• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
"Astrazeneca" vakcīnkomplektsKā izturēties pret "AstraZeneca"? Vai kā izturēties pret kovidvakcīnām vispār? Foto: Fred Tanneau/AFP/Getty

Vairākas ES valstis aptur vakcinēšanu ar «AstraZeneca», Latvija nogaida

Dānija, Norvēģija, Vācija, Francija, Itālija, Nīderlande, Īrija, Spānija, Bulgārija, Slovēnija un Portugāle, arī Islande ir apturējušas Lielbritānijas un Zviedrijas uzņēmuma “AstraZeneca” izstrādātās “Covid-19” vakcīnas izmantošanu sakarā ar ziņām par trombozes gadījumiem Eiropā.  

InfoTOP.lv, izmantojot arvalstu un Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Piemēram, trīs Norvēģijas veselības aprūpes darbinieki, kas nesen saņēmuši “AstraZeneca” vakcīnu, šobrīd ārstējas slimnīcā ar neparastiem simptomiem – asiņošanu un trombu veidošanos, ziņo globālā informācijas aģentūra “Reuters”.  

Arī Latvijas Zāļu valsts aģentūra (ZVA), Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Imunizācijas valsts padome (IVP) un Veselības inspekcija (VI) 15. martā ieteica uz brīdi apturēt “AstraZeneca” vakcīnas izmantošanu. Rekomendācija balstās uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas. Tomēr minētās iestādes politkorekti uzsver, ka “līdz šim nav datu par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem”. Ieteikums uz laiku līdz divām nedēļām apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca”vakcīnu pieņemts “tikai papildu piesardzības nolūkā līdz brīdim, kad tiks saņemta informācija par cēloņsaistības izvērtēšanu par līdz šim ziņotajiem gadījumiem”.

Taču nedz ZVA, nedz SPKC, nedz IVP vai VI nav pilnvaru aizliegt vakcinēšanu, arī visām kopā ne. Jebkurā gadījumā lēmums par “AstraZeneca” vakcīnu izmantošanu/apturēšanu jāpieņem valdībai un Krišjānim Arturam Kariņam personīgi, taču no tās puses pagaidām ir pilnīgs klusums.    

Eiropas Zāļu aģentūra (European Medicines Agency, EMA) vēl tikai vērtējot saņemto informāciju par “AstraZeneca” vakcīnas iespējamo cēloņsaistību ar trombembolijas gadījumiem, bet jau paziņojusi: tā uzskata, ka “ieguvumi no vakcinācijas ar “AstraZeneca” vakcīnu pret “Covid-19” ir lielāki nekā iespējamie veselības riski”. Tāpat esot jāņem vērā, ka “veselības sarežģījumi, tostarp trombembolijas gadījumi, var tikt novēroti iedzīvotāju vidū dažādu iemeslu dēļ, neatkarīgi no zāļu lietošanas vai vakcinācijas”, jo to iemesli varot būt dažādi, apgalvo ZVA, gan nekonkretizējot, kas vēl var izraisīt trombemboliju.

Lai nu kā, 16. martā 11 ES dalībvalstis uz laiku, kamēr notiek ziņoto gadījumu izvērtēšana, ir apturējušas potēšanu ar “AstraZeneca” vakcīnu.

Tavs komentārs par rakstu: