• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Peldkostīms uz augļu ceru fonaKarsts un sauss laiks: gan prieki, gan rūpes. Foto: Getty Image

Var neglābt pat lietus: visdrīzāk, kāps vietējo augļu un ogu cenas

Ilgi gaidītā siltā vasara nav bez saviem “plankumiem”: neliels lietutiņš šur tur pa laikam gan uzlīst, taču kopumā laiks ir pārāk sauss, lai augļu koki un ogu ceri varētu dot normālu ražu. Bet tas nozīmē, ka, ja tuvākajā laikā nebūs lietus, vietējo augļu un ogu būs pat mazāk nekā pērn un to cenas būtiski kāps.

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomē (LOSP) prognozē, ka sausuma un karstuma ietekmē potenciālā augļu raža šogad Latvijā varētu sarukt par vismaz 40% salīdzinājumā ar to, kāda raža būtu bijusi normālā sezonā.

Padomē norāda, ka augļkopji cieta būtiskus zaudējumus pēc pagājušā gada pavasara salnām un rudens lielajām lietavām, kas vairākkārtīgi samazināja plānoto ražu, aukstā un slapjā 2017. gada vasara traucēja normālu ziedpumpuru ieriešanos nākamā gada ražai, savukārt siltais laiks 2017. gada decembrī aktivizēja melleņu ziedpumpuru plaukšanu, bet vēlākajā salā tie ļoti cieta.

“No maija šos iepriekšējā gadā bojātos augus turpina iznīcināt Latvijā viens no sausākajiem maija mēnešiem meteoroloģisko novērojumu vēsturē. Dārzi izkalst, bet tiem augiem, kas vēl spēj turēties pretī sausumam birst augļi, savukārt palikušie ir nelieli un nav paredzama to kvalitāte. Savukārt sausais un karstais laiks aktivizē dažādu insektu savairošanos. Tādējādi nozare cieš būtiskus ražas zudumus jau otro gadu pēc kārtas. Latvijas augļkopji lēš, ka pat ja sausums strauji beidzas, ir nodarīti zaudējumi vairāk nekā 40% apmērā, atsevišķām kultūrām pat vēl lielākos apmēros,” sūkstās Latvijas Augļkopju asociācijas valdes priekšsēdētāja un LOSP Dārzkopības grupas vadītāja Māra Rudzāte.

Savukārt LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs piebilst, ka augļu dārzus nav iespējams pārsēt, izvēloties citu kultūru un tādējādi mazinot zaudējumus, kā to var darīt, piemēram, ar sējumiem vai dārzeņu kultūrām: “Atjaunojot sausuma dēļ izkritušos kokus, krūmogulājus līdz nākamai ražai jāgaida gadi, tādējādi augļkopis vairākus gadus tikai iegulda līdzekļus, negūstot ienākumus.”

Latvijas Augļkopju asociācijas aplēses liecina, ka neatkarīgi no Latvijas reģiona šogad cieš visas kultūras, dzērveņu ražas zudumiem sasniedzot 90%, ābelēm, bumbierēm – 40-50%, saldajiem ķiršiem – 50-80%, krūmmellenēm – 40%, zemenēm – 60%, bet ogulājiem, tostarp jāņogām, upenēm, ērkšķogām un avenēm – 70%.

Tavs komentārs par rakstu: