• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Jānis CitskovskisKovidziemai ir Dr. Citskovska seja. Foto: Valsts kanceleja

Valdība nolēmusi, ka 11. oktobrī sākas «kovidziema»

Valdība ir nolēmusi, ka pirmdien, 11. oktobrī valstī iestājas kovidziema. Kombinācijā ar cenu kāpšanu elektroenerģijai, gāzei, degvielai un – galvenais – svarīgākajiem pārtikas produktiem, varam gaidīt, ka iestāsies sen nebijis sociālais darvinisms ar valsts galvenā ierēdņa Jāņa Citskovska viepli uz vimpeļa – tieši šis kungs ir smagākais kovidlaiku padomdevējs Krišjāņa A.Kariņa lidojošajai silei.   

Dzintars Zaļūksnis

Tātad tas ir noticis – atzīstu, nekādi nevar teikt, ka negaidīti: no 11. oktobra līdz 11. janvārim (pagaidām, jo pieredze rāda tas var vilkties krietni ilgāk) Latvijā tiek ieviesta ārkārtējā situācija, ziņo lsm.lv.

Salīdzinot ar to, ko iepriekšējā naktī lēma Krīzes vadības padome, nekādas dižās izmaiņas nav bijušas.

Tas nozīmē, ka nepotētajiem zemcilvēkiem lelākā daļa publisku pakalpojumu – tostarp lielveikali – no 11. oktobra nebūs pieejami. Viņi varēšot iegādāties tikai pirmās nepieciešamības preces un pakalpojumus, kā arī pārvietoties (ak, šausmas!) sabiedriskajā transportā. Taču uzmanību! Lidojošā sile ir izgudrojusi jaunu eksekūciju: reģionālo maršrutu sabiedriskajā transportā bez sadarbspējīga sertifikāta nebūs braukšanas atlaižu.

Veikali pārsvarā strādās zaļajā režīmā, proti, tos varēs apmeklēt tikai vakcinētie vai “Covid-19” pārslimojušie.

“Sarkanajā režīmā”, kur drīkstēs apkalpot veselus, bet nesertificētus zemcilvēkus, varēs strādāt tās vietas, kur ir vismaz 25 kvadrātmetri uz vienu apmeklētāju un tikai pārtikas veikali, aptiekas, optikas veikali, telekomunikācijas pakalpojumi, grāmatnīcas un preses tirdzniecības vietas, degvielas uzpildes stacijas, higiēnas preču veikali, dzīvnieku barības veikali.

Tirdzniecības pakalpojumu zemcilvēkiem varēs sniegt ārtelpās, lietojot sejas maskas.

Gandrīz visa valsts no 11. oktobra pāriet uz darbu attālināti; ja darbs saistīts ar sociāliem kontaktiem, klātienē – arī privātajā sektorā – aizliegts strādāt nepotētiem/nesertificētiem cilvēkiem. Publiskajā sektorā – valsts un pašvaldību iestādēs – strādājošajiem ir uzlikts pienākums potēties pret “Covid-19”. Lai tie, kam obligāti jāpotējas, nezaudētu darbu, vakcinācija jāuzsāk 10 dienu laikā. Visiem, uz kuriem attiecas prasība obligāti potēties, 5. novembrī jābūt saņēmušiem “Covid-19” vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, pretējā gadījumā viņus atstādinās no darba.

Izņēmums ir profesijas, kurās nav sociālu kontaktu (piemēram, kurinātājs, telpu uzkopējs, apsargs, auto šoferis) – tajās drīkstēs strādāt ar negatīvu “Covid-19” testu, kuru, visdrīzāk, nāksies apmaksāt pašam.

Interesanti, ka valdība nav spējusi turēties pretim kārdinājumam un atkal (tikai maigākā formā) ir ieviesusi aizliegtās preces brīvdienās tirdzniecības centros nedrīkstēs strādāt mazāk svarīgi veikali, piemēram, apģērbu/apavu.

Jau kādu laiku tas ir bijis, tāpēc nepotētie zemcilvēki jau ir pieraduši – pasākumi klātienē bez sadarbspējīga sertifikāta joprojām jāaizmirst; sertificētā publika šajos pasākumos drīkstēs uzturēties tikai sejas maskās.

Protams, nesertificētiem pilsoņiem nebūs brīv ieiet krogos un citās ēdināšanas iestādēs. Pat tualete viņiem nepienāksies. Bet ar visu to krogi, restorāni, kafejnīcas varēs darboties tikai no plkst. 6 līdz 21. Lielskungs Kovic acīmredzot ir devis ziņu, ka nakts stundās tur izklaidēsies viņš.

Protams, valdība nav aizmirsusi parūpēties arī par jauno paaudzi: skolnieciņiem no sešu gadu vecuma masku nēsāšana būs obligāta. Izglītības iestādes nevarēs rīkot ekskursijas, pasākumus ārpus izglītības procesa, nometnes. Dažāda veida nodarbībās vecumā virs 12 gadiem iekštelpās un ārā drošajā režīmā varēs piedalīties līdz 20 cilvēku. Tas pats attiecas arī uz sporta nodarbībām, kora, deju kolektīvu mēģinājumiem.

Kā jau šādos gadījumos pieņemts, labieši nav iztikuši bez draudiem: ierobežojumu izpildi pastiprināti kontrolēšot policija. Te gan jāatceras, ka starp pašiem policistiem sertificētu īpatņu nav īpaši daudz, tāpēc nevajadzētu kautrēties un sertifikātu prasītājiem pašiem paprasīt uzrādīt sertifikātus.

Un, galvenais, nestrīdieties! Labāk izslēdziet no apziņas tās lietas, kas uz jums neattiecas. Kas zina, varbūt jums tikai šķiet, ka bez tām nevar iztikt. Laiks iet, un beigsies arī šī kovidziema, un neviens citskovskis nespēs to nedz aizturēt, nedz aizkavēt. 

Tavs komentārs par rakstu: