• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Mediķi skrien ar pacientu gultāĀtrāk, ātrāk! Un nedomājiet par to, kas jūs sagaida galā... Ilustratīvs foto no: Twitter

Valdība nošauj «nodzītus zirgus». Un mediķus

Krišjāņa Artura Kariņa vadītais Ministru kabinets pa valsti šiverē jau vairāk nekā gadu. Bez šaubām, valdošo aprindu apmaksātie propagandisti un polittehnologi steidz piedziedāt pilnas ausis, cik melnās miesās šī valdība esot rāvusies un galu galā izrāvusies...

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Taču, ar bļāvienu nenotrulinātām ausīm paklausoties un smuku bildīšu neapmiglotān acīm palūkojoties, tie K.A.Kariņa kabineta lielie darbi pazūd kā adatas siena kaudzē. Vai pērngadējais 2% iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums mūsu makroekonomikas nomocītajai, Eiropas Savienības mērogos nabadzīgajā valstī ir sasniegums? Vai pērnā gada nogalē fiksētais mīnus 1,4–mīnus 2,2% (šeit) inflācijas deflators neliecina par to, ka pērn esam slīdējuši atpakaļ nevis uz priekšu?

Bet nāk Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas, un valsti rullējošā koalīcija, protams, grib iekortelēties arī galvaspilsētā. Tāpēc turies, publika, smadzeņu pūderēšana tūlīt ritēs pilnā sparā!  

To, kas patiesībā notiek teritorijā, ko pieņemts saukt par Latviju, parāda kaut vai koalīcijas attieksme pret tiem, no kuriem atkarīga šeit dzīvojošo cilvēku veselība,– pret mediķiem.  Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris šoreiz ir īpaši skarbs: „Daži politiķi sludina, ka darbā nodzītajiem mediķiem augstu principu pēc atkal jāskrien kā sporta zirgiem. Taču par viņu spēku atjaunošanu politiķi rūpēties negrib, jo nodzītus zirgus taču…” tas, protams, ir mājiens uz kino klasiku – konkrēti, amerikāņu klasiķa Sidnija Polaka (Sydney Pollack, 1934-2008) uzņemoto oskaroto filmu „Nodzītus zirgus arī nošauj, vai ne?” (They Shoot Horses, Don't They, 1969).

Dodot K.A.Kariņa muldoņām vēl vienu iespēju, LVSADA ir lūgusi Ministru prezidentu sniegt informāciju par to, ko valdība gada laikā ir paveikusi, lai uzlabotu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieku piekļuvi pie viņiem pašiem vajadzīgajiem veselības aprūpes pakalpojumiem.Tāds sīkums, vai ne?

LVSADA uzsver, ka „NMPD darbinieku veselības un darbspēju ātra atjaunošana ir visas sabiedrības drošības interesēs. Neraugoties uz to, realitātē viņi ir spiesti saskarties ar garām rindām uz nepieciešamo ārstniecības pakalpojumu saņemšanu. Konkrēti, 2018. gada pirmajos 6 mēnešos veselības aprūpe ir bijusi nepieciešama 725 cilvēkiem jeb 22% no visiem dienesta darbiniekiem. Kaut arī pacienta iemaksu viņu vietā sedz valsts, 42% gadījumu darbinieki par pakalpojumu bija spiesti maksāt pilnu cenu no savas kabatas ilgā gaidīšanas laika dēļ.”  

LVSADA atgādina, ka pirms gada lūgusi K.A. Kariņam un Nacionālajai trīspusējās sadarbības padomei (NTSP) iekļaut valdības rīcības plānā konkrētus pasākumus, un NTSP 2019. gada 16. aprīļa sēdē nolēmusi valdības rīcības plānā ierakstīt precizējumu par uzlabotu NMPD darbinieku piekļuvi valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Veselības ministrijas izveidota darba grupa 2019. gada maijā nolēma šo priekšlikumu „konceptuāli atbalstīt”, bet 14. augustā ziņojumā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai apstiprināja, ka darba grupas lēmums „ir atbalstīts”. Vārdi, vārdi, vārdi... LVSADA konstatē: „Diemžēl kopš tā laika nav nekādu ziņu par valdības rīcību, kas palīdzētu NMPD darbiniekiem izvairīties no garām rindām uz ārstniecības pakalpojumu saņemšanu. Globālas medicīniskas krīzes apstākļos tas rada papildus apdraudējumu.”

Kā šo situāciju mainīt? Diemžēl mediķi nevar atteikties izbraukt uz izsaukumu Jēkaba ielā 11 vai Brīvības bulvārī 36. Humānisms pāri visam. Pat tad, ja labieši K.A.Kariņa vadībā pret savu tautu neizturas īpaši humāni.

Tāpēc vienīgā iespēja – cik vien var ātri nomainīt valdošo koalīciju. Kamēr nav par vēlu. 

Tavs komentārs par rakstu: