• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Klepojošs vīrietis. Uz veselību! – novēl jums valdība. Foto: dreamstime

Valdība nāk palīgā: atļauj samazināt telpu un ūdens temperatūru!

Beidzot tauta ir sagaidījusi Krišjāņa A.Kariņa vadītās lidojošās siles palīdzību enerģētiskajā krīzē. Ne naudu, ne nodokļu atlaides, pat ne tarifu griestus. Lai samazinātu energoresursu patēriņu dzīvojamo telpu apkurei, siles rukruki… ir visžēlīgi atļāvuši samazināt apkurināmo telpu un karstā ūdens temperatūru. 

Dzintars Zaļūksnis

Precīzāk, K.A.Kariņa valdība ir pieņēmusi lēmumu, kas ļauj uz laiku samazināt temperatūru iekštelpās – tā var būt zemāka par +19 grādiem. Tas nozīmē temperatūras samazināšanu par vismaz vienu grādu  (faktiskais samazinājums nav prognozējams – runa ir par temperatūru nama ievadcaurulē, tālākais jau ir atkacīgs no mājas un tās santehnikas stāvokļa).

Tas nu ir nolemts: laika posmā no 2922. gada 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim dzīvojamās mājas pārvaldniekam būs jānodrošina attiecīgi apkures sistēmas parametri, lai gaisa temperatūra dzīvokļos NEPĀRSNIEGTU +19 grādus, telpās ar viszemāko temperatūru uzturot vismaz +18 grādu temperatūru. Lidojošās siles komanda, protams, nešaubās, ka visos namos apkures sistēmas ir tik labā stāvoklī, ka tas nesagādās nekādas grūtības.

Šāda mājokļu atvēsināšana, prognozē siles radījumi, ļaušot par apkuri ietaupīt ap 5% naudiņas. Tas ir, ja rēķins būs 200 eiro, ietaupījums būs 10 EUR. Kaut kā tā.

Turklāt komandora K.A.Kariņa ekipāža stāsta, ka “ilgtermiņa perspektīvā” tā būšot prāva ekonomija. Tas tiesa. Piemēram, ja oktobrī – aprīlī par siltumu jūs samaksāsiet kopumā 1500 EUR, tad ziniet, ka veselus 75 eiro jums būs izdevies ietaupīt, un par to [vismaz uz ausīm] jābučo gan komandors, gan visi viņa bocmaņi.

Tiesa, daļai sabiedrības – īpaši bērneļiem un večukiem – ietaupījums nāks komplektā ar klepu, iesnām vai kaut ko nopietnāku. Bet tas taču štrunts, jo medikamenti un dakteri neko daudz nemaksā.

Sevišķi bēdīgi varētu klāties tiem, kam nav paveicies mitināties nesiltinātās mājās. Rīgā tādu ir vairāk nekā 90%. Bet, kā saka, paši vainīgi – vajadzēja domāt agrāk!

Ak, jā, siles dzīvnieciņi nav ļauni, viņi ir padomājuši par tiem, kam sirsniņa gribēs vairāk siltuma: ja dzīvokļu īpašnieki spēs savstarpēji vienoties, viņi varēs iesniegt lūgumu temperatūru paaugstināt. JA spēs vienoties. Bet par to taču valdība neatbild, vai ne?

Tāpat “energoresursu taupības nolūkos” valdība ļauj īslaicīgi vai nebūtiski samazināt dzīvojamajiem namiem piegādājamā karstā/siltā ūdens temperatūru līdz +55 grādiem. Ar noteikumu, ka tiek veikti pasākumi, kas novērš legionella pneumophila baktērijas vairošanos.

Par garantijām pret siltā ūdens patēriņa (un attiecīgi rēķina) pieaugumu nekas nav teikts.

Tas laikam gan būtu pārāk daudz prasīts no siles zvēriņiem, kuri noteikti jūtas mazliet pat tā kā pārstrādājušies. 

Tavs komentārs par rakstu: