākamreiz.

(Nobeigums sekos) 

Tavs komentārs par rakstu: