• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Krišjānis KariņšKrišjānis Kariņš: visas pasaules rūpes... Ekrānšāviņš no: TV24

Vējoņa trešais mēģinājums – Krišjānis Kariņš

Nevienā likumā tas nav atrunāts, tomēr Latvijā pēc neatkarības atjaunošanas ir izveidojusies politiskā tradīcija jaunu valdību veidojot nominēt ne vairāk kā trīs Ministru prezidenta kandidātus, lai maksimums trešais tad nu izrādītos “īstais”. Iespējams, tāpēc Valsts prezidents Raimonds Vējonis tik ilgi vilcinājās, pirms nolēma premjera amatam nosaukt parlamenta skaitliski mazākās partijas “Jaunā vienotība” (JV) pārstāvi Krišjāni Kariņu.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Krišjānis Kariņš joprojām, nevar lepoties ar stabilu vairākuma atbalstu, tomēr iespēja, ka viņa kabinets tiks apstiprināts, ir lielāka nekā iepriekšējiem kandidātiem Jānim Bordānam un Aldim Gobzemam.

Kariņš piektdien nosauca topošās valdības prioritātes – finanšu sektora sakārtošana, tiesiskums, cīņa pret korupciju, ēnu ekonomikas apkarošana, izglītības reformas turpināšana, OIK likvidēšana, veselības aprūpes sistēmas pilnveidošana, teritoriālā reforma un demogrāfijas jautājumi.

Nominētais premjera kandidāts iecerējis divās nedēļās vienoties par topošo valdību un tās uzdevumiem, un virzīties uz Ministru kabineta apstiprināšanu Saeimā.

Kariņš piedāvā veidot valdību, kurā būtu pārstāvētas piecas partijas – JV, Jaunā konservatīvā partija (JKP), “KPV LV”, “Attīstībai/Par” (AP) un “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK). Sākotnēji sarunās piedalījās arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), taču atsevišķu partiju “sarkano līniju” dēļ ZZS no sarunām ir izslēgta.

JV jaunajā valdībā bez premjera amata varētu vadīt Finanšu ministriju un Ārlietu ministriju, ministru amatiem virzot attiecīgi Jāni Reiru un Edgaru Rinkēviču.

“Attīstībai/Par!” lēmusi, ka aizsardzības ministra amatam piedāvās Arti Pabriku, kurš būs arī premjera biedrs, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatam – Juri Pūci, bet veselības ministres amatam – Ilzi Viņķeli. VL-TB/LNNK uzskata, ka kultūras ministres pienākumus būtu jāturpina pildīt Dacei Melbārdei, bet zemkopības ministra amatam tiktu virzīts Kaspars Gerhards. Par parlamentāro sekretāru Zemkopības ministrijā varētu kļūt Jānis Grasbergs.

JKP izglītības un zinātnes ministra amatam virza deputāti Ilgu Šuplinsku, savukārt deputāte Anita Muižniece varētu ieņemt Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārās sekretāres amatu. Tieslietu ministra amatam JKP virza partijas līderi Jāni Bordānu, bet satiksmes ministra amatam – Tāli Linkaitu.

Tavs komentārs par rakstu: