• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ārsts pie datoraVirtuālā veselība - vāja. Foto no: smartmedical.eu

Vāja e-veselība: ja nevar citādi, tad ar varu...

Nacionālais veselības dienests (NVD) valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem piedāvās noslēgt jaunus un uzlabotus līgumus, tomēr dienests līgumus slēgs tikai ar aprūpes sniedzējiem, kuri lieto e-veselību, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas pārstāve Undīne Šulca.

Viņa norādīja, ka NVD piedāvās slēgt jaunus līgumus, lai nodrošinātu savlaicīgu 2018.gada līgumu par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu slēgšanas procesu. Vienlaikus tieši e-veselības sistēmas lietošanas līguma noslēgšana ir priekšnosacījums, lai ārstniecības iestāde varētu noslēgt līgumu par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu.

Obligāta e-veselības lietošana ārstniecības iestādēm un aptiekām ir jāsāk no 2018. gada 1. janvāra. Līdz šim e-veselības sistēmas lietošanas līgumus noslēguši visi stacionāro pakalpojumu sniedzēji, 60% ambulatoro pakalpojumu sniedzēju, 42% ģimenes ārstu prakšu un 97% aptieku.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) prezidente Sarmīte Veide ir paziņojusi, ka “Veselības ministrija (VM) meklē visus iespējamos veidus, kā uzspiest Latvijas iedzīvotājiem vāju e-veselību”.

“Šāda sistēma atņems nepieņemami lielu daļu no pacienta pieņemšanas laika, ārsts būs mazāk pieejams un tas nav sabiedrības interesēs,” uzsvēra Veide. Viņa norādīja, ka ministrija pieprasa ievadīt veselības datus bez pacienta piekrišanas, pacients nevar liegt pieeju izrakstītajām receptēm, pēc kurām var noprast slimību diagnozes, tāpat valsts kavējas ar slimības diagnožu izslēgšanu no darbnespējas lapām – to plāno ieviest tikai no nākamā gada 1. marta.

Turklāt kompensējamo medikamentu recepšu izrakstīšana e-veselībā esot neērta un lēna; vairāku gadu laikā medicīnas māsām nav izveidota iespēja sagatavot dokumentus e-veselībā.

(Materiālā izmantota LETA informācija)           

Tavs komentārs par rakstu: