• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
RātsnamsRīgā karsti, bet virs Rātsnama savilkušies attīroši mākoņi. Foto: Rīgas dome

Vai Turlais vispār bija? Jeb «Saskaņa» soļo uz atkritumu bedri

Partija “Gods kalpot Rīgai” un tās pārstāvis Dainis Turlais nu var žēloties zaļi palikdami: deviņus gadus viņi bija uzticami “Saskaņas” vasaļi, bet nu ir palikuši pievilti un bešā: “Saskaņa” savus partnerus ir prasti “uzmetusi”. Būsim godīgi galvenokārt latvisko uzvārdu dēļ. Un tas ir īstais brīdis, lai runātu par kādreiz iespaidīgās “Saskaņas” straujo ceļu uz vēstures atkritumu bedri. Diezin vai tagad kāds – elektorātu un sponsorus ieskaitot – to uzskatīs par partijas vārda cienīgu.

Dzintars Zaļūksnis       

“Saskaņieši” to ir pārpārēm nopelnījuši: pēc tam, kad burtiski nupat, tikai pirms trim nedēļām ievēlētais Rīgas domes priekšsēdētājs Turlais neizturēja uzticības balsojumu un tāpēc zaudēja galvaspilsētas mēra amatu, pirmkārt, ir kļuvis skaidrs, ka Nils Ušakovs uz Briseli ir nevis devies atpūtā vai komandējumā, bet gan vienkārši aizbēdzis, lai sev personīgi iegūtu eiroparlamantārieša vairogu, jo ar šķidro “tāpēc, ka krievs” vairs nepietiek.  

Otrkārt, nesaskaņas “Saskaņas” iekšienē ir izārdījušas vēl pavisam nesen monolīto veidojumu. No “Saskaņas” ne jau politisko pretrunu dēļ izslēgtie četri deputāti – Valērijs Petrovs, Aleksejs Rosļikovs, Vitālijs Dubovs un Vadims Baraņņiks – vienoti nobalsoja kopā ar opozīciju pret Turlo. Un kuru šobrīd interesē tas, ka viņi kļuvuši “nevadāmi”?

Treškārt, tagad “Saskaņa” pat teorētiski ir zaudējusi jebkādas cerības uz glābjošu – formālu vai neformālu – partneri. Un šādos apstākļos diezin vai arī ārkārtas vēlēšanas saskaņiešiem ļaus “izlīst pa adatas aci”.

Nē, ārkārtas vēlēšanas, kuras burtiski vēl vakar varēja sniegt “Saskaņai” restarta iespēju, nu jau karājas virs šā veidojuma kā Ušakova zobens, ko nesenais partijas līderis pamanījās virs saviem biedriem pakarināt pirms evakuēšanās uz Briseli. Diezin vai šajā partijā ir kāda jaudīga figūra, kas tagad spēs no situācijas izstūrēt ar minimāliem zaudējumiem.   

Prieks, kur tu rodies! – izskatās, ka “Saskaņas” ēra Rīgā tuvojas galam, un varam sākt bažīties par to, kas notiks “pēc tam”.

Pagaidām  diemžēl “pēc tam” ir mērens haoss un sīkmanīga kašķēšanās. Opozīcijā līdz šim nav redzama neviena partija, kura šajā sarežģītajā, toties ārkārtīgi daudzsološajā situācijā vēsu prātu apsvērtu stratēģiju un taktiku. “Raujam nost Turlo! Urrā!”, “Lai dzīvo ārkārtas vēlēšanas! Urrā!”

Bet kura partija ir gatava šīm ārkārtas vēlēšanām? Vai vismaz apzinās, ka gadījumā, ja neviens neko nedarīs vai darīs muļķības, “Saskaņa” teju piespiedu kārtā restartēsies. Vai arī – un par to pat negribas domāt – “Saskaņas” vietā nāks kaut kas daudz šovinistiskāks, melnsimtnieciskāks, pretvalstiskāks. Un Rīga, kas pašlaik mūsu politikāņiem burtiski guļ pie kājām, joprojām paliks naidīga pārējai Latvijai.

Lai atjēgtos, partijām ir doti vismaz divi mēneši: atbilstoši likumam, ja šajā laikā Rīgas domes deputāti nespēs ievēlēt jaunu pašvaldības vadītāju, Saeima būs tiesīga rosināt domes atlaišanu.

Turam īkšķi, lai tās partijas, kurām ir plāns Rīgu padarīt draudzīgāku vienkāršajam rīdziniekam, tomēr spētu paskatīties spogulī un beigtu savas iedomas uzskatīt par realitāti. Rīga vēl nepavisam nav gatava. Negribētos, lai “latviskās partijas” pēc galvaspilsētas atgūšanas neko citu nejaudātu, kā vien arī te īstenot to pašu valdības antisociālo depopulācijas politiku.

Tavs komentārs par rakstu: