• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Veikalā visi cilvēki maskās"Lidojošās siles" vīzija par nākamo ziemu. Foto: Egons Zīverts/liepajniekiem.lv

Vai «lidojošā sile» turpinās dreifēt Latvijas orbītā III

(Nobeigums. Sākums šeit, turpinājums šeit)   

1. oktobra vēlēšanās lidojošās siles adeptiem un faniem iespējas ir daudz plašākas nekā tiem, kas sili vairs nevēlas redzēt Latvijas politikā. Pirmajiem pat nav jāizšķiras starp 1., 11., 13., 15. un 16. numuru – pietiek vienkārši neaiziet uz vēlēšanu iecirkni, un visas lidojošās siles izredzes automātiski palielināsies.      

Dzintars Zaļūksnis

Lidojošās siles atbalstītāji var mierīgi aizmirst arī par 2. un 7. saraksta biedēkļiem, jo par toksisko opozīciju (Latvijas krievu savienību un “Saskaņu”) nodotās balsis arīdzan darbojas valdošās koalīcijas labā. Kā tas notiek, neatkārtošu – to aprakstīju iepriekšējā materiālā. 

Lidojošās siles propagandisti allaž izvairās skaidrot, kāpēc Latvija nav pieņēmusi citu Ziemeļvalstu sistēmu un pēc vēlēšanām neatkarīgi no pārējiem rezultātiem valdības veidošanu automātiski neveic partija, kas ieguvusi visvairāk balsu. Ja arī neizvairās, tad dziļdomīgi pieklusinātā balstiņā norāda: nu, jūs taču redzat, kas tādā gadījumā taisītu valdību...

Faktiskais stāvoklis ir līdz ākstībai pretējs: “Saskaņas” elektorātu politiskā elite izmanto savā labā – iesīkstējušais un, būsim atklāti, bieži vien politiski supernaivais vai – sliktākajā gadījumā – melnsimtnieciski šovinistiskais krievu vēlētājs palīdz lidojošajai silei nodrošināt vajadzīgos vēlēšanu rezultātus.

Taču “Saskaņas” pastāvīga atrašanās Latvijas varas virsotnē, ne tikai parlamentā (vai gan iespējams ignorēt “Saskaņai” piekritīgās pašvaldības?), pati par sevi liecina, ka tā ir neatņemama “labēji centriski liberālo” partiju lolotās politiskās un vēlēšanu sistēmas sastāvdaļa. Lai piejaucētu “Saskaņas” un “pret-Saskaņas” elektorātu, lidojošajai silei nekas pārcilvēcīgs nav vajadzīgs – pietiek uzturēt aizvainojuma sajūtu. Latviešiem par okupāciju, krieviem – par “otrās šķiras” statusu.

Ar aizvainotajiem, kā teica mans vectēvs, ūdeni vadā. Tikmēr, kamēr politisko izvēli diktēs aizvainojums, lidojošā sile ar sabiedrību varēs manipulēt, kā vien vēlas. Tikmēr, kamēr krievi savas balsis atdos “krievu partijai”, cerībā pārvarēt savu aizvainojumu vai pat atriebties, liela daļa latviešu uzķersies uz pseidonacionālistu saukļiem.

Eh, ja izdotos pietiekami lielu daļu krievu elektorāta pierunāt, lai tā dod vaļu prātam nevis sajūtām!.. Tad kļūtu daudz vieglāk lidojošo sili izsist no ierastās drošās orbītas. Taču realitāte ir tāda, kāda tā ir. Lai arī Igaunijā šis brīnums notika jau pirms 25 gadiem, cerēt, ka tas gadīsies arī Latvijā, laikam gan ir pagalam naivi.

Tāpēc aplūkosim reālās iespējas, kādas mums piedāvā pašreizējā vēlēšanu sistēma.

Pirmā opcija: nepiedalīties vēlēšanās. Iespējams, individuāla sirdsmiera vārdā (es neesmu piedalījies/piedalījusies šajā balagānā/stulbumā/nodevībā!) tā ir sirdsmierīgākā izvēle. Taču no iepriekš veiktajiem aprēķiniem izriet: jo pasīvāki būs vēlētāji, jo vieglāk lidojošajai silei nāksies nodrošināt sev vairākumu vēlēšanās. Lidojošās siles elektorāta kodolam – visu veidu valsts kases tukšotājiem, činavniekiem, to ģimenēm – vajadzēs zemāku aktivitāti. Nepiedalīties fakiski nozīmē to pašu, ko balsot par sili. Taču, uzsvēršu vēlreiz, tas ļauj saglabāt ilūziju par sirdsapziņas tīrību.

Otrā opcija: iemest urnā tukšu aploksni. Šī iespēja būtiski neatšķiras no iepriekšējās – pat tad, ja to izvēlēsies ievērojama daļa elektorāta. Tā gan ir riskantāka: nu, piedalījos, nu, nebalsoju,– pieņemiet mani tādu, kāds esmu, un dariet ar manu aploksni, ko vēlaties!

Trešā opcija: balsot par kādu no lidojošās siles partijām (saraksti Nr.1., 11., 13., 15. un 16). Pieņemu, ka ir cilvēki, kurus pilnībā apmierina Latvijas pašreizējā virzība. Tad nu atstāsim šo opciju viņiem, paši atturoties atdot savu balsi “Vienotībai”, “Attīstībai/PAR!”, Progresīvajiem, Konservatīvajiem un Nacionālajai apvienībai. Vislabāk šos sarakstus uzreiz nošķirt no citiem un iebāzt dziļi kabatā, lai nerodas kārdinājums.

Ceturtā opcija: balsot par toksisko opozīciju – LKS (Nr.2) un “Saskaņu” (Nr.7). Būtībā tas neko negrozīs. Ja nu vienīgi tad, ja šīs partijas kopā savāks absolūtu vairākumu un būs spiestas veidot valdību. Taču tas ir pasaciņai pielīdzināms scenārijs. Turklāt varu saderēt, ka mūžīgie opozicionāri nemaz to nevēlas, tāpēc kopā ar lidojošo sili darīs visu, lai tā nenotiktu.

Piektā opcija: balsot par kādu no ārpussiles partijām. Tā ir riskanta rīcība. Protams, ja vien nav tā, ka jūs neesat galīgi zaudējuši ticību solīdākajai no tām – Latvijas Zemnieku savienībai (saraksts Nr.3 ar kodētu nosaukumu Zaļo un zemnieku savienība jeb ZZS). Vai varbūt par citām – tostarp jaunveidojumiem ar Aināru Šleseru (saraksts Nr.12) un Aldi Gobzemu (Nr.14) priekšgalā – zināt kaut ko tādu, ko nezinu es, tāpēc jums pret tām nav aizspriedumu. Tāpat kā pret Ulda Pīlēna (patiesībā – Andra Šķēles) sarakstu (Nr.18).

Sestā opcija: balsot par kādu partiju, visus tās kandidātus izsvītrojot. Muļķīgākā no visām iespējām, jo “nīstā” partija tik un tā būs jūsu balsi saņēmusi.

Septītā opcija: balsot par kādu no absolūti nezināmām partijām (melnajiem zirdziņiem). Jā, te slēpjas pašreizējās politiskās sistēmas vājākā vieta. Taču jāņem vērā, ka visas Saeimā nepārstāvētās un nebijušās partijas (saraksti Nr.4., 5., 6., 8., 9., 10., 17. un 19) nav “pār vienu kārti metamas”: starp tām ir arī vairāk vai mazāk slēpti lidojošās siles satelīti, kuru uzdevums – piesaistīt neapmierināto, bet samulsināto elektorāta daļu.

Kā identificēt siles spiegus? Pirmkārt, amēbas vairojas daloties, un nevajadzētu ticēt nevienai “jaunai” partijai, kas atdalījusies no varas partijas. Otrkārt, ja “jaunā” partijā manāmas “vecas” sejas – kāds bijušais ministrs, kāds esošais vai aizgājušais deputāts, kāda valsts iestādes esošā vai bijusī amatpersona –, tad tas ir pietiekams pamats aizdomām.

Ja jūs tomēr esat atradis/atradusi partiju, kurai, kā jums šķiet, varat uzticēties, negaidiet, ka tā sevi “parādīs” pirms iekļūšanas Saeimā: lidojošā sile vienkārši nepieļauj normālu konkurenci, tāpēc tiem, kas ārpus siles, netiek dota pat iespēja iesaistīties sabiedriski nozīmīgās diskusijās. Jā, balsot par šādu partiju būs zināms risks, tomēr neviena varas maiņa nav iespējama bez riska.

Galvenais, lai jūs būtu pārliecināts/pārliecināta un neklausītos lidojošās siles propagandistu “argumentos”.

Savu būs iespējams panākt tikai tad, ja domubiedri apvienosies: ar lidojošo sili tiksim galā, ja organizēsimies vēlētāju grupās – spiediena grupās, kuras vienosies balsot par kādu no ārpussiles partijām. Tikai tā vairākus nelielus spiedienus iespējams pārvērst vienā varenā SPIEDIENĀ, kas lidojošo sili aizdzīs izplatījumā.

Tavs komentārs par rakstu: