• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Solvita Āboliņa pasniedz budžeta portfeli Mēs atgriežamies! Foto: Saeimas kanceleja

Valdība «konsolidēs» budžetu jeb Ēdīsim «pikseļu zupas» un «gigabaitu kotletes»

Viens gan laikam ir skaidrs: pat ja pasaule pēc covidpanikas vairs nebūs tāda, kāda tā bija pirms, Latvijas labiešu retorika paliks nemainīga. To parāda kopš Valda Dombrovska laikiem piemirstais eifēmisms budžeta konsolidācija, kurš nupat atkal ir atgriezies apritē.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Šajā ziņā nekas nav mainījies – tā vietā, lai atzītu, ka gan objektīvu apstākļu, gan aplamas politikas, gan pieļauto kļūdu dēļ valsts ekonomikā nākamgad neglābjami gaidāms pagrimumums un par spīti Valsts ieņēmumu dienesta (VID) haotiskajai un draudīgajai rosībai arī nodokļu maksājumi “izlidos skurstenī”, kā dēļ nāksies samazināt ministriju apetīti un attiecīgi valsts budžetu, Krišjāņa Artura Kariņa valdība ir izcēlusi no miskastes un apslaucījusi veco labo “Vienotības” izgudrojumu – “konsolidāciju”.

Nudien, pat zināma sirsnība pārņem, atkal izdzirdot šo vārdu, kas testa režīmā nāk nevis no Ministru kabineta, bet gan no Fiskālās disciplīnas padomes (FDP). Droši vien tāpēc, lai mazinātu uztraukumu – kurš normāls cilvēks īpaši ņem galvā FDP viedokli? Bet šoreiz būtu jāņem gan! Turklāt starp FDP paziņojuma rindiņām rēgojas daudz lielāki skaitļi un īsāks laiks līdz konsolidācijas sākumam.

Pagaidām FPD pauž, ka “ņemot vērā valsts īstenotos atbalsta pasākumus “Covid-19” krīzes mazināšanai” (pirmām kārtām droši vien domāti tie gandrīz 4 miljardi eiro, par kuriem valdība jau sākusi palielināts valsts ārējo parādu), 2022. gadā (kāpēc ne nākamgad? – vai politiskās aprindas aizņemtos miljardus vēl nebūs notērējusi?) sagaidāma “budžeta konsolidācija” (samazināšana) 175,8 miljonu eiro apmērā. Tā teikts FDP viedoklī par Finanšu ministrijas (FM) izstrādāto Latvijas Stabilitātes programmu.

Šajā Stabilitātes programmā ierakstītas makroekonomikas prognozes, ko valdība iesniegs Eiropas Komisijai. Un tajās (jāsaka, visai optimistiski) teikts, ka šajā gadā Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) samazināsies par 7%, iepriekš prognozētā 2% kāpuma vietā, valdības parāds varētu pieaugt līdz 51,7% no IKP (iepriekš prognozēto aptuveni 40% vietā), savukārt “Covid-19” krīzes dēļ neiekasēto nodokļu apmērs prognozēts 1,5 miljardu eiro apmērā (atkal jāsaka – drastiski optimistiska prognoze). 

Bet FDP atzinuma sāls slēpjas prognozē, ka, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvara likumu 2020., 2021., 2022. gadā ir vērojams izdevumu pieaugums 53,5 miljonu eiro apmērā (turpinām tērēt, it kā nekas nebūtu noticis! – aū, nāciet ārā no skapja, Aigara Kalvīša un Aināra Šlesera rēgi!), bet 2022. gadā būšot sagaidāma “budžeta konsolidācija” 175,8 miljonu eiro apmērā. Tā liecinot ne vairāk un ne mazāk, kā par “valdības apņemšanos stimulēt ekonomikas attīstību “Covid-19” krīzes laikā un strauji samazināt izdevumus krīzes posmam noslēdzoties”. Rau, kādi mums cēli un cilvēkmīlestības pārpilni koalīcijas politiķi!

Un, galvenais – optimistiski. To maziem burtiņiem ierakstījusi arī FDP: ministrijas fiskālās prognozes esot “optimistiskākas par makroekonomikas dinamiku”.

Bet visumā FDP rakstudarbs liek pamazām iespringt: strauja ekonomikas atveseļošanās pēc “Covid-19” krīzes nebūšot sagaidāma (tātad padome zina, ka šo mākslīgi radīto un uzturēto krīzi mūsu labieši grasās paildzināt). Atkarībā no krīzes dziļuma un ilguma varot nopietni mainīties Latvijas tautsaimniecības struktūra: nostiprināšoties IT uzņēmumi (kā gan citādi, ja visa sabiedrība pārcēlusies uz virtuālo telpu), zāļu ražotāji (dabiski, jo “Covid-19” kampaņas laikā saasināsies hroniskās slimības un bez svaiga gaisa un psihiskās atslodzes bedrē iegāzīsies cilvēku veselības stāvoklis), inovatīvo tehnoloģiju līderi (kas tie tādi?). Notikšot “sabiedrības uzvedības maiņa, tajā skaitā e-pakalpojumu plašāka izmantošana, attālināta darba iespēju izmantošana”. Un noteikti iemācīsimies arī pārtikt no pikseļu zupām un gigabaitu kotletēm.

Vārdu sakot, prieks par to, ka binārā koda apstulbinātajiem ļautiņiem būs vieglāk pārdzīvot gan konsolidāciju, gan digitālās nūdeles un batonus, ar kuriem labieši sākuši pārpildīt informatīvo telpu.    

Tavs komentārs par rakstu: