• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Aleksis Ciprs un Zorans ZajevsGrieķis Aleksis Ciprs (no kreisās) un maķedonietis Zorans Zajevs. Foto no: fokus.mk

Vai maķedonieši būs ar mieru «pārcelties» uz ziemeļiem?

Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs (Αλέξης Τσίπρας) ir paziņojis, ka Atēnas un Skopje vienojušās par jaunu no Dienvidslāvijas atdalījušās Maķedonijas nosaukumu. Tādejādi parādījušās cerības, ka tiks atrisināts 27 gadus ilgušais strīds.

“Mēs esam panākuši vienošanos, labu vienošanos, kas aptver visus Grieķijas izvirzītos nosacījumus,” televīzijā pavēstīja Ciprs, piebilstot, ka Maķedonija pieņems jaunu “nosaukumu ar ģeogrāfisku apzīmējumu”.

Ciprs neatklāj šo nosaukumu, tomēr Grieķijas plašsaziņas līdzekļi ziņo, ka tas ir Ziemeļmaķedonijas Republika (maķedoniešu: Република Северна Македонија, angļu: Republic of Northern Macedonia).

Atēnas uzskata, ka kaimiņvalsts, sevi dēvējot par Maķedoniju, izsaka teritoriālās pretenzijas uz Grieķijas ziemeļu provinci, kas arī tiek saukta par Maķedoniju. Strīds par Maķedonijas nosaukumu pastāv kopš 1991. gada, kad Maķedonija pasludināja neatkarību no Dienvidslāvijas. Šā strīda dēļ Grieķija ir bloķējusi Maķedonijas centienus iestāties Eiropas Savienībā (ES) un NATO.

Problēma vēl nav atrisināta līdz galam, jo maķedoniešiem savs viedoklis par valsts jauno nosaukumu būs jāpauž referendumā. Maķedonijas premjerministrs Zorans Zajevs (Зоран Заев) sola, ka tautas nobalsošana tiks sarīkota, cik vien ātri iespējams.  

Tavs komentārs par rakstu: