• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Arvils Ašeradens un Krišjānis A. KariņšTas jaunais OIK, kas gaidāms drīz, tas nenāks, ja puikas to nevedīs... Foto no: vienotiba.lv

Valsts pārvaldi «izcels» no OIK sistēmas, pārējiem jāgatavojas elektrības tarifu lēcienam

Kā jūs domājat, ko nozīmē Finanšu ministrijas (FM) ierosinājums “uzticēt Valsts nekustamajiem īpašumiem (VNĪ) jau nākamgad rīkot centralizētu elektroenerģijas iepirkumu valsts iestādēm”? Manuprāt, visai ticama versija ir tāda, ka obligātā iepirkuma komponente (OIK) mainīs nosaukumu un krietni sadārdzinās Latvijas patērētājiem piegādāto elektroenerģiju.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Toreiz vēl Arvila Ašeradena vadītā Ekonomikas ministrija nesen īstenoja veiksmīgu “elektroenerģijas iepirkšanas” pilotprojektu, šā gada sākumā par “savu” elektroenerģijas piegādātāju izvēloties Lietuvos energijagrupā ietilpstošo elektroenerģijas tirgotāju SIAGeton Energy(šeit). Brīdī, kad jāmaksā pašam, OIK, izrādās, nepatīk pat Ašeradenam. Bet iedzīvotājiem tātad tā ir labu labā “prece”, pirmā šķira!

Tā kā Ašeradena “OIK pilotprojekts” neizraisīja nekādu nopietnu šūmēšanos,  FM tās fīrera Jāņa Reira personā acīmredzot ir nolēmusi to “likt lietā”. Rezultāts ir FM  izstrādātais informatīvais ziņojums, kurā teikts, ka būtu īstenojams centralizēts elektroenerģijas iepirkums, ko varētu uzticēt VNĪ. Ministrija uzskata, ka “VNĪ ir viens no lielākajiem valsts nekustamo īpašumu pārvaldītājiem ar pieredzi veiksmīgu elektroenerģijas iepirkumu īstenošanā”.

Patlaban katra valsts pārvaldes iestāde un valsts kapitālsabiedrība pati nodrošina elektroenerģijas iepirkuma procedūru veikšanu. Tādejādi iestādes veido iepirkumu komisijas, izstrādā iepirkuma procedūras dokumentāciju un nodrošina iepirkuma procedūras organizēšanu, līguma slēgšanu un administrēšanu.  Iepirkuma procedūras īstenošana, atgādina FM, ir darbietilpīgs un laikietilpīgs process, turklāt ne visām valsts pārvaldes iestādēm un valsts kapitālsabiedrībām esot atbilstošas kvalifikācijas speciālisti kvalitatīvas iepirkuma dokumentācijas izstrādei, tostarp atbilstošākā elektroenerģijas pirkšanas veida izvēlei.

Skan ticami un pat savā ziņā skaisti. Taču tiklab arī neticami un ķēmīgi. Zināt, kāda ir alternatīvā versija? Skaidrs, ka pati piečuku koalīcija ir vislielākais labuma guvējs OIK afērā –, kas gan OIK vietā Kariņam piepildīs valsts budžetu? Un tikpat skaidrs, ka mūsu politikāņi ij negrasās sev samazināt ienākumus OIK dēļ. Tāpēc ASV pilsoņa Krišjāņa A. Kariņa valdība gatavo juridisku manevru sēriju, kuras rezultātā OIK: 1) mainīs nosaukumu; 2) tiks ieslēpta citos maksājumos; 3) kļūs lielāka.

Taču, pirms to izdarīt, ir svarīgi, lai tas “neknābtu kabatās” pašiem. Tāpēc no OIK maksājuma tiks atbrīvota valsts pārvalde. Atbrīvot to ar likumu būtu ļoti – nu, pārlieku! – bezkaunīgi. Tāpēc tiks izmantoti Ašeradena veiktā pilotprojekta rezultāti, un visa valsts pārvalde un valsts uzņēmumi no OIK maksāšanas tiks atbrīvoti, vienkārši izvēloties tādu elektroenerģijas piegādātāju, kam OIK nav jāmaksā.

Jūs iebildīsit, ka to pašu taču var darīt ikviena mājsaimniecība, ikviens privātuzņēmums? Jā, it kā var! Taču, pirmkārt, mājsaimniecībai vai atsevišķam uzņēmumam nav ne mazāko izredžu dabūt tik zemu piegādes cenu, kā to izdarīs valsts pārvalde ar saviem apjomiem. Otrkārt, nelielas mājsaimniecību daļas izslēgšanās no “Latvenergo” un “Sadales tīklu” sistēmas kopējo OIK masu nemainīs: zudums tiks sadalīts uz galviņām atlikušajiem abonentiem. Treškārt, vai kāds var pateikt, kādas cūcības likumdošanas līmenī vēl ir iecerējis mūsu isteblišments?    

FM rosina centralizētu elektrības iepirkumu izsludināt jau 2020. gadā –, lai valsts iestādes un uzņēmumi “savu” elektrību saņemtu no 2021. gada 1. janvāra.  Godātie Latvijas valdnieki, paldies jums, ka kaut vai ļāvāt nojaust, kad gaidāms nākamais elektroenerģijas tarifu lēciens.

Tavs komentārs par rakstu: