• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Dīzeļvilciens Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā.Dīzeļvilciens Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā. Foto: Ieva Čīka/LETA

Valdība piešķir 6 miljonus eiro "Pasažieru vilciena" izdevumu kompensēšanai

LETA

Valdība šodien atbalstīja 6 miljonu eiro pārdali, lai nodrošinātu normatīvajos aktos noteikto izdevumu kompensēšanu AS "Pasažieru vilciens" par publiskās dzelzceļa infrastruktūras izmantošanu 2016.gadā.

Šie līdzekļi pārdalīti no Finanšu ministrijas budžeta apakšprogrammas "Iemaksas Eiropas Kopienas budžetā".

Satiksmes ministrija (SM) skaidro, ka, pamatojoties uz Dzelzceļa likumu, no valsts pamatbudžeta līdzekļiem tiek kompensēta dzelzceļa infrastruktūras izmantošanas maksa par iekšzemes maršrutos veiktajiem pasažieru pārvadājumiem pa dzelzceļu. Attiecīgos pārvadājumus nodrošina "Pasažieru vilciens" atbilstoši līgumam, kura termiņš ir 2024.gada 31.decembris. Nepieciešamais valsts finansējums zaudējumu kompensēšanai pārvadājumos dzelzceļa infrastruktūrai ir aptuveni 36 miljoni eiro gadā. Maksa par publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras izmantošanu veido aptuveni 50% no kompānijas izmaksām.

Gan 2015.gadam, gan 2016.gadam apakšprogrammā "Maksa par dzelzceļa infrastruktūras lietošanu" ir paredzēti 23 874 774 eiro, kuri izmaksājami "Pasažieru vilcienam" par publiskās dzelzceļa infrastruktūras izmantošanu atbilstoši valsts pasūtījuma līgumam. Uzņēmuma iesniegtajā prognozē 2016.gadam izdevumi par infrastruktūras lietošanu sasniedz 35 701 459 eiro, kuru segšanai līdzekļi apakšprogrammā "Maksa par dzelzceļa infrastruktūras lietošanu" ir nepietiekami.

Pērn netika kompensēti izdevumi par dzelzceļa infrastruktūras izmantošanu 11 569 538 eiro apmērā. Pēc SM pieprasījuma Ministru kabinets šogad oktobrī jau piešķīra papildu 10 000 000 eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem dzelzceļa infrastruktūras lietošanas izdevumu segšanai 2016.gadā. Attiecīgi samazinot nenosegtās izmaksas par 6 000 000 eiro jau 2016.gadā, tiktu samazināts valsts finansējuma izmaksu slogs 2017.gada budžetā.

SM skaidro, ka, nesaņemot papildu finansējumu 2016.gada zaudējumu segšanai par infrastruktūras izmantošanu, pieaugs risks, ka "Pasažieru vilciens" nespēs veikt pasažieru pārvadājumus pietiekamā apmērā, turklāt parādsaistības par infrastruktūras lietošanas maksu ietekmē kompānijas likviditāti un kredītreitingu investīciju piesaistei.

Pēc aģentūras LETA aprēķiniem, piešķirot 6 00 000 eiro "Pasažieru vilciena" izdevumu kompensēšanai par dzelzceļa infrastruktūras lietošanu, iztrūkstošais finansējums, lai uzņēmumam pilnībā kompensētu attiecīgos izdevumus 2016.gadā, ir 7 396 223 eiro.

"Pasažieru vilciens" izveidots 2001.gadā, nodalot iekšzemes pasažieru pārvadājumus no AS "Latvijas Dzelzceļš" veiktajām funkcijām. Iepriekš "Pasažieru vilciens" bija "Latvijas Dzelzceļa" meitasuzņēmums, taču 2008.gada oktobrī tas tika pārveidots par valsts uzņēmumu.

1 Komentāri


 1. brīvais radikālis
  2016-11-08

  Lõģiski, pasažieru pārvadājumi nekad nav bijuši rentabli. Ja kravu pārvadājumu vairs nav, tad nāksies subsidēt no budgeta.

Tavs komentārs par rakstu: