• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Traktors sausā tīrumāSevišķi dramatisks stāvoklis ir Kurzemē, bet slikto ražu jau pašlaik var "just" ikviens, kas apmeklē tirgus. Foto: Shutterstock

«Valsts mēroga dabas katastrofa» nozīmē, ka lauksaimnieki naudu nedabūs

Ilgstošā sausuma radīto situāciju lauksaimniecībā valdība lēmusi atzīt par “valsts mēroga dabas katastrofu”. Zemkopības ministrija (ZM) esot lūgusi Eiropas Komisijai atļauju ātrāk izmaksāt tiešmaksājumu avansus lauksaimniekiem.

Pagaidām gan ZM rīcībā nav aplēšu par zaudējumiem, ko sausums radījis lauksaimniekiem.

Krīzes vadības padome otrdien sanāca, lai lemtu jautājumu par ārkārtas situācijas izsludināšanu lauksaimniecībā, jo bija saņēmusi informāciju par sausuma radīto postažu sējumiem vairākos novados. Tomēr padome nolēma, ka ārkārtas situācijas izsludināšana būtu pārspīlēta. Tāpēc saskaņā ar Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumu tika pieņemts lēmums atzīt, ka ilgstoša sausuma radītās sekas lauksaimniecībā definējamas kā “valsts mēroga dabas katastrofa”.

Lēmums ir patiešām vieds, jo šajā gadījumā nav runas par tiešu finansiālu, bet gan pārsvarā “morālu” atbalstu. Šāda stāvokļa izsludināšana dod tiesības, piemēram, Lauku atbalsta dienestam (LAD) nepiemērot virkni sankciju par saistību neizpildi, kas būtu jāpiemēro, ja būtu normāli laikapstākļi. Ja tiktu izsludināta ārkārtas situācija, lauksaimnieki varētu cerēt uz finansiālu atbalstu, izmantojot līdzekļus no budžeta neparedzētiem gadījumiem. Tagad tas iet secen.  

Ministru prezidents Māris Kučinskis uzdevis ZM kopīgi ar Finanšu ministriju sagatavot un valdībā iesniegt ilgtermiņa risinājuma plānu “lauksaimniecības apdrošināšanas jautājumā”. Ko tas nozīmē, tulkojot latviešu valodā, redzēsi, kad ministrijas šo plānu būs publiskojušas.

Tavs komentārs par rakstu: