• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Dīvaina elektriskā lampiņaKamēr lampiņa degs, kāds par to maksās! Foto: Shutterstock

Valdība apsola, ka nodokļu maksātāji segs daļu elektrības rēķina. Vai Saeima turēs vārdu?

Līdz nākamā gada aprīļa beigām valsts budžets gala patērētājiem segšot 50% no elektroenerģijas pārvades izdevumiem. Attiecīgos grozījumus likumā  “Par piesārņojumu” ir sagatavojis Ministru kabinets.  

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Precīzāk, grozījumus ir sagatvojusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), un 21. decembrī tos atbalstīja valdība.

Taču mēs zinām, ka, pirmkārt, ne jau valdība no savas kabatiņas segs to pusi no pārvades tarifa. To darīs nodokļu maksātāji, proti, mēs paši, turklāt daļu no sava labdarības ziedojuma nodokļu veidā atgriežit valsts kasē.

Otrkārt, lai cik tas nebūtu dīvaini, likumus latvijā pieņem nevis valdība, bet gan Saeima, tāpēc vēl naksies maķenīt pagaidīt un raudzi’ties, vai 13. Saeimas kustonīši būs gatavi izrausties no iesildītās migas un turēt Ministru kabineta doto vārdu.

Bet par ko īsti ir runa? VARAM izstrādātie grozījumi paredz no 1. decembra līdz nākamā gada aprīlim kompensēt gala patērētājiem (gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem) pusi no elektropārvades apmaksas tēriņiem. Tā būšot īstermiņa kompensācija, kura samazināšot elektroenerģijas cenu lēciena tiešās negatīvās sekas. Kompensācijām tikšot tērēta nauda, kas ietirgota, pārdodot izmešu kvotas.

Skaidrs, ka pievienotās vērtības nodokli elektroenerģijai lidojošā sile samazināt negrib, jo tas būtu pārāk ilgtermiņa gājiens un pārāk jau nu samazinātu silē ienākošā kombikorma plūsmu.

Bet patiesi bažīgu dara vides aizsardzības un reģionālās attīstības minitra Artūra Toma Pleša aicinājumi par to, ka mums, elektroenerģijas cenu “ilgtermiņa stabilizācijas” vārdā vajadzētu paātrināt Eiropas zaļā kursa īstenošanu un klimatneitralitātes mērķu sasniegšanu.

Un jūs domājāt, ka lidojošā sile rūpējas par patērētājiem un tautsaimniecību? Ha, ha un vēlreiz ha! Interesanti, ka Plešs pat nesamelojās – jo cenu stabilizācija var nozīmēt arī nenovēršami augošas cenas. Kā uz to paskatās.

Nav šaubu, ka Eiropas zaļais kurss un klimatneitralitāte izraisīs enerģijas cenu šaušanos Kosmosā, un pašreizējās cenas atminēsimies gluži kā debesu mannu.  

Tāpēc esiet nu pateicīgi par šo mannā biezputriņu, kamēr vēl iespējams: nākamā diena nekādas stiprākas uzkodas nesola.           

Tavs komentārs par rakstu: