• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Kalpotāji ierindā sagaida saimniekusLatvijas skolu absolventu spožās perspektīvas Kārļa Šadurska versijā. Kadrs no seriāla "Downtown Abbey"

Vakar Šadurskis oponentus nosauca par meļiem. Šodien melis ir pats Šadurskis

Māra Kučinska izcilā zvaigžņu ceļotāju komanda ir parūpējusies gan par Latvijas šodienu – sevišķi aizrautīgi to dara pāragras nāves ministre Anda Čakša –, gan nākotni – un te nav konkurentu rudajam viltniekam Kārlim Šadurskim. Pēc jaunās izglītības klaunādes scenārija jeb, kā tas joka pēc nosaukts, jaunā pamatizglītības standarta ieviešanas visu klaunu klauns Šadurskis sastapās ar gudru cilvēku iebildumiem, ka turpmāk Latvijas skolās tiek būtiski samazināta literatūras apgūšana.

Dzintars Zaļūksnis

“Priekš kam sulaiņiem un ķēkšām literatūra?” – visdrīzāk, nodomāja jokdaris Kārlis, kurš tak arī nav nekāds daunis un saprot, ka augoša cilvēka prātiņa attīstībai izšķiroši svarīgi ir dzimtās valodas vingrinājumi – un grāmatu lasīšana še ir neaizstājama.

Taču domas ir domas, par tām nevienu, tā teikt, sodīt nevar, tāpēc tālredzīgais Kārlis skaļi izsakās drusku citādi – sak, “ažiotāža, kas sacelta ap literatūras stundām, ir balstīta uz viltus ziņām, ko paudušas personas, kuras nav kārtīgi iepazinušās vai sapratušas jauno mācību saturu” (šeit). Pateica – kā ar nazi nogrieza! Jo, tajā pašā rudā Kārļa nīcinātajā latviešu valodā tulkojot, viņš nosauca savus oponentus par meļiem.      

Nu, meļi ne meļi, bet zināms pamats bažām bija jau tobrīd: Šadurska balagāna fraka – Valsts izglītības satura centra (VISC) direktors Guntars Catlaks skaidroja, ka iemesls literatūras nodarbību optimizēšanai bija nepieciešamība palielināt mācību stundu skaitu “citiem mācību priekšmetiem”. Kādiem? Nu, piemēram, datorikai, kas tagad būs obligāta līdz 9. klasei. Arī trešā sporta stunda esaot vajadzīga, lai tie skolnieciņi, kuriem vecāki nejēdz sagādāt ārsta zīmes, patrenē ne tikai pirkstus, bet arī tizlās kājeles un varbūt pat roķeles. Jebkurā gadījumā sulaiņiem un istabenēm tas noderēs. Tāpat kā jaunais klaunādes numurs – mācību priekšmets “Drāma”, skaidro Catlaks, kurš esot inovatīvs, jo paredzot apgūt uzstāšanās un teātra mākslu.

Vārdu sakot, “līdz ar jaunā pamatizglītības standarta ieviešanu skolotājs nevis tikai sniegs zināšanas un gatavas atbildes, bet aizvedīs skolēnus līdz tām,” vai pušu no lepnuma plīzdams stāsta balagāna direktors Kārlis Šadurskis, labi zinādams, ka neviens nevienu nekur nevar aizvest, ja tas vedamais nevēlas kaut kur nokļūt.

Un šajā brīdī jaunas informācijas apmātais līdzpilsonis jau palaiž garām, ka Šadurskis, kurš nupat savus oponentus nosauca par meļiem, patiesībā melis ir pats. Jo, izrādās, jaunais klaunādes scenārijs patiešām paredz par vienu literatūras stundu nedēļā mazāk, bet tas, ka “skolas taču var stundu skaitu palielināt pašas” nebūs gluži arguments par labu Šadurskim – bērns, kas grāmatas nelasa sākumskolā, negribēs to darīt arī pamatskolā, vidusskolā un vispār dzīvē. Toties atliks vairāk laika saimnieka zābaku pucēšanai vai jaunas ēdiena receptes apgūšanai, un tas taču ir balagāna direktora Šadurska virsuzdevums!

“Esam īstenojuši normālu Rietumu demokrātijas praksi, mācību saturu izstrādājot nozares ekspertiem,” dārdina Šadurskis – protams, ne ar pušplēstu vārdu neatklādams, kuri tad ir tie 300 “augsta līmeņa atzīti un dažādu jomu pārstāvoši izglītības” eksperti-līdzzinātāji, un kādas nevalstiskās organizācijas viņiem to visu balagānu palīdzējušas padarīt vēl smieklīgāku.

Un beigās – jautājums tiem, kas Šadurska klaunādei pakļauti nav bijuši, bet kuru bērni gan ies tam visam cauri: kā jums šķiet, kāpēc pašlaik topošajā valdībā neviens pats īpatnis nav ieinteresējies par izglītības un zinātnes ministra krēslu?  Premjerministra nominants Jānis Bordāns apgalvo, ka, ka neviena no partijām nav nosaukusi Izglītības un zinātnes ministriju kā prioritāti.

Izskatās, ka pēc Šadurska brigādes varenās rosīšanās tur vairāk nekas nav darāms. Un nekas nav glābjams.  

Tavs komentārs par rakstu: