• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vēja parks ZiemeļjūrāFrancijas uzbūvēts vēja parks Ziemeļjūrā. Foto: lafrench-fab.com

Vēja ģeneratori baidīs zivis pie Sāremā un starp Pāvilostu un Užavu

Igaunijas valdība ir apstiprinājusi “Elwind” jūras vēja enerģijas projekta atrašanās vietu Igaunijas jūras teritorijā, paredzot, ka Igaunijas pusē vēja parks atradīsies Sāremā salas piekrastē, ziņo Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), kas attīsta projektu no Latvijas puses.

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus   

LIAA pārstāvji atzīmē, ka projekta atrašanās vietas apstiprinājums nozīmē, ka Latvija var sākt darbu pie ietekmes uz vidi novērtējuma Kurzemes piekrastes teritorijā starp Pāvilostu un Užavu, kur aptuveni 15 līdz 20 kilometrus no krasta līnijas jūrā plānots izbūvēt vēja parku (sk. LIAA izveidoto karti zemāk).

Teritorija Kurzemes piekrastē un pie Sāremā salas izraudzīta, balstoties uz priekšizpētes rezultātiem. Tieši šī teritorija, izvērtējot vairākas alternatīvas, atzīta par piemērotāko starpvalstu atkrastes vēja parka izbūvei.

Šī jūras teritorija atrodas tālu no zināmajiem migrējošo putnu pārlidojumu ceļiem un citām ūdens dzīvotnēm. Protams, izņemot šajā rajonā mītošos zivju resursus.

Ekonomikas ministre Ilze Indriksone uzskata, ka “Elwind” projekts “paaugstinās energoapgādes drošību, tuvinās Latviju Eiropas Savienības (ES) klimata mērķu sasniegšanai, kā arī veicinās investīciju piesaisti un jūras potenciāla izmantošanu inovāciju attīstībai”.

Pēc potenciālo vēja parku teritorijas apstiprināšanas tiks sākts darbs pie ietekmes uz vidi novērtējuma (IVN), kā arī projekta pieteikuma sagatavošanas Eiropas starpvalstu atjaunojamās enerģijas infrastruktūras programmā (Cross-border renewable energy projects, CB RES) un Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta programmā (Connecting Europe Facility, CEF RES). Šie atbalsta instrumenti prioritāri paredzēti starpvalstu projektu attīstībai ES dalībvalstīs. Tāpat tiks organizētas tikšanās ar vietējām pašvaldībām un citām interešu grupām, lai iepazīstinātu ar projekta ieviešanas laika grafiku un citiem aspektiem.

Atbilstoši “Elwind” projekta apstiprinātajam laika plānam līdz 2023. gadam jāsagatavo projektu pieteikumi ES līdzfinansējuma saņemšanai, bet līdz 2025. gadam jānoslēdz IVN process. 2026. gadā tiks organizēta izsole par tiesībām būvēt vēja parku, bet būvniecība provizoriski varētu sākties 2028. gadā.

Ja projekta ieviešana noritēs pēc šobrīd apstiprinātā plāna, vēja parku varētu nodot ekspluatācijā 2030. gadā.

Viena vēja parka vidējais darbības laiks ir aptuveni 25 līdz 30 gadu, kas vietējiem iedzīvotājiem sniegs papildu darbavietas vēja parku apkalpošanā un nodrošinās lielākas pieejamās elektroenerģijas jaudas, kā arī var veicināt ostu potenciāla attīstību. Tas nodrošinās arī papildu iespējas uzņēmējdarbības attīstībai, uzskata LIAA.

“Elwind” iecerēts, lai nākotnē stiprinātu Latvijas un Igaunijas enerģētisko neatkarību, nodrošinot elektroenerģijas jaudu 700 līdz 1000 megavatu apmērā.

Precīzs izmaksu un ieguvumu sadalījums tiks noteikts, pamatojoties uz priekšizpētes un izmaksu un ieguvumu analīzes rezultātiem. Latvijas un Igaunijas atkrastes vēja parka kopprojekta īstenošana ir iekļauta Latvijas Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā 2030. gadam.

Tavs komentārs par rakstu: