• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Skultes tiltsViens no brūkošiem "pašvaldības tiltiem". Foto: buvinzenierusavieniba.lv

Valsts kontrole: «vietējie» tilti mūs piebeigs!

Latviju nevar uzskatīpar īsti eiropeisku valsti: daudzas sabiedriski svarīgas problēmas valdošie politķir vēsā mierā pārvēlušuz pašvaldību kamiešiem. Tā vēbūtu pusbēda, jo arī Skandināvijā komūnas savā teritorijā ir galvenālēmējasoreiz nerunāsim par to, ka tāir nesalīdzināmi plašākas pilnvaras un finansiālā brīvība nekā mūsu novadu domēm).

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Nejēdzīgākais ir tas, ka valdošie bāleliņi šo problēmu risināšanai pašvaldībām ir noskauduši pēdējo centu. Kā mākat, tā maunat! Toties vadošie norādījumi nāk steriem. Nupat tieši tā gadījies tiltu saimniecībā. Daļa tiltu mūsu valstī, kā zināms, ir atdota pašvaldībām, lai gan šos stratēģiski svarīgos infrastruktūras objektus izmanto ne jau tikai konkrētās pašvaldības iedzīvotāji. Taču valsts labiešiem par to galvas nesāp!

Lsm.lv informē, ka pašvaldību apsaimniekotie tilti, kas ir vairāk nekā trešdaļa no visiem mūsvalsts tiltiem, galvenokārt tiek uztverti kā parasti ceļu posmi un to apsaimniekošana aprobežojas ar brauktuves uzturēšanu. Turklāt tikai 16 % novadu tiltu veiktas svarīgākās inspekcijas. Līdz ar to tiltu drošības uzturēšana un uzlabošana nenotiek, revīzijā secinājusi Valsts kontrole (VK).

Vaj vaj vaj, bargi ar pirkstu krata VK, neapzinīgās pašvaldības tiltiem neveltot pienācīgu uzmanību (par valsti pat nav runa, tā pašvaldību tiltu jautājumā vispēr izliekas par beigtu zivi), tāpēc, paaugstina balsi VK, neesot pārliecības par vismaz 98 (!) pašvaldību tiltu drošību. Apžēliņ! Ko nozīmē nav pārliecības par tilta drošību? Nāves smaka!

Latvijā ir ap 3000 tiltu, un vairāk nekā trešdaļa nosacīti pieder pašvaldībām. Vairākums tiltu ir būvēti septiņdesmitajos un pat sešdesmitajos – baisajos padomju gados, kad kvalitāte esot bijusi tikai uz papīra. Pašvaldību pārvaldīšanā (bez jelkāda finanšu nodrošinājuma!) tilti tika nodoti pēc valstiskās neatkarības atjaunošanas.

Šovasar VK ir veikusi tiltu saimniecības pārbaudi 11 pašvaldībās un atradusi, ka daudzi pašvaldību pārziņā esošie tilti ilgāku laiku neesot saņēmuši nepieciešamo aprūpi, un pašlaik no 332 tiltiem vismaz 98 raisot bažas par to drošību.

Interesanti, ka revidenti atzīst: normatīvie akti šobrīd nenosaka, kādas konkrētas darbības veicamas tiltu pārvaldīšanā. Tomēr, viedi norāda revidenti, rūpīgs saimnieks savu darbību algoritmu var atrast valsts standartā, kā arī SIA “Lavijas Valsts ceļi” instrukcijās.

Tas, nudie, ir kas jauns: faktiski VK norāda pašvaldībām to vietu pie ratiem. Tās ne tikai nav saimnieces savās teritorijās, bet tām vēl arī ir obligātas SIA – lai arī valsts SIA – instrukcijas!

Šajā vietā diemžēl nākas teikt STOP! Valsts kontrole savā vēlmē izslēgt valdības politisko atbildību ir nonākusi pilnīgā beletristikā un murgā.

Bet par brīdinājumu, protams, pienākas pateicība. Brauksim lēnām un iesim uzmanīgi pār pašvaldību tiltiem!  

 

Tavs komentārs par rakstu: