• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ozolnieku novada ainava Ozolnieku novads ir īpašs. Foto: City24.lv

Varakļāni, Ilūkste un Ozolnieki – Satversmes «īpaši aizsargātas» teritorijas?

Kaislības ap Varakļānu atstāšanu [īslaicīgi gaisā pakārtas] brīvvalsts statusā (šeit) vēl nav īsti rimušas, kad Satversmes tiesa mūsu pamatlikumā ir ierakstījusi vēl divus novadus – Ilūkstes un Ozolnieku.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Proti, Latvijas tiesus sistēmas autonomais un savā ziņā svarīgākais elements Satversmes tiesa ir atzinusi, ka Ilūkstes novada pievienošana Augšdaugavas novadam un Ozolnieku piekabināšana Jelgavai neatbilstot Satversmei

Vietu, kur Satversmē pieminēti Varakļāni, neatradu. Laikam slikti meklēju. Bet – ak tu neraža! – lai cik rūpīgi pētīju Satversmes tekstu, arī Ilūksti un Ozolniekus tur neatradu. Varbūt, tuvojoties vecumdienām, vairs neprotu paņemt acis rokā? Būs jāvīkšas pie daktera Bērziņa. Vai varbūt nesteigties, jo arī Satversmes tiesneši mūsu pamatlikumā nav atraduši veselu virkni novadu – Jaunjelgavas, Carnikavas, Rugāju, Iecavas, Rundāles, Auces, Salas, Salacgrīvas, Alojas, Babītes un Mazsalacas.

Tāpēc, raugiet, Satversmes tiesa lēmusi, ka visos šajos novados ar pievienošanu viss esot oki-doki. Tas tomēr liek nesteigties pie daktera, bet gan paturēt spēkā versiju, ka Satversmē nekas nav teikts ne par vienu konkrētu novadu – un pat ne par Jura Pūces vārdā nosaukto administratīvi teritoriālo reformu. Vienkārši Satversmes tiesneši, izmantodami to, ka viņu spriedumu neviens nekur nevar pārsūdzēt, ir rīkojušies maķenīt, hm, subjektīvi/voluntāri.

Vēl ir vārga cerība, ka godātie tiesneši šādu šķirošanu kaut kā paskaidros. Nu, nelien man galvā, kā tas var būt, ka Satversmē esot īpaši atrunātas Varakļānu, Ilūkstes un Ozolnieku novadu tiesības, kamēr pārējie novadi paliek aiz borta!

Bet pagaidām nākas samierināties ar Satversmes tiesas formulējumiem: lai “nodrošinātu tiesisko stabilitāti skaidrību un kārtību” Saeimai ir dota iespēja “ievērot demokrātiskās valsts principus” un noteikt jaunu, “Satversmei atbilstošu” Ilūkstes un Ozolnieku novada “administratīvi teritoriālo stāvokli”.  

Tāpēc likuma normas, kas šobrīd attiecas uz abiem novadiem, spēku zaudēs ne uzreiz, bet 2022. gada 1. janvārī. Līdz šim datumam dīvainajai 13. Saeimai muļķa laišanas starplaikos jāspēj pieņemt Satversmei atbilstošu lēmumu par Ilūkstes un Ozolnieku novadiem.        

Tavs komentārs par rakstu: