• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ivars Godmanis vēl "Pubuļa laikos" Foto: Getty Images

«VDK aģents Pubulis» var justies droši: viņa lieta «pazaudēta» profesionāli

InfoTOP.lv jau rakstīja par “īpašo gadījumu ar bijušo premjerministru Ivaru Godmani”. Proti, atzinusi, ka Godmanis neesot bijis Valsts drošības komitejas (VDK) aģents ar iesauku Pubulis, Jūrmalas pilsētas tiesa pamanījusies “Pubuļa pārbaudes” lietu “pazaudēt” (sīkāk šeit).  

Tiesu administrācija informā, ka iekšējās pārbaudes laikā Jūrmalas pilsētas tiesas arhīvā lieta par bijušā Ministru prezidenta Godmaņa iespējamo sadarbību ar VDK tā arī netika atrasta. 1998. gada korespondences žurnāla ieraksts liecina, ka šajā gadā pārbaudes lieta tika saņemta Jūrmalas pilsētas tiesā no Reabilitācijas un specdienestu lietu prokuratūras. Minētā lieta tika izskatīta tiesā, kuras spriedumā tika norādīts, ka Godmaņa sadarbības fakts ar VDK nav konstatēts, norāda Tiesu administrācijā.

Ņemot vērā to, ka tiesa ir izsmēlusi visas iespējas noskaidrot pārbaudes lietas atrašanās vietu, saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 383. pantu ir pamats izskatītās pārbaudes lietas materiālu atjaunošanai, pēc kā tie tiks nodoti glabāšanai arhīvā, skaidro Tiesu administrācija.

Savukārt VDK zinātniskās izpētes komisija paziņojumā presei norāda, ka lūgusi arī sniegt informāciju, vai premjers, premjera biroja amatpersonas, Ministru kabinets, Valsts kanceleja, Ģenerālprokuratūra, prokuratūra vai Augstākā tiesa ir pieprasījušas vai saņēmušas no Rīgas rajona tiesas iepriekš minētās 1998. gada Godmaņa lietas oriģinālu. Šobrīd komisijai neesot pamata lūgt sākt kriminālprocesu, jo oficiāli komisijai vēl nav zināms, kurš un ar kādu argumentāciju licis Godmaņa lietu izņemt no Rīgas rajona tiesas Jūrmalas tiesu nama arhīva. Piemēram, ja lietas oriģinālu būtu pieprasījis Ministru kabinets, lieta būtu vērtējama arī no ētiskā aspekta.

8. novembrī Rīgas rajona tiesa atteikusi sniegt informāciju komisijai, norādot, ka neapmierinās komisijas 3. oktobra pieprasījumu un neizsniegs 1990. gada Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Augstākās padomes vēlēšanu rezultātā ieceltā Ministru padomes priekšsēdētāja Godmaņa sadarbības fakta ar Valsts drošības komiteju jeb čeku lietu, jo vien pēc komisijas pieprasījuma izgatavotā 16. oktobra aktā par iztrūkstošajiem dokumentiem konstatēts, ka šī lieta par sadarbības faktu ar čeku tiesas arhīvā vairs neatrodas.

InfoTOP.lv vēlas piebilst, ka “pamats izskatītās pārbaudes lietas materiālu atjaunošanai” šajā gadījumā, visdrīzāk, nozīmē tikai to, ka formāli šāda atjaunošana patiešām tiks sākta, bet, tā kā dokumentu oriģināli ir “pazuduši”, pēc kāda laika tā tiks izbeigta, oficiāli konstatējot, ka “pazudis ir pazudis”. Tādā kārtā aģents Pubulis “par nopelniem Latvijas labā” būs ieguvis drošu indulgenci un varēs savas dienas vadīt, neraizējoties, ka kāda “nepiederoša persona” pēkšņi sāks rakāties pa bijušā valsts vadītāja saistību ar PSRS specdienestiem. Lai gan pilnīgu mieru Godmanis neiegūs – viņa biogrāfijā arī bez pazudušās pārbaudes lietas ir pietiekami daudz tumšu klekšu – “naudas vagoni”, privatizācija “pirms privatizācijas”, zemes reforma, “Parex” afēra utt. – neticamo politiskās karjeras sākumu ieskaitot.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: