• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Degoša 10 eiro banknoteSkaidro naudu labāk sadedziniet. Foto: PA/telegraph.co.uk

Valdība uzskata, ka «aizdomīgi» ir tikai darījumi ar skaidru naudu

Ministru kabineta 2. jūlijā pieņemtie noteikumi par neparasta darījuma pazīmju sarakstu un kārtību, kādā sniedzami ziņojumi par neparastiem vai aizdomīgiem darījumiem, vēlreiz apliecina: politikāņi virza Latviju uz skaidras naudas pinīgu izskaušanu.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Fakts, ka arī dažādi teroristi un citi noziedzīgi purni pārkārtojas, pielāgojoties pasaules realitātei, Latvijas valdniekiem joprojām nav redzams. Vai arī nav patīkams, tāpēc ignorējams. Lai nu kā, minētajos noteikumos neparasti un aizdomīgi darījumi tiek identificēti faktiski pēc vienas pazīmes – tajos tiek izmantoti skaidras naudas norēķini.

Turpmāk visiem apzinīgajiem pilsoņiem brīvprātīgi, bet bankām un atsevišķās nozarēs strādājošiem uzņēmumiem obligātā kārtā ziņojumi būs jāsniedz par skaidras naudas darījumiem, kuru apmērs ir ekvivalents 10 000 eiro vai vairāk. Nekustamo īpašumu, transportlīdzekļu, dārgmetālu, dārgakmeņu un to izstrādājumu, mākslas un vēstures priekšmetu tirdzniecības vai starpniecības darījumos ziņojumi būs jāsniedz par darījumiem, kuru apmērs ir ekvivalents 5000 eiro vai vairāk.

Arī kredītiestādēm, valūtas maiņas, izložu un azartspēļu kantoriem būs jāsniedz ziņojumi par darījumiem, kuru apmērs skaidrā naudā ir ekvivalents 5000 eiro vai vairāk. Piemēram, izložu un azartspēļu organizētājiem vairs nepietiks ar to, ka tiek maksāts nodoklis par laimestiem, tiem  būs jāziņo arī par savu klientu darījumiem, kuru apmērs ir ekvivalents 5000 eiro vai vairāk, kad klients pērk vai maina pret eiro vai ārvalstu valūtu spēles dalības līdzekļus, papildina interaktīvo azartspēļu kontu vai no tā izņem līdzekļus, vai veic citas darbības.

Maksājumu iestādēm, elektroniskās naudas iestādēm, kā arī kapitālsabiedrībām, kas nodarbojas ar bezkontu naudas pārvedumu pakalpojumu sniegšanu, sākotnēji būs jāsniedz ziņojumi par klientu pārrobežu darījumiem ārvalstu valūtās, ja klients nosūta vai saņem pārrobežu maksājumu ārvalstu valūtā, kura summa ir ekvivalenta vai pārsniedz 500 000 eiro.

Tā, lūk! Globālā banku sistēma – tā tiek pieņemts defoltā un tātad iestāstīts sabiedrībai – ir godprātīgi ieviesusi tādu spiegošanas algoritmu, ka tam garām netiks neviens draņķa terorists vai šmulīgas naudas mazgātājs.

Toties tiek pieņemts, ka par 5001 eiro skaidrā naudā var nopirkt dažādus bīstamus rīkus – submarīnas un “netīrās bumbas” ieskaitot. Acīmredzot visas pasaules skaidra nauda pašlaik nonāk dažādu teroristisku organizāciju pagrabos, kur to pamazām sagrauzīs žurkas.

Vārdu sakot, ar globālo terorismu var tikt galā ļoti vienkārši – samazinot skaidras naudas aprites legālās summas, kamēr tās sasniegs, piemēram, 1 eiro ekvivalentu. Nu, lētu saldējumu bērnam nopirkt taču vēl nebūs “aizdomīgs darījums”! Vai varbūt būs? Spriežot pēc Latvijas politikāņu iztapības, tādi laiki var pienākt, un pavisam drīz.

Tavs komentārs par rakstu: