• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vīrietis un sieviete pie atkritumu konteinera."Runā, ka mēs esam sākuši dzīvot krietni labāk."-"Mhm!" Ilustratīvs foto: Evija Trifanova/LETA

Valdībai lieli brīnumi: cilvēki «negaidīti» sākuši vairāk slimot

Telekompānija LNT ziņo, ka sociālā budžeta izdevumi slimības, bezdarbnieku un vecāku pabalstiem pēdējos gados auguši, taču īpaši satraucošs pieaugums piedzīvots šā gada pirmajos mēnešos. Satraukumu par to neslēpjot arī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola: “Vecāku pabalsta izmaksas ir priecīga ziņa, par to mēs nevarētu bēdāties. Bet, ja mums būtiski pieaug slimības pabalsta un bezdarbnieku pabalsta izmaksas, tad tā gan ir lieta, kur daļēji ir sociālekonomiski faktori, bet daļēji, pieņemu, tur ir sistēmiskas problēmas, kuras noteikti būtu jāatrisina.”

Slimības pabalstos šā gada pirmajos piecos mēnešos tērēti 61,2 miljoni eiro jeb par gandrīz 13 miljoniem eiro vairāk nekā šajā laika posmā pērn.

“Iespējams, cilvēki darbaspējas vecumā arī vēršas pie ārsta un slimi neiet uz darbu, viņi izmanto iespēju tanī brīdī, kad ir saslimuši, mājās ārstēties,” spriež Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šneiders, noklusēdams faktu, ka veselības aprūpes nozare līdzekļu trūkuma dēļ atrodas uz katastrofas robežas, un milzīgās pacientu rindas pie speciālistiem pirmām kārtām nodrošina to, ka akūtas slimības tiek ielaistas un bieži vien pāriet smagākā vai pat hroniskā stadijā. Dīvaini, ka VM klerkus šāds stāvoklis izbrīna.

Savukārt bezdarbnieku pabalstos izmaksāts 51,1 miljons eiro jeb par gandrīz deviņiem miljoniem vairāk nekā pirmajos sešos mēnešos pērn.

Interesanti, ka Labklājības ministrija (LM) arī šādos apstākļos pamanās “paklapēt pa plecu” “viedās” valdības “viedajai” politikai, apgalvojot, tēriņi bezdarbnieku pabalstiem pieaug nevis tāpēc, ka arī stāvoklis nodarbinātības jomā nav no spožākajiem, bet gan tāpēc, ka “palielinās gan vidējā alga, gan nodarbinātības līmenis”. Savu artavu esot devusi arī cīņa pret aplokšņu algām.

“Šī prognoze arī nākamajos gados, mēs redzam, būs līdzīga. Varbūt algu pieaugums vairs nebūs tik straujš kā 5-6-7% gadā, bet līdzi šiem procentiem augs arī izmaksājamās summas,” pauž LM pārstāvis Darba tirgus politikas departamenta direktors Imants Lipskis.

Vārdu sakot, valdība aicina šīs principā satraucošās tendences uzskatīt par “smuku mākonīti ar zeltainu maliņu”, sak, Latvijas cilvēki kļūst turīgāki un gudrāki, tāpēc valstij pieaug tēriņi par slimības un bezdarbnieku pabalstiem.

Tavs komentārs par rakstu: