• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Inčukalna PGK virszemes infrastruktūraInčukalna PGK virszemes infrastruktūra. Foto no: skultelng.lv

Valdība akceptē darījumu par «Conexus» akciju pārdošanu «japāņiem»

Ministru kabinets 10. martā ir akceptējis "Marguerite Gas I S.à r.l." ("Marguerite") veikto darījumu – uzņēmumam līdz šim piederošo 29,06% AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") akciju pārdošanu formāli Japānas kompānijas "Marubeni" Londonā dibinātai SIA – "MM Infrastructure Investments Europe Limited", kura tiek dēvēta par fondu.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Arī pašu "Marubeni" par Japānas kompāniju varam uzskatīt tikai nosacīti: atbilstoši uzņēmuma mājas lapā publiskotajai informācijai, Japānas biznesam šajā kompānijā pilnīgi droši pieder tikai nedaudz mazāk par 25% akciju (19,47% individuālajiem akcionāriem, vēl 5,1% – japāņu uzņēmumiem). 38,5% "Marubeni" akciju pieder "finanšu institūcijām" (pārsvarā Japānas bankām), 31,23% – neatšifrētam "ārvalstu biznesam".

Savukārt 2019. gada nogalē reģistrētās SIA "MM Infrastructure Investments Europe Limited" (šeit) birojs ir Londonā. Tiesa, trīs tā uzrādītās amatpersonas patiešām ir japāņi.  

Izskatās, ka "MM Infrastructure Investments Europe Limited" lielākais (ja ne pagaidām vienīgais) darījums ir 29,06% "Conexus" akciju iegāde no "Marguerite". Darījuma summa nav atklāta.

"Conexus" ir vienīgais dabasgāzes pārvades sistēmas operators Latvijas teritorijā, un šāda veida darījuma īstenošana ir iespējama tikai ar valdības akceptu atbilstoši Enerģētikas likumā procedūrai, izvērtējot attiecīgā darījuma ietekmi uz nacionālajām interesēm. Darījuma akceptēšana nozīmē, ka Krišjāņa Artura Kariņa valdībai nav nekādas aizdomas raisošas informācijas par SIA "MM Infrastructure Investments Europe Limited", lai gan, iegādājoties "Conexus" akcijas, tā kļuvusi par līdzīpašnieci vienam no Latvijas svarīgākajiem stratēģiskajiem dabas resursiem – Eiropas Savienībā trešajai lielākajai pazemes gāzes krātuvei Inčukalnā.

Pagaidām šo faktu fiksēsim un rūpīgi skatīsimies, kas notiks tālāk.

Tavs komentārs par rakstu: