• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vējonis aicina Saeimu paplašināt Valsts prezidenta pilnvaras.Vējonis aicina Saeimu paplašināt Valsts prezidenta pilnvaras. Foto: magnets-shop.ru

Vējonis aicina Saeimu paplašināt Valsts prezidenta pilnvaras

LETA

Latvijas iedzīvotājus jau ilgstoši neapmierina valsts pārvaldības un lēmumu pieņemšanas kārtība, tāpēc to varētu uzlabot, paplašinot Valsts prezidenta pilnvaras, kā arī piešķirot Ministru prezidentam plašākas pilnvaras valdības izveidē un darbības programmas īstenošanā, uzrunājot Saeimas deputātus pavasara sesijas noslēgumā sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

"To varētu panākt, ja Saeima apstiprinātu Ministru prezidentu, bet viņa aicinātos ministrus ieceltu Valsts prezidents. Tāpat Valsts prezidentam būtu piešķiramas pilnvaras izsludināt Saeimas ārkārtas vēlēšanas, nevis tikai ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atlaišanu. Šāds Valsts prezidenta pilnvaru paplašinājums prasa, lai Valsts prezidentu ievēlētu visa tauta tiešās vēlēšanās," teica Vējonis, aicinot deputātus jau rudenī virzīt nepieciešamos likumu grozījumus.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejā, Valsts prezidents aicināja parlamentu uz apņēmīgāku rīcību, lai radītu labas pārmaiņas nodokļu sistēmā, veselības, izglītības un citās Latvijas valsts attīstībai un iedzīvotājiem nozīmīgās jomās.

"Saeimā ierastā nogaidošā attieksme ir jāmaina. Koalīcijas partijām aktīvāk jāiesaistās pārmaiņu vadībā un jāuzņemas iniciatīva reformu īstenošanā. Tā vietā, lai raudzītos no malas un kritizētu, valdībai nepieciešams jūsu atbalsts un iesaiste lēmumu pieņemšanā. Cilvēki ir noguruši no nemitīgas runāšanas par reformām. Viņi grib redzēt reālus darbus," uzsvēra Vējonis.

Valsts prezidents arī aicināja Saeimu nodrošināt skaidru un caurskatāmu lēmumu pieņemšanas procesu, norādot, ka savu tiesību zināšana un izprašana nedrīkst kļūt par ekskluzīvu lietu. "Saeimai jānodrošina iespējas ikvienam ērti un viegli pieejamā veidā izsekot līdzi likumu izmaiņām," pauda Vējonis, atgādinot par rudenī rosinātajiem priekšlikumiem likumdošanas procesa pilnveidošanai un likumu kvalitātes uzlabošanai.

Viņš arī uzsvēra, ka Saeimas rudens sesijā iesniegs likumdošanas iniciatīvu par Latvijas pilsonības piešķiršanu Latvijā jaundzimušiem nepilsoņu bērniem viņu piedzimšanas brīdī. "Latvijai svarīgs un nozīmīgs ir ikviens bērns. Mums jādara viss, lai stiprinātu un saliedētu mūsu cilvēkus Latvijas zemē," teica Vējonis.

Tāpat viņš uzrunāja Saeimu, vēlreiz lūdzot to lemt par grozījumiem Kredītiestāžu likumā, kas Saeimā nodoti otrreizējai caurlūkošanai. Valsts prezidents aicināja Saeimu ar savu darbību un lēmumiem negraut uzņēmēju un sabiedrības jau tā zemo uzticēšanos valsts varai. "Tas daudziem cilvēkiem liek justies atstumtiem un padziļina neuzticības plaisu starp sabiedrību un varu," sacīja Vējonis.

Valsts prezidents runāja arī par valsts aizsardzību, uzsverot, ka no brīža, kad aizsardzības ministra amatā Vējonis ar Saeimas atbalstu panāca to, ka likums garantē valsts aizsardzības izdevumu apmēra pieaugumu atbilstoši NATO standartam, līdz šodienai ir veikts garš un nozīmīgs ceļš.

"Esam būtiski uzlabojuši mūsu nacionālo bruņoto spēku tehnisko aprīkojumu un ekipējumu. Mūsu aizsardzības spējas un zemessardzes gatavība ir lielāka nekā jebkad agrāk. Mēs esam atbildīgs NATO partneris, un mēs varam rēķināties ar alianses atbalstu," piebilda Vējonis.

Jau ziņots, ka Valsts prezidents šodien aicināja Saeimu noteikt, ka Valsts prezidentu jau 2019.gadā ievēlētu tauta.

Vējonis aicināja Saeimu nekavēties un nepieciešamos grozījumus Satversmē izskatīšanai virzīt šajā rudenī.

Uz viņa teikto deputāti reaģēja ar pieklusinātiem saucieniem, daļai no parlamentāriešiem applaudējot.

Saskaņā ar pašreizējo kārtību Valsts prezidentu ievēl Saeima ar vismaz 51 deputāta atbalstu.

Tavs komentārs par rakstu: