• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Varakļānu zīme uz šosejasAtpakaļ brauksi, Rēzeknē tiksi, pa labi nogriezīsies, tiksi Madonā. Foto no: Rēzeknes Ziņas

Varakļāni: ST voluntārisms plus «lidojošās siles» bezkaunība

Satversmes tiesa tāpēc arī ir Satversmes tiesa, lai tās nolēmumi nebūtu pārsūdzami un tiem būtu likuma spēks – jo nevienam nav tiesību iet pret pamatlikumu. Tāpēc ST ar savu kompetenci jārīkojas uzmanīgi – nevis tā, kā gadījumā ar Varakļāniem, par kuriem Satversmē, nudien, nekas nav teikts. 

Dzintars Zaļūksnis

Lemdama par Varakļānu iekļaušanu Madonas novadā, ST, protams, rīkojās voluntāri (nav pirmā reize) vai – labākajā gadījumā – pēc revolucionārās sirdsapziņas, kas tas pats voluntārisms vien ir.

Taču ST ietilpst mūsu labiešu izveidotajā sistēmā un, būsim taisnīgi, līdz šim ir itn sprauni balstījusi šo sistēmu. Bet tik marginālā jautājumā kā Varakļānu piederība Vidzemei vai Latgalei politiķi ir iespītējušies un nolēmuši ST ierādīt vietu, bez īpašas šaubīšanās uzliekot kluci Satversmes tiesas likumam (šeit), vismaz tā 32. pantam, kur noteikts: “(1) Satversmes tiesas spriedums ir galīgs. Tas stājas spēkā pasludināšanas brīdī” un “(2) Satversmes tiesas spriedums un tajā sniegtā attiecīgās tiesību normas interpretācija ir obligāta visām valsts un pašvaldību institūcijām (arī tiesām) un amatpersonām, kā arī fiziskajām un juridiskajām personām.”

Saeimas lidojošā sile nupat ir skaļi nobļāvusies – nē, uz mums tas neattiecas! Proti, kā ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA, izskatot priekšlikumus grozījumiem Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, Saeimas sēdē klātesošo deputātu vairākums, ignorējot ST spriedumu, atbalstīja Varakļānu iekļaušanu Rēzeknes novadā.

Taisnības labad gan jāsaka, ka Saeimas zvēriņiem vēl ir iespēja savu kļūdu labot, jo vēl jānobalso par visu likumprojektu kopumā, un Varakļānu demaršs ir iesniegts štukošanai atbildīgajā Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijā.

Arī likumprojektu par pašvaldību vēlēšanu Madonas novadā un Rēzeknes novadā pārcelšanu uz 11. septembri Saeima uz brīdi ir uzkārusi gaisā. Sak, moška nemaz nevajadzēs...

Ko vēl te piebilst? Skaidri redzams, ka mūsu politikāņi ir tik stulbi un slinki, ka šādos gadījumos, kad pašu pieņemta likuma darbība nepatīk, viņi nevis likumu groza, bet gan to vienkārši ignorē. Tā rādīdami jauku paraugu visai sabiedrībai.

Un Varakļāni te tik tiešām nav pie vainas – vienalga, vai politikāņi galu galā būs spiesti izpildīt ST spriedumu, vai arī sekmēsies Valsts prezidenta Egila Levita un koalīcijas partiju sazvērestība, pagaidām atstājot Varakļānus brīvus un neatkarīgus – Latgales sastāvā.    

Tavs komentārs par rakstu: